Dzień dobry wieczór wszystkim

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 09:55

Szanowni mistrzowie, znawcy tematu i wszyscy użytkownicy. Zacznijmy od podstaw, jestem Krzysztof i miło mi znaleźć się na tym forum jako nowy użytkownik. :-)

Trafiłem na wasze forum już jakiś czas temu, gdy zaczynałem badania nad moją wizją własnego instrumentu. Uznałem, że jestem na etapie gdzie przydałaby się pomoc kogoś, kto spojrzałby na mój pomysł z boku i doradził.
Chciałbym na tym forum nauczyć się tego czego jeszcze nie wiem i doskonalić to co gdzieś już podchwyciłem.

Tymczasem, chciałbym Wam wszystkim życzyć wszystkiego co najlepsze.
Krzysztof
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Jan » 2020-08-11, 10:02

Witaj Krzysztof na forum,
Jaki instrument chcesz zbudować i na jakim etapie chcenia jesteś :-)?
Pozdrawiam Janek
CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 10:10

Chcę zbudować własny klawikord i jestem na etapie chyba 7-mej wersji 3D. Mój etap chcenia to obliczanie długości strun, zabawa ich naprężeniem i materiałem, z którego będą wykonane. Walczę z tabelkami w excelu i dopracowywaniem detal technicznych.

Główna różnica polega jednak na tym, że staram się stworzyć nieco inną wersję tego instrumentu, bo chcę go zbudować w kształcie klawesynu/ fortepianu, a nie "stolika" i zależy mi na rozszerzeniu zakresu dźwięków.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Jan » 2020-08-11, 11:00

No to kolego bardzo ciekawy temat i widziałem na necie gościa który zbudował klawesyn ale tu merytorycznej wiedzy o takich instrumentach chyba nie znajdziesz choć mogę się mylić. U nas najszybciej gitary, skrzypce i może parę zbliżonych instrumentów typu ukulele, mandolina, kontrabas. Klawiszowo strunowe to chyba tylko lira dziadowska u nas się przewinęła parę razy a klawikord będzie pierwszy. Zostaniesz pionierem na naszym forum ale to fajnie może jak zrelacjonujesz budowę to ktoś tu odnajdzie interesujący go temat i będziesz mógł kogoś wspomóc zapomnianą wiedzą. Serdecznie zapraszamy do relacjonowania a my pomożemy na tyle na ile będziemy potrafili.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: SebastianL » 2020-08-11, 12:16

Cześć!

Na forum istnieje wątek poświęcony klawesynowi, więc w te rejony użytkownicy forum również się zapuszczali :)
http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?f=2&t=3273

Też planuję w przyszłości zbudować mały klawesyn, jak w filmiku poniżej, więc może kiedyś podzielimy się zdobytą wiedzą. Pod koniec jest prezentacja gry na instrumencie.
https://www.youtube.com/watch?v=ZHC6OGgImpY
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Jan » 2020-08-11, 12:27

A to jednak chyba u nas na forum oglądałem. Popatrz jak szybko znaleźli się chętni do wspólnej sprawy :-)
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Waldzither9 » 2020-08-11, 16:19

W Polsce stolica klawesynowatych to Poznań. Kiedyś sondowałem jaki jest popyt na klawesyny i dowiedziałem się ,że jest zainteresowanie na małe, a szczególnie lekkie instrumenty, bo można je łatwo przewieźć lub samodzielnie nastroić, nóżki czasem da się demontować na czas transportu.
Duże klawesyny nawet takie z metalową ramą były modne w pierwszej połowie XX wieku, a teraz nie ma na nie chętnych.
Najpopularniejsze i najmniejsze to wirginał i spinet.
Kiedyś wiele dokonała jako grająca ta Pani https://en.wikipedia.org/wiki/Wanda_Landowska a jej uczniem był
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Flatau
Jak chcesz zbudować coś większego to zbuduj klawesyn.
https://www.youtube.com/watch?v=LUva6gjXNuQ
@@@@@@@@@@@@@@@
O zasadach funkcjonowania klawikordu wiem tylko tyle że ma 3 do 5 oktaw , choć może się i 6 trafić, a mechanikę obrazuje schemat w załączonym linku
http://www.bostonclavichord.org/what-is-a-clavichord/
Ostatnio zmieniony 2020-11-15, 20:58 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Andrzej
CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 18:54

Nie do końca przekonuje mnie dźwięk klawesynu. Dużo ciekawszym jest wybrany przeze mnie klawikord. Jest cichszy i subtelniejszy niż klawesyn i fascynuje mnie dźwięk od tenoru w dół na tym instrumencie.
To taka mała próbka dźwięku
https://www.youtube.com/watch?v=oVfjKSrYetg

Mechanizm jest również o wiele prostszy niż klawesynu, o pianinach czy fortepianach nie mówiąc. Interesuje mnie skala dźwięku jak w 3 częściowym klawikordzie z manuałem nożnym. Chciałbym zawrzeć w moim instrumencie sporą część skali jaką ma klawikord z pedałami, ale w formie pojedynczej klawiatury.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Waldzither9 » 2020-08-11, 19:02

