zywica epoksydowa

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

zywica epoksydowa

Post autor: mroku » 2013-04-04, 20:15

potrzebuje Twardej i gestej zyciwy epoksydowej, ktora mozna naprawiac drobnne ubytki lakieru w gitarach.

OStatnio kupilem jakies gowno ktore po wyschnieciu jest miekkie schnie 2 dni i jest rzadkie jak rozwodniony kisiel.


help!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-04-04, 20:26

Nie sądzę, że uda się dobrać żywicę uniwersalną. Lakiery mają zróżnicowane parametry techniczne, a już stare powłoki potrafią zachowywać się w sposób nieprzewidywalny.
Jeżeli miał bym polecać, to tylko poliestrowy, jako że ten znam.
Daje się ładnie szlifować ,polerować, ma dobrą rozlewność, łatwa aplikacja, ale czy do wszystkich procedur się nada, to nie wiem. Niemniej jednak spróbuj.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-04-05, 08:16

Żywica poliestrowa?


Chodzi mi o wypełnianie ubytków w lakierze poliuretanowym:)

Da się ją tak łanie wypolerować?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-04-05, 09:13

Że się da ładnie wypolerować, to fakt, ale czy przy naprawie ubytków trwale połączy się z otoczeniem i nie będzie to widoczne, to ja nie wiem. Poliuretan nie jest mi znany jako pokrycie dla instrumentów, a raczej podłóg/parkietów.
Może też wystąpić zjawisko rozwarstwienia się po czasie, na skutek różnych parametrów rozszerzalności termicznej lakierów jak i wielu innych przyczyn /czystość powierzchni styku, mała powierzchnia styku, temperatura przy nakładaniu itd./ Zresztą, każda naprawa punktowa jest obarczona takim ryzykiem, dlatego zaleca się po naprawieniu ubytków całościowe lakierowanie, które niejako eliminuje niekorzystne skutki popełnienia gdzieś tam błędu, a już koniecznie trzeba poinformować klienta o możliwości wystąpienia takich zmian. To świadczyć będzie o uczciwości w kontakcie ze zleceniodawcą
A może pomyśl o efekcie relic zamiast na siłę naprawiać nienaprawialne ( zamaskować można wszystko na krótki czas, a co potem gdy wyjdą babole?)? ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-04-06, 23:13

Dziwne, bo powiniien Ci być znany bo są nim lakierowane choćby Japońskie fendery i masa znanych gitar.

Na pewno nie będę bardziej niszczył gitary. I na pewno nie będę też zalewał każdego odpuknięcia w 40 letniej gitarze.

Czasem jest po prostu ładna gitara w dobrym stanie a efekt psuje jedno brzydkie obicie w widocznym miejscu i wtedy warto coś z tym zrobić.

Co w takim razie proponujesz zrobić? Czym wypełnić taki ubytek?
popik10

Post autor: popik10 » 2013-04-09, 08:45

Może akryl??
Epoksyd w zależności od temperatury wiąże dłużej lub krócej. Ale generalnie powinno się dogrzewać. Są co prawda nikotemperaturowe ale ciężko je kupić w małych opakowaniach.
Gdybym miął polecać to epidian 5 i to jest klej epoksydowy i ma dużą gęstość.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