Piłki taśmowe

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Piłki taśmowe

Post autor: molu » 2015-11-15, 23:39

Ryszard, otrzymałeś jakieś dodatkowe info? Wiesz już może ile by kosztowały opony?

T.
popik10

Re: Piłki taśmowe

Post autor: popik10 » 2015-11-16, 00:55

Odpowiednio gruby korek naklej.
P
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Piłki taśmowe

Post autor: poco » 2015-11-16, 07:25

Nie odpowiedzieli mi jeszcze, ale dzisiaj będę do nich dzwonił i podam odpowiedź. Rozmawiałem z kimś w zeszłym tygodniu, ale tego, który decyduje nie było pod ręka, a obiecanej odpowiedzi telefonicznej się nie doczekałem.
Pozdrawiam, Ryszard
PS Rozmawiałem przed chwilą i temat mam zostawić do czwartku, czyli do powrotu szefa firmy.
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Piotrek_Violin » 2015-11-18, 10:39

Czy ktoś z Was posiada taką maszynę? Pytam ponieważ kupiłem początkiem roku piłę, na początku byłem powiedzmy że zadowolony, ale jakiś miesiąc temu pojawiły się problemy i piła cięła sobie jak chciała i gdzie chciała, do tego spadała mi taśma. Oddałem piłę do serwisu i wczoraj (po tygodniu od przyjęcia reklamacji) odebrałem nową. Stwierdziłem że nową od początku już "przystosuję" do lepszej pracy. Zamierzam zmienić prowadnice dolne-boczne na drewniane (są chyba aluminiowe) nad górnymi bocznymi się jeszcze zastanawiam. Polecacie coś zmienić jeszcze w tej maszynie?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Piłki taśmowe

Post autor: poco » 2015-11-18, 19:54

Piotrze, jak jej nie otworzysz, to nie wiem jakie rozwiązania serwuje producent.
Spadanie piły spowodowane jest najczęściej złym ustawieniem kół w jednej płaszczyźnie - pisałem już o "przyrządzie" do sprawdzenia i zapodałem linki do YT, gdzie te tematy wyjaśniają.
Inna przyczyna z wielu :-> , to za luźna piła, czyli za słaby naciąg i w momencie wycofywania, z różnych powodów, piła zjeżdża z koła - wskazany tensometr i stosowanie się do zaleceń producenta piły/pilarki. Sprawdź, czy śruba napinająca piłę nie luzuje się w czasie pracy - załóż ew. kontrę
To że tnie jak sama chce, to kuźwa ja też tak mam ze swoją, ale będę ja całkowicie przerabiał - mój własny "samopał". Przyczyny zwykle leżą w samym brzeszczocie, czyli ostrości i rozwiedzeniu zębów. Piła "idzie" tam, gdzie ma ostre zęby oraz jeszcze jedna przyczyna, to grzanie sie piły na skutek tarcia i "wrzeszczot" robi się wiotki jak ...
Prowadzenie boczne brzeszczota piły czy drewniane , czy na łożyskach, czy jeszcze inne, to najmniejszy pikuś. Ważne, żeby nie skręcała się jak sama chce, no i był zapewniony luz ok. 0,2 mm.
Ja też robię prowadzenie na drewnie, bo w warunkach "warsztatowych - garażowych" nie ma mocnych , aby nawiercić otwory wymagające równoległości osi i styk z łożyskiem/-kami bywa punktowy, a wtedy to o kant deski potłuc takie prowadzenie. Sprawdzone na własnej skórze.
Drewienko docinam i szlifuję jak chcę, wymieniam, kiedy chcę i jest dużo ciszej. Można też teflon użyć, ale nie potrzeba, bo czół drewienek tak łatwo nie zetrzesz piłą.
Co do przygotowania drewienek, to b.dobre są dębowe, wygotowane w oleju, bo wtedy robią się "samosmarowne" - dąb ma kanaliki, które napełniają się olejem w czasie gotowania. Inne drewno jak najbardziej, byle twarde i egzotyk, z dużą zawartością olejków.
Posprawdzaj wielkość luzów wszędzie tam, gdzie jest prowadzenie i regulacja górnego koła, bo dolne można przyjąć za mocowane "na amen".
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Rakietmen
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-09, 18:52
Lokalizacja: łódź

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Rakietmen » 2016-06-23, 20:55

Witam,
Posiada ktoś może aktualne namiary na tanie brzeszczoty typu 1400x 0,35 ? znalazłem sklep po 50 zł ale nie wiem czy nie strzeli mi to od razu, mam piłę Einhell BS-TB 300 i póki co wszystkie brzeszczoty mi się niszczyły, ale kupowałem grubsze
Pozdrawiam
popik10

Re: Piłki taśmowe

Post autor: popik10 » 2016-06-23, 21:17

http://ostrzalnia.pl/
Ale tylko 0,5 za to dobre, 0,35 to chyba jakieś papierowe strasznie oczywiście mam nadzieję mówimy o grubości ;-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Piłki taśmowe

Post autor: poco » 2016-06-23, 22:32

Tu masz link do Tomaco Intro w Radomsku, gdzie wykonają Ci każdy rozmiar piły z materiałów firmy Pilana. jak zadzwonisz do nich, to pomogą w wyborze i doradzą co i jak.
Grubość brzeszczota zaczyna się od 0,5, więc nie wiem skąd miałeś takie cienkie o,35. Ale...
Szerokość pił jest od 6 mm, a przyczyny pękania doszukuj się w nieprawidłowym użytkowaniu.
Wcześniej sporo pisaliśmy w tym temacie n/t pił taśmowych. Poczytaj, może coś się dowiesz więcej. To nie boli.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Piniu » 2016-09-09, 09:19

Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Piotrek_Violin » 2018-02-09, 22:34

Jak pisałem wcześniej jestem w posiadaniu od jakiegoś czasu piły meec z juli.. Co jakiś czas sprawia mi psikusy w postaci a to zerwanych gwintów, luzów itd.. Parę dni temu musiałem na szybkości zrobić szablon do pickupów i oczywiście rozleciało się prowadzenie taśmy, więc na szybkości przerobiłem na łożyskowe. Nie zwracajcie uwagi na wykonanie, ponieważ nie miałem wiele czasu na zabawy w usprawnianie piły, działa świetnie! Polecam taki mod wszystkim którzy nie mają prowadzenia na łożyskach :)
Załączniki
27848756_1729530373771926_1754273510_n.jpg
27994561_1729530550438575_241117467_n.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Piłki taśmowe

Post autor: poco » 2018-02-10, 04:44

Ważne,że działa, a raczej spełnia swoją funkcję.
Prowadzenie boczne na łożyskach jest jednym z wielu rozwiązań i jako takie ma swoje wady i zalety. Wg mnie, jako zaleta, twarde powierzchnie styku,a zatem trwałość tych powierzchni, zmniejszone tarcie; wadą jest jednak dość głośny szum, zwłaszcza przy małych łożyskach, precyzyjne ustawienie powierzchni, obklejanie się bieżni trocinami i żywicą- co skutkuje drganiami,zacieraniem się łożysk,itd. Poluzowanie mocowań może skutkować uszkodzeniem zębów piły.
Przy klockowym prowadzeniu, stosowanym w bardzo wielu maszynach tych problemów unikamy. Efekt samoczyszczenia się brzeszczota, dostosowanie się szczeliny do równoległego prowadzenia, cisza, nie uszkodzi zębów piły, szybka wymiana, materiał na klocki pod ręką.
Tutaj inny rodzaj prowadzenia http://pl.feldershop.com/pl/Ci-cie/Akce ... mowej.html
Tutaj bez łożysk https://www.youtube.com/watch?v=1AAssUKnxSg
Tutaj test różnych rozwiązań https://www.youtube.com/watch?v=DQZY0bFDiw8
Nic jednak nie zastąpi właściwej konserwacji przed i po wykonanej pracy, sprawdzanie szczotek czyszczących koła, uziemienie piły - ładunki statyczne powstające w czasie pracy powodują osadzanie się wiórów/pyłu na wszystkim, co możliwe, poluzowanie brzeszczota po pracy i wiele , wiele innych drobnych czynności, które należy wykonać. Min likwidacja efektu zwanego z ang. blade drift.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Piotrek_Violin » 2018-02-10, 23:02

Ryszardzie możliwe że małe łożyska szumią, duże natomiast są ciche. Zdaje sobie sprawę iż poluzowanie może uszkodzić piłę, dlatego zwracam uwagę na to by wszystko było dobrze dokręcone. Ze swojej strony mogę polecić łożyska jako podparcie górne, kultura pracy piły się mocno poprawiła. Dolne mocowanie nadal mam na klockach drewnianych i prawdopodobnie tak już zostanie.
Awatar użytkownika
Dedlof
Posty: 87
Rejestracja: 2017-03-11, 02:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Dedlof » 2018-06-20, 11:36

Koledzy!
Przestudiowałem temat i niestety nie znalazłem odpowiedzi.

Strzeliła mi taśma w pile. W idiotyczny sposób, że aż szkoda gadać.

Teraz czas na wymianę i tu pojawia się pytanie. Ile zębów na cal? proste czy rozchylone?

Myślę że zamontuje 6mm tak jak było, natomiast ilość zębów było 14 i wszystkie proste. Czy taka charakterystyka nie podpada bardziej pod cięcie metalu?

Chciałbym zrobić docinki w prefabrykacie mahoniowego gryfu, dociąć klonowy binding, docelowo mahoniowy strunnik i mostek. To takie bierzące prace dla mojej banzegi. Jaką taśmę powinienem wybrać.

PS. Czy ostrzalnia.pl dalej jest polecana?
Hebluj! Hebluj! Dziadziuś przyjdzie to poprawi siekierką!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Piłki taśmowe

Post autor: poco » 2018-06-20, 23:22

Ja kupiłem piły amerykańskiej firmy Morse oferowane przez Ostrzalnię i Globus w firmie Globus. Ceny porównywalne, ilość zębów 3 i 4/cal ( 6 zębów , to do dokładnego cięcia materiałów).
Zaletą tego produktu jest rozwarcie, czyli prawo-lewo-prosto i to prosto ułatwia prowadzenie w materiale.
Dla brzeszczotów wąskich - 6,35 mm hamerykańcy preferują inne prowadzenie, a mianowicie zastąpienie tylnego i bocznego jednym w postaci rolki naciętej na grubość piły + 0,2-0,3 i głębokość chyba 2-3mm, realizującej oba prowadzenia w jednym elemencie.https://www.youtube.com/watch?v=Q7gmzra_5_c https://www.youtube.com/watch?v=Io1PJ31efjM
Dla szerszych prowadzenie tradycyjne.
Piły tną jak malina!
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Piłki taśmowe

Post autor: Piniu » 2018-07-02, 13:38

To wszystko co powyżej jeżeli masz piłę z dwoma kołami. Jak z trzema to pozostaje cienka taśma niehartowana z nierozchylanymi zębami.
ODPOWIEDZ