W Niemczech w Rostock'u jest podobno kurs budowy wg planów historycznych instrumentów
https://www.youtube.com/watch?v=S7CvHRWx1mQ
chyba najłatwiej byłoby zrobić replikę jakiegoś kiedyś już zbudowanego instrumentu na podstawie jego planu...
Ostatnio zmieniony 2020-08-11, 19:06 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 19:03

Poza tym podzieliłem klawiaturę instrumentu na 3 sekcje. w każde z nich przewiduję zastosowanie innej liczby strun i innego materiału z jakiego będa wykonane.

dyszkant i sopran to żelazo na pojedynczych strunach
alt i tenor mosiężne struny podwójne
bas i kontra na potrójnych strunach miedzianych

Podobny system stosuje sie też w klawikordach pedałowych. Z tą różnicą, że planuje użycie cięższych strun o większym naprężeniu co według starych traktatów wzmacnia barwę dźwięku i jego nośność, ale w klasycznej skrzynkowej wersji instrumentu często przekracza to możliwości bardzo lekkiej ramy, co albo będzie oznaczać silne odkształcenia albo zniszczenie instrumentu.
CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 19:08

Waldzither9
Bardzo doceniam link, ale mam drobne problemy z tłumaczeniem niemieckiego ;-P

Czytałem o różnych kursach, ale jak już wskazałeś są one za granicą i zwykle opierają się na rekonstrukcjach dawnych projektów, niekoniecznie wykorzystywania idei tego instrumentu w inny sposób.

Miałem przyjemność rozmawiać rozmawiać z wykładowcą muzyki dawnej w Bydgoszczy na temat mojego pomysłu i jak powiedziałem, że chcę mieć oryginalny instrument to wyszła na jaw różnica między naszym podejściem do tego słowa. On myślał o kopii instrumentu 1:1 z dawnych planów. Ja o zupełnie autorskim projekcie.
Choć był niezwykle pomocny w sugestii doboru strun i materiału na nie.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Waldzither9 » 2020-08-11, 19:26

Obawiam się, że to może zwiększyć siłę naprężenia i samo drewno tego nie utrzyma i trzeba będzie stosować wzmocnienia z metalu, a to zmieni dźwięk. Tak przynajmniej było z pianinami i klawesynami.Zaczęło się od drewna, potem metalowe szyny aby kołki były stabilne, a potem zaczęty się metalowe ramy.W efekcie to nie ten wydelikacony dźwięk...
Nie znam nikogo kto autorsko buduje klawikordy lub klawesyny, jesteś Pierwszy.
Pozdrawiam Andrzej
CountCarpio94
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-11, 09:11
Kontakt:

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: CountCarpio94 » 2020-08-11, 19:40

Jestem w pełni świadom ryzyka zmian i zwiększenia naprężeń strun, dlatego badam cały projekt na różne sposoby i przede wszystkim oceniam wytrzymałość drewna. Mój excel jest pełen cyferek, które wykazują naprężenia i projekt ramy staram sie opracować tak, żeby uniknąć metalowych wstawek. Póki co fizyka jest po mojej stronie, ciekaw jestem jak daleko pozwoli mi zmodyfikować klasyczne klawikordy. :-)
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: Waldzither9 » 2020-08-11, 20:10

Ciekawe czego używają producenci do wyliczeń i projektowania?
Nie wiem czy nie CAD'a lub czegoś podobnego, przynajmniej takie mam wrażenie po rzucie okiem na filmik producenta fortepianów w 3:15 https://www.youtube.com/watch?v=mG4Fk3NEbVE
tak czy inaczej to geometria i fizyka. U nas w kraju nie słyszałem o istniejących fabrykach o podobnym profilu, nie ma kogo pytać w firmach, ale są uczelnie, może ktoś zna jakiegoś "dziadka" który nie takie rzeczy robił i wyliczał po wojnie?Oczywiście bez komputera. A jak nie to będziesz Pionierem.
Historyczne klawikordy powstawały w ten sposób, że budowano je intuicyjnie i te co się udały były powielane, a nieudane nikły w mroku historii.Dzisiaj wiele osób woli unikać ryzyka i po prostu kopiuje udane egzemplarze.
Albo Ci się uda od razu albo po poprawkach. Może nie pochłonie to dużych pieniędzy, a będzie kupa zabawy.
%%%%%%%%%%
Dopiero teraz na filmiku zauważyłem pracę nóg podczas gry, nie widziałem wcześniej takiego klawikordu, to niezłe wyzwanie, o ile te małe "kieszonkowe" wersje są łatwe w budowie i łatwe do ogarnięcia, to ta wersja na dwie ręce i dwie nogi wymagają multitaskingu.
Aż strach pomyśleć co by się działo gdyby mi się śniło że na tym gram i poruszałbym kończynami...
Ale dźwięk ciekawy choć wolę repertuar z tego niemieckiego filmiku który wcześniej załączałem.
Ostatnio zmieniony 2020-08-18, 15:03 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Dzień dobry wieczór wszystkim

Post autor: popik10 » 2020-08-11, 20:19

cad/cam, do tworzenia modelu na cnc, prawdopodobnie model odlewniczy.
Ale rozważania proszę prowadzić we właściwych działach ;-)
ODPOWIEDZ