Ukulele blueberry burst

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-10, 09:22

Zero złośliwości - ja przechodziłem przez to samo, też na początku nie widziałem kasztanów i kartofli w swoich pracach. To się rodzi z czasem, ale dobrze, jak ktoś pokaże palcem bo szybciej człowiek załapuje sedno. Podpowiem Ci - narysuj ołówkiem linię , która kończy tylną powierzchnię główki. Nie rób tego od ręki ale od szablonu. To może być wyraźna krawędź na całej długości, a może być wyraźna (ostra) tylko na pewnej długości od boków ku osi szyjki, różnie robią. Ale ta krawędź musi być zdefiniowana, a nie przypadkowa. Druga sprawa to styczność krzywych, łuki muszą się zmieniać stycznie, nie może być załomów - poza tymi zdefiniowanymi, które są ostrymi przejściami powierzchni jednych w drugie. Opis zaczyna się gmatwać więc starczy - ale poświęć czas na przemyślenie tego. Przyda Ci się to również przy robieniu stopy gryfu.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-11, 10:21

Byłem wczoraj w sklepie muzycznym i obejrzałem ze 30 gitar - 95% miało właśnie takie trójkątne zejście, ewentualnie z dodaną taką piętką na zgięciu (ta piętka chyba trochę częściej w basach spotykana). Pozostałe 5% to jakieś egzotyki. Przerobiłem przejście, chociaż dalej uważam, że to zabieg czysto estetyczny (zresztą całkiem ładny) Obrazek

Przejścia do stopki są już do wyboru do koloru i nie widziałem jakichś dominujących tendencji - bardzo często niesymetryczne ze względu na dojście ręką do wysokich progów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-11, 10:31

Pomału zaczyna to zbliżać się do czegoś sensownego. Czy profil szyjki pomiędzy siodełkiem a 1 progiem jest już docelowy? Jeśli nie to jak można ocenić przejście główki w szyjkę? Jeśli tak - to dalej coś tam nie gra. Jak jest?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-11, 13:48

Tak, jest docelowy, nie widzę co by można jeszcze poprawić (może delikatnie jedną krawędź przygładzić)
tutaj jak to wygląda w jakiejś ortedze albo czymś podobnym:
Obrazek

Chciałem wyfrezować (odchudzić) tył, ale nie bardzo jest miejsce:
Obrazek
chyba, że to po lewej i za strunociągiem.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-11, 13:58

To co pokazałeś na przykładzie ortegi nie należy do dziedziny lutniczego wykończenia - choć i tak jest bardzo dobrze:)

Zwróć uwagę na linię klejenia - cała weszła w profil szyjki. U Ciebie wlazła na przejście i masz uskoki, a nie parabolę - jak to wygląda? Czemu nie zadbasz o symetrię główki i krawędzi - zwłaszcza w strefie przejścia? Jaki profil ma szyjka tuż za przejściem? Na moje oko jakiś niezdefiniowany. Tuż za linią siodełka powinien zacząć się profil gryfu. Masz uskoki w łączeniu padouka. Natnij to nożykiem precyzyjnym i połącz linię szpachlując czerwonym pyłem. Chirurgiczna robota, ale zniweluje niedokładność łączenia.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-11, 15:04

Jest trójkątne zejście, jest symetria, jest owal na łączeniu, jest profil przekroju dla 1 progu.
Niestety jest też delikatny schodek na łączeniu z klonem - tak około 0.1mm.
Obrazek


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-11, 15:36

Ok. To ostatnie zdjęcie można by uznać - że pokazuje stan/pozycję wyjściową do tego, żeby zrobić z tego główkę ukulele, a nie koślawego kartofla. Jesteś gotowy? Jak nie, nie czytaj dalej, jak tak to poradziłbym następujące kroki:

1) krawędzie.
Paski padouk-heban-padouk wyznaczają oś symetrii.
Potrzebny będzie krzywik - takie ucho do kreślenia krzywych:)
Z lewej strony narysuj od krzywika ołówkiem 0.3 krawędź główki - tę długą. Dlaczego z lewej? Bo z lewej masz mniej klonu niż z prawej. Oznacz na krzywiku zakres krzywej od-do bo musisz przenieść tę samą na prawą stronę. Żeby z prawej strony było symetrycznie - przenieś cyrklem początek i koniec krzywej z lewej mańki na prawą i połącz od krzywika w tym samym zakresie. Będziesz miał narysowane symetrycznie długie krawędzie, do tych kreseczek będziesz szlifował. To samo trzeba zrobić na krótkich krawędziach schodzących się do szyjki.

2) wyokrąglenia i płaszczyzny

Popracuj nad płaszczyzną tyłu główki, niech dojdzie do ścianek bocznych na ostro, zafazujesz na koniec.
Dopieść profil szyjki na pierwszym progu, bo od tego pojedziesz dalej ku stopie oraz do tego wypracujesz wejście w główkę.

3) Szlifowanie.
Szlifuj dobrym papierem ściernym gradacją 240. Poszukaj Indasy. Papier na twardych klockach i wałkach, nie na miękkich. Wiem, że trudniej, ale tylko tak uzyskasz efekt. Oglądaj efekt swojej pracy w ciemnym pomieszczeniu przy ostrym świetle ale nie od razu po szlifowaniu tylko po jakimś czasie. Oglądaj tak długo, aż znajdziesz coś do poprawy. Poświęć czas, 10 minut spokojnego oglądania i szukania bułek to może być punkt wyjścia.

