Witam

Tu możesz się przywitać i przedstawić (wymagane)

Moderator: Jan

kargull
Posty: 9
Rejestracja: 2017-01-14, 21:14

Witam

Post autor: kargull » 2017-01-14, 21:25

Cześć. Mam na imię Karol i jestem z Bydgoszczy. Pomimo swojego wieku (33 lata) dopiero zaczynam przygodę z gitarą(uczę się grać od roku). W swojej krótkiej historii instrumentalnej posiadałem 3 gitary: Ibanez RG370FMZ(kupiony na początku gdyż nie wiedziałem czy nowe hobby mi przypasuje), Epiphone Explorer 1984 EX (kupiony w poszukiwaniu kształtu który mi pasuje i zajawką na METALLIKE :D), Epiphone Les Paul Custom Pro 2008 - gitara którą samodzielnie modowałem gdyż zakupiona miała bardzo zły stan osprzętu i elektroniki. W zasadzie pozostawiłem w niej tylko oryginalne klucze resztę samodzielnie wymieniłem(Szlif progów wykonany w Headache Custom Guitars). W niedalekiej przyszłości chciał bym jednak wymienić klucze na blokowane i siodełko na graphtec ale przy tym ostatnim nie obędzie się raczej bez wizyty u lutnika.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam

Post autor: PiotrCh » 2017-01-14, 21:42

Cześć:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Witam

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-15, 00:21

Dzień dobry, Karolu. Widząc iż jesteś z Bydgoszczy już, już miałem na dzieję na kontakt z Osobą interesującą się gitarami klasycznymi...może znasz kogoś takiego w Bygdoszczy ? Ja się do Bydgoszczy przeniosłem na stałe z Warszawy dopiero kilka lat temu i mimo pewnych kontaktów na bydgoskiej Akademii Muzycznej odczuwam brak środowiska Osób zainteresowanych gitarami klasycznymi.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Witam

Post autor: Jerzy S » 2017-01-15, 00:42

Cześć! Mam fajne wspomnienia z Bydgoszczą związane, i to nawet muzyczne :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Witam

Post autor: poco » 2017-01-15, 02:47

Witam również, a resztę już znasz. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
kargull
Posty: 9
Rejestracja: 2017-01-14, 21:14

Re: Witam

Post autor: kargull » 2017-01-15, 09:45

Jacek A. R. pisze:Dzień dobry, Karolu. Widząc iż jesteś z Bydgoszczy już, już miałem na dzieję na kontakt z Osobą interesującą się gitarami klasycznymi...może znasz kogoś takiego w Bygdoszczy ? Ja się do Bydgoszczy przeniosłem na stałe z Warszawy dopiero kilka lat temu i mimo pewnych kontaktów na bydgoskiej Akademii Muzycznej odczuwam brak środowiska Osób zainteresowanych gitarami klasycznymi.
Niestety raczej nie pomogę ale spytam swojego "nauczyciela" on pewnie bardziej się orientuje.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Witam

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-15, 10:27

@ karguli: bardzo dziękuję za dobre chęci, pozostaję w oczekiwaniu na wieści.

@ jurbassteck: fajne wspomnienia z Bydgoszczy...w moim doświadczeniu Bydgoszcz jest nie doceniana w skali kraju. Jak wspomnialem jestem warszawiakiem, urodzonym w Warszawie i spędziłem tam cale życie poza pewną liczbą lat spędzonychi na tzw. Zachodzie najczęsciej jako nauczyciel nigdy długo ale kilka razy co roku na odpowiednich kontraktach. O ile w rodzimym mieście - mimo sporych tzw. sukcesow zawodowych trudno mi było "dogadać się" z ludźmi, o tyle na tzw. Zachodzie dogadywałem się bez problemu i byłem psychicznie rzecz biorąc, "jak u siebie". W Bydgoszczy odczuwam wciąż cztytelne/odczuwalne: "ład, kulturę i porządek", psychicznie jestem tu niejako "na "połowie drogi" pomiędzy dawnym zaborem rosyjskim a tzw. Zachodem. Począwszy od tak prostych spraw jak kultura ruchu drogowego. Jeśli chodzi o miasto to jest to w moim odbiorze perełka POZA konsekwencjami które dotyczą całego byłego tzw. bloku radzieckiego (wielka płyta). Bydgoszcz w znacznym stopniu przypomina mi Strasburg, Saltzburg, Helsignor, niektóre dzielnice Kopenhagi, Perth, wiele innych starych miast Europejskich. Prosty przykład:
https://www.facebook.com/foto.bydgostia ... =1&theater

