Dzień dobry

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

Karo
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-15, 12:14

Dzień dobry

Post autor: Karo » 2021-08-16, 08:36

Mam na imię Karolina,
Mandolinami zainteresowałam się dość niedawno, wcześniej chciałam grac na pianinie i gitarze, ale wypadek zmienił moje możliwości, bo straciłam trzy palce. Wciąż gram trochę na gitarze, ale znalazłam też instrument, który nie wymaga ich posiadania, czyli mandolinę, która mnie urzekła. Mam jedną nową i jedną starą, z powodu tej drugiej tu jestem.
Pozdrawiam serdecznie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dzień dobry

Post autor: poco » 2021-08-16, 08:47

Witam Karo na naszym forum. Przykro mi niezmiernie z powodu Twojego wypadku, ale jeszcze bardziej jestem zbudowany Twoją postawą, determinacją. Dobrze trafiłeś, bo chyba lepiej być nie mogło!, gdyż tutaj masz szansę na rzeczową , profesjonalną i życzliwą pomoc we wszelkich działaniach związanych z instrumentami strunowymi. Pozdrawiam nowego kolegę i życzę zrealizowania celu/ów.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dzień dobry

Post autor: Jan » 2021-08-16, 10:16

Witaj Karo - nasza nowa koleżanko 😁. Ryszard zakłada z góry, że tylko mężczyźni interesują się lutnictwem ale jak widać płeć piękna także wspiera lutnicze szeregi.
Ryszard ja wiem, że czasy dziwne ale Karolina to imię typowo kobiece 😁
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry

Post autor: Waldzither9 » 2021-08-17, 06:56

Cześć Karolina,
każdy człowiek ma jakieś ograniczenia, i nie o to chodzi by z tego powodu cierpieć, tylko o dostosowanie się do realiów i wyciśnięcie z życia tego co się da. Ty właśnie cieszysz się z tego co możliwe .
Mandolina swoim dźwiękiem koi troski i pozwala pomedytować podczas gry, a to daje poczucie równowagi i spokoju.
Repertuar do grania można sobie dobrać zależnie od upodobań, ale faktycznie z czasem aspiracje i oczekiwania oraz możliwości rosną.Tak czy inaczej trochę siły do wciskania 8 strun trzeba mieć, ale da się to wytrenować. Mnie tylko lekarka zawsze powtarza że palę bo widzi żółte opuszki i moje tłumaczenia że to od strun mandolinowych nic nie dają.
Co do powitania Ryszarda to pewnie jest na wczasach i nie jest temu winny co odpowiedział automat.
Pozdrawiam Andrzej
Karo
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-15, 12:14

Re: Dzień dobry

Post autor: Karo » 2021-08-17, 12:38

Dziękuję za miłe słowa, nawet gdy płeć się nie zgadza.
Co do repertuaru, to próbuje wszystkiego od rocka do klasyki. Niestety polska literatura jest skąpa w temacie mandoliny, w odróżnieniu do choćby irlandzkiej i amerykańskiej.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry

Post autor: Waldzither9 » 2021-08-17, 18:07

W PRLu mandolina pasowała tylko do dożynek lub na filiżance w rękach hrabiego podkręcała hrabinę rokokową, a struny przekraczały możliwości technologiczne i dewizowe obywateli i obywatelek.Poza tym był ciąg na "duże jest piękne".
W 20leciu międzywojennym i w czasie wojny mandolina była używana i wiele piosenek z tamtego okresu mam wrażenie ,że została napisana na mandolinę choć dziś wszyscy je graja na gitarach, dlatego można znowu je próbować "zmandolinić".
Czasem jednak przydaje się transpozycja o kilka tonów.
³³³³³³³³³
Generalnie tradycje mandoliniarskie w Polsce są ale trzeba mieć kontakt z ludźmi czyli mieszkać gdzieś w okolicy,
kiedyś była orkiestra mandolinowa Ciukszy, ale to generację temu, choć pewnie w Łodzi i okolicy są ludzie zdolni zagrać wszysko co się da na mandolinie, ale z racji wieku coraz to rzadsze (przypuszczam).Pewnie tacy starsi ludzie do dzisiaj mają nuty muzyki filmowej lub nowoorleańskiej, bluesa , polskiej filmowej etc, ale trzeba by nieźle szukać.
Jest w Zgorzelcu współczesna orkiestra, https://www.mdk.zgorzelec.eu/pracownie/ ... olinistow/
są też inne orkiestry i trend jest raczej wzrostowy jak 100 lat temu. Przypuszczam że mają dużo nut, i polskich i niepolskich , z drugiej strony dla nas aby zagrać np muzykę z janosika wystarczą normalne nuty "przetłumaczone" na realia mandoliny, ja gram z tabulatur, ale aby je mieć czasem startuję od nut i program komputerowy pomaga mi w przeróbce na tabsy, przyznam jednak, że jestem kiepskim użytkownikiem i zapisuję sobie wszystko z kompa do zeszytu. W kompie ustawiam instrument jako gitarę 4 strunową o stroju GDAE (albo odwrotnie już nie pamiętam).Nie mam jednak tendencji do koncentrowania się na polskiej muzyce, i gram to co wpadnie w ucho, bez niuansów skąd to.Jutób niestety w polskie perełki mandolinowe jest trochę ubogi, chyba nie ma komu to sfinansować, bo pieniądze to realia, utrzymanie strony kosztuje a chyba nie jest to "przesadnie"dochodowe...
Pozdrawiam Andrzej
Karo
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-15, 12:14

Re: Dzień dobry

Post autor: Karo » 2021-08-22, 13:14

Ja jak nie ma tabulatur to staram się grać z nut, ale wiadomo, że tabulatury ułatwiają. Ostatnio trafiłam na Suity wiolonczelowe Bacha grane na mandolinie. Miło było słuchać. Może dałoby się korzystać z nut na skrzypce. W końcu to ten sam strój, a jest ich o wiele więcej. Muszę popróbować.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry

Post autor: Waldzither9 » 2021-08-22, 15:10

Ja jako wprawkę z tej strony https://guitarecountry.chez.com/
z tabulature ćwiczyłem East Tenneesee Blues oczywiście wersja dla mandoliny (a może skrzypiec)?
Bacha to ja "nie ponimaju" tzn mogę słuchać ale nie grać.
A co do nut na skrzypce to z powodu odmiennej techniki grania i ulożenia strun niektóre rzeczy zagrać niepodobna.
Domyślam się ,że następny instrument to będą skrzypce, aby móc zagrać to co trudno zagrać na mandolinie ;-)
Pozdrawiam Andrzej
Karo
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-15, 12:14

Re: Dzień dobry

Post autor: Karo » 2021-08-23, 09:26

Skrzypce są niesamowite, ale podobno jedne z trudniejszych instrumentów do opanowania. Moja siostra ma, ale nigdy nie zabrała się do nauki i może tez kiedyś pożyczę. Wolę mandolinę, bo przy niej można śpiewać, a to druga moja pasja.
Za Bacha też się jeszcze nie chwytam, ale posłuchać fajnie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dzień dobry

Post autor: poco » 2021-08-23, 17:56

Tak ciekawie rozwijający się temat proponuję przenieść do stosownego działu. Ten wątek zamykam.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zablokowany