Pokaż nam główkę lutniczą, dopieszczoną, idealną :D:D:D Wszyscy są głodni tego - ku zachęcie :D Robisz ukulele córci? Zrób to najpiękniej jak się da, żeby nikt jej nie powiedział, że jest koślawe;)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-08-11, 15:57

A główką nie jest aby asymetryczna?
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-11, 16:18

popik: Tak, główka jest delikatnie asymetryczna i tak ma być.

Piotrek: ale męczysz :) Tak, wiem, że to doping, ale bez przesady :)
Nie licząc pierwszego kroku resztę realizuję. Klonu jest po równo - to złudzenie optyczne. Papieru tej firmy poszukam. Krawędź główki chciałem zaostrzyć po przyklejeniu nakładki. Jestem pewien, że nikt nie nazwie tego kartoflem (No może poza kilkoma purystami ;) )

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-11, 16:33

:) Nie ma przymusu - zrobisz jak zechcesz, mogłeś się już dawno zatrzymać, ale przeczytałeś i te słowa będą wiercić Ci dziurę z tyłu głowy. Może zrealizujesz tylko pierwszy, a może 2 i 3 również - sam zobaczysz. Z lutnictwem jest jak z muzyką. Na początku rozróżnia się dwa stany - gra/ nie gra, a potem słyszy się więcej i więcej:) Już więcej nie piszę - poczekam na efekt pracy. Powiem w tajemnicy, że ucząc się przy dwóch świetnych lutnikach prosiłem, żeby mi pokazali palcem czemu jest kulfon bo nie widziałem. W pewnym momencie już ciężko palcem pokazać - ale mówili - kulfon, szlifuj dalej :D:D Po jakimś czasie kulfon się objawiał i człowiek się dziwił, że wcześniej nie widział. Nie mów złudzenie optyczne - to nie fatamorgana - główka jest koślawa i symetrii w niej jeszcze nie ma - ale będzie prawda?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-12, 22:36

Jest od krzywika.
Jak dalej będę szlifował to zaraz będę musiał nowy gryf robić ...
Obrazek

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-13, 09:10

Coraz lepiej:) Jeszcze jesteś w fazie, że bułki można palcem pokazać, ale niebawem z niej wyjdziesz:)
Klonu z prawej strony jest więcej niż z lewej (prawa i lewa na zdjęciu) i łuki są inne. Spróbuj narysować prostopadłe do hebanowego paska i względem osi symetrii przenieść kilka punktów cyrklem z lewa na prawo. Tylko tak wstawisz ten łuk symetrycznie nie mając szablonu. Lewy łuk jest referencyjny, a tymczasem prawy wyprowadziłeś ładniej - nie ma załomów tak jak lewy - widzisz te załomy na lewym łuku? Książka na górze główki jest kanciata, jeszcze ją dopracujesz, aby uzyskać symetrię oraz łuczki ala sinusoidy - gładkie dla oka? Dolne łuczki wchodzące w szyjkę są na 98% dobrze - narysuj prostopadłą do osi symetrii w dzióbkach tych łuków (łączenie z długimi łukami) i sprawdź czy są na tej samej wysokości.

Na prawdę jesteś na dobrej drodze, żeby zrobić przyzwoitą główkę - klnij, wyzywaj - ale nie poddawaj się :) Zrobisz taką główkę, jakiej tu na forum dawno nie widzieli - w sensie jakości wykonania - ale jak powiesz stop - to masz kartofla, żaden wstyd, kartofel to kartofel, chyba wszyscy tu kartofle zaliczyli poza niejakim Orfeo - on pierwszą gitarę zrobił tak jak trzeba, my się uczymy wychodzić z kartoflanki.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-15, 11:19

Nie bardzo rozumiem które miejsca miałeś na myśli w tym co napisałeś :) Natomiast wydaje mi się, że rozumiem kierunek:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

W mojej ocenie już nie ma kartofla czy innych warzyw, tylko są ładne, płynne przejścia.

Ps. kunszt i dokładność Orfeo przegina, nie dojdę do takiego poziomu, chyba, że bym chciał na tym zarabiać, to wtedy bym się porwał na zero kompromisów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-15, 11:29

Czy to znaczy, że już chcesz powiedzieć stop? Dlaczego? Jak chcesz mogę Ci dalej pokazać co poprawiać. Sam to zobaczysz za kilka dni - jak wolisz:) Główka jest niesymetryczna L~=P. Jak nawiercisz otwory i wstawisz klucze to wylezie to jak nie wiem co - bo będzie wyraźny punkt odniesienia. Teraz odniesieniem jest oś symetrii w środku hebanu, przecież lewy łuk jest inny niż prawy. Decyduj, kartoflanka czy ładny gryf - bo jesteś już blisko:)
Co do Orfeo - to zgadza się, ale nie wiesz o jakie niuanse on walczy, ja wiem - bo mu ciut pomagam w projektowaniu;) My mówimy o grubych obierkach:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-15, 21:35

Faktycznie lewy (ten najdłuższy łuk) jest węższy niż prawy - wyrównam prawy, chociaż wolałbym żeby były szersze oba.
A reszta (góra i zejście do szyjki) już ok ?

Ps. jadę na urlop tak że odpoczniecie ode mnie kilka dni :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