Kiedy po raz pierwszy byłem na Starym Mieście - od razu przypomniala mi się Brugia. Do tego: i miasto i okolice są wręcz "nabrzmiale" zabytkami historii...kolegiata w Koronowie, tamże nie do końca przebadane krypty grobowe. Żałuję tylko, iż kiedy zdecydowalem się mieszkać w kraju na stale nie przeniosłem się do Bydgoszczy wcześniej.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
relax
Posty: 4
Rejestracja: 2017-01-16, 13:43
Lokalizacja: Koszalin

Re: Witam

Post autor: relax » 2017-01-16, 13:56

Ja też Cię witam serdecznie :)
kargull
Posty: 9
Rejestracja: 2017-01-14, 21:14

Re: Witam

Post autor: kargull » 2017-01-16, 18:01

Jacek A. R. pisze:@ karguli: bardzo dziękuję za dobre chęci, pozostaję w oczekiwaniu na wieści.
Jedyną informację jaką udało mi się zdobyć to to że w pubie Tortuga organizowane są jam session.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Witam

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-16, 23:43

- dzięki i za to, aczkolwiek nie mam zielonego pojęcia co jam session - forma znana mi z klasycznego jazzu - może mieć wspólnego z gitarą klasyczną.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Witam

Post autor: Jerzy S » 2017-01-17, 19:33

Jazzu, bluesa, rocka, fusion :) Nie ma przeszkód by na klasycznej gitarze mistrzowskiej grać podczas jam session :)
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Witam

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-17, 22:55

- oczywiście, ale co w przypadku, gdy mowa o typowej muzyce komponowanej na gitarę klasyczną - taka się z gitarą klasyczną wielu Osobom jednak kojarzy ? no i gitara nie musi być "mistrzowska" - ważne aby grać dobrze. Znam przepiękną muzykę graną na Yamaha C 40
http://www.getlinkyoutube.com/watch?v=kYSEss9NhUc
i "jakie takie" granie na gitarach znacznie wyższej klasy.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Witam

Post autor: Jerzy S » 2017-01-17, 23:20

Fakt, nie trzeba złotych garnków by ugotować dobry obiad :) Niestety muszę Cię zmartwić, wielu osobom które znam, gitara klasyczna kojarzy się z harcerstwem lub pielgrzymką.. A jak pójdą na koncert jakiegoś "klasyka" to słyszę - On grał na takiej gitarze jak Ty! Dla sprostowania, gram na akustycznej Takamine 12str z pudłem Big Jumbo, więc to raczej lekka różnica :)
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Witam

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-18, 10:55

Dzięki, @jurbassteck, za wpis. Jestem jak najdalszy od krytykowania wspomnianych zastosowań, ale czy do takiego grania nie była by sposobniejsza gitara austyczna, gdzie subtelności doboru materiału, typu konstrukcji w tym typu ożebrowania determinującego charakterystykę dźwiękową, także sposoby używania instrumentu czyli techniki gry nie grają chyba aż takiej roli jak w przypadku instrumentu używanego do grania muzyki tzw. klasycznej a raczej pisanej na gitarę klasyczną - choćby proste formy naszej p. Tatiany Stachak. Bardzo ważna jest choćby podstawowa znajomość zapisu nutowego. Póki co bardzo się cieszę z przyjacielskiego kontaktu z @Orfeo i cieszę się na spotkanie z Nim kiedy to tylko będzie możliwe. Żałuję tylko iż pracuje On w świerku i klonie, niekoniecznie w cedrze i palisandrze.
...a mimo mego umiłowania klasyki i to tak w zakresie konstrukcji instrumentu (z niego się bierze charakterystyka dźwiękowa) jak i repertuaru z czasów Arcasa, Tarregi, Cano, Sagrerasa etc., - na Twej Takamine można grać sliczną muzykę...pamiętam zaskoczenie kiedym sie dowiedział, że prof Krzysztof Pełech jest poważnie zainteresowany tzw. fingerstyle.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Witam

Post autor: Jerzy S » 2017-01-18, 23:01

Jacku, masz rację. Do ogniska czy na pielgrzymkę jak najbardziej powinna być użyta gitara akustyczna, ale niestety w Polsce (wybacz uogólnienie) "zwykli" ludzie kupują gitarę klasyczną dla tego, że 1. Jest z reguły tańsza, 2. Wygodniej się na niej gra ze względu na nylonowe struny. Potem oczywiście zmieniają struny na metalowe, bo "ładniej" graja i powstaje jakaś dziwna hybryda.. A fingerstyle to coś co lubię :)
p.s. Wg mojego skromnego zdania, ładniej niż moja Takamine brzmi tylko Takamine Santa Fe (szkoda tylko, że nie ma jej z dwunastoma strunami :( )
ODPOWIEDZ