Barwienie podstrunnicy

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Barwienie podstrunnicy

Post autor: molu » 2012-09-25, 11:51

Witam

Szukam sprawdzonej, przetestowanej metody na zabarwienie podstrunnicy na czarno.
Mam deskę hebanową, ale ma delikatne prążki, a mnie bardziej odpowiada gdy podstrunnica jest jednolicie czarna (głęboko czarna). Wiem, że można kupić takie deski, ale skoro mam inną, to pomyślałem, że można by zafarbować. Chciałbym uzyskać Taki efekt.
Jak na razie na testowym skrawku wypróbowałem czernidło do skór oraz ocet. Co do czernidła - wyczytałem, że "black fingerboard stain", który sprzedaje Stewmac to nic innego jak właśnie czernidło do skór. Odwiedziłem sklep, zakupiłem czernidło jakoweś. Pięknie barwi, ale wg mnie trochę zostaje na paluchach. Nawet po kilku dniach od aplikacji. Może trzeba to jakoś utrwalić? Nie mam pomysłu.
Teraz o occie. Do barwienia drewna na czarno (teoretycznie) można używać octu, w którym wcześniej rozpuściliśmy watę stalową. Powstały roztwór wchodzi w reakcję z różnymi takimi, co to w drewnie drzemią, i powoduje zabarwienie na czarno. No i u mnie nie do końca się udało z tym czarnym.. raczej w stronę brązu poszło. W dodatku ciągle jest zapach rdzy na kawałku drewna :). Czytałem, że poziom przyciemnienia, kolor, itp zależy od gatunku drewna. Najlepiej barwi się drewno z wysoką zawartością taniny (dąb), a tym gatunkom, które mają jej mało można dopomóc nasączając wcześniej roztworem zawierającym taninę. Może być to np wywar z czarnej herbaty, albo tanina w tabletkach rozpuszczona w wodzie. Jak ktoś chce się dowiedzieć więcej na ten temat to jest sporo info w necie. Trzeba szukać po "vinegar, steel wool, ebonizing wood". Tutaj jest dość obszerny i ciekawy tekst w temacie. Może próbowaliście kiedyś tej metody?

Zastanawiam się jeszcze nad różnego rodzaju tuszami, dostępnymi w klepach dla plastyków.

Jakieś sprawdzone receptury? Pomysły?

T.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-09-25, 11:59

Widziałem efekt podobny.
Podstrunnica pokryta bejcą spirytusową hebanową, następnie przetarta cyjanoakrylem.
Potocznie zwanym kropelką. Daje efekt pełnej czerni z lekkim połyskiem.
Cyjanoakryl daje lekki błyszcz i zabezpiecza przed wytarciem.
Nie stosowałem ale widziałem efekt, bardzo podobny.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-09-25, 14:52

Ja już chyba w podobnym temacie uczestniczyłem i zapodałem jako barwnik tusz kreślarski czarny (Perła, Rotring, Brillant itd). Nie mam wiedzy nt kropelki /tzn, tego kleju/ :-P ale można spróbować. Z tym, że chyba jest tych kropelek kilka wersji w zależności od sztywności spoiny. Dlatego musiał by być full twardy.
Ja bym ją zaolejował, bo zawsze można dokonać odświeżenia koloru, a po kropelce trzeba będzie zdzierać do gołego. Sam wiesz jak to jest kiedy są już nabite progi.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-26, 15:49

Witam.


Taki efekt uzyska się tylko przez użycie drewna najwyższej klasy czyli hebanu afrykańskiego klasy AAA . Jest czarny, daję się pięknie polerować watą stalowa 0000 gradacji. Ja zawsze kiedy wykonuje z takiego materiału podstrunnicę na koniec po szlifie polerce progów, zerwaniu taśm i dopieszczeniu jej na tip top smaruję ją na 30 minut olejem roślinnym a następnie przecieram suchą szmatką. Wygląda rewelacyjnie i nic nie trzeba kombinować.

Wszelkie barwienia i podbarwiania prędzęj czy pożniej kończą się ,,czkawką " w postaci brudnych pale grającego.

Jak chcesz koniecznie zabarwić i oszukać trochę to jest taki środek który nazywa się nigrozyna. Można na bazie tego sporządzić czenidło a potem przetrzeć 10 procentową politura z szelaku rubinowego Tak ze trzy lub cztery warstwy. Jak wyschnie przelecieć watą stalową 0000 i masz czarną i błyszczącą podstrunnicę. Tylko jak ktoś potem weźmie coś takiego do wymiany progów w bezosobowy sposób przeklnie Cie do imentu ... . Lutnicy nie lubią takich ,,wynalazków" . Heban to heban... jaki jest taki jest ale ma być naturalny i wtedy wiadomo co robić.

Pozdrwaiam.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Post autor: DR4MA » 2012-09-27, 10:58

w takim razie ciekawi mnie w jaki sposób ibanez robi to na swoich M8M (za 29 tyś. zł. ooooo zgrozo)bo tam jest palisander i olcha a wygląda to tak. http://www.ibanezguitars.pl/no_cache/no ... ature.html
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-27, 11:34

Czy ja napisałem , że się nie da....??? Oczywiście, że się da i napisałem jak. Wszystko można zrobić jak się wie jak i czego użyć w jakiej kolejności. Jak kolega chce mogę wykonać podstrunnicę z klonu , która będzie czarna jak heban i wypolerowana na patynowo jedwabisy półpołysk... Pytanie tylko po co...? Ibanez to ogromna firma i jak chcą wypromować jakiś model dla konkretnej grupy klientów z pod znaku ,, trupiej czaszki i muzyki prosto z piekła " są w stanie zrobić wszystko w tym kierunku i żądać za to nawet 40 tys zł jeśli im ktoś za to zapłaci... Tylko czy taka gitara jest tyle warta...? Nie sądzę i jest to oferta głównie skierowana do nowobogackich oszołomów którzy płacą. Wzięci muzycy dostaja za darmo a wręcz biorą za swe sygnatury spore pieniądze...

Uderzamy jednak nie w temat i to dyskusja na inny dział.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2012-09-27, 13:22

Nigrozyna sporo kosztuje, więc przed zakupem dobrze byłoby widzieć efekt na żywo (np już zabarwiona podstrunnicę). Dzięki za info.
Się pochwalę i przy okazji polecę sprzedawcę. Dotarła wczoraj do mnie deseczka hebanowa zakupiona w Rall Guitars. Jednolita czerń, taka jak chciałem. Sądzę, że wystarczy olejek na gotową podstrunnicę. Decha całkiem niedroga, bo ok 23 EUR.

T.
ODPOWIEDZ