Gitara tenorowa

Dyskusje na temat instrumentów nie mieszczących się w innych kategoriach.

Moderator: poco

Adam
Posty: 7
Rejestracja: 2012-02-12, 18:01
Lokalizacja: Sulejówek

Gitara tenorowa

Post autor: Adam » 2020-02-22, 14:37

Problem mam.
Kupiłem sobie gitarę tenorową Ashbury AT-40 do stroju GDAE. W opisie stoi, ze należy użyć strun 13, 20, 30, 42 (menzura 585mm). Jednak przy takim "okablowaniu" struny są zdecydowanie za słabo naciągnięte. Jak to ogarnąć?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Gitara tenorowa

Post autor: Waldzither9 » 2020-02-22, 16:13

Może jesteś o oktawę za nisko? Sprecyzujmy G to najgrubsza a E to najcieńsza? Odwrotność to strój gitary basowej.
Polecam wątek viewtopic.php?f=22&t=3950
a w nim w linku do wikipedii jest guitar,tenor a tam informacja że strój do tego to C3 • G3 • D4 • A4 (jak tenor banjo lub mandola)
jeśli chcesz to możesz próbować przestrunować grubości (na Octave Mandolin G2• D3• A3•E4) (bo na Mandolin nie wiem czy się uda G3•D4 •A4 •E5 ), do tego służy kalkulator wahuddin'a też w tamtym wątku trochę wyżej, potrzebujesz znać naprężenie w kg planowanych strun, u d'Addario najczęściej coś około 11kg,ale sprawdź, oktawy masz z opisu/tabeli, menzurę znasz, w wyniku tylko musisz sprawdzić dla strun z owijką brąz fosforowya nie stalową, bo wynik jest inny. Jak sobie wyliczysz i posprawdzasz to dopiero można pomyśleć o zakupie jeśli konieczny. Nie wiem czy się uda ale jak poprzeliczasz to się dowiesz. Są różne urządzenia ( może ktoś znajomy, jakiś muzyk ma stroik orkiestrowy
https://www.korg.com/us/products/tuners ... page_1.php
gdyby podawało czy to G2 czy G3 to byłoby łatwiej...
Z moich pobieżnych, niedokładnych wyliczeń dla stroju G wynika, że dla zależnie czy to 2 czy 3 oktawa to grubość struny powinna być 48 lub 24, a dla C jest 36, to 42 bardziej pasuje do stroju C3, bo lekkie przewymiarowanie jest zalecane, ale przesada nie za bardzo. Do tego aby na G pójść oktawę dalej trochę brakuje, a to co jest to mocne przewymiarowanie, ale uwaga ja liczyłem dla naprężenia 11kg a nie wiem jakie jest faktyczne. Jeśli by to się zgadzało to pozostaje Ci polubić zalecany strój lub zmienić struny.
Ostatnio zmieniony 2020-04-01, 18:32 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Andrzej
Adam
Posty: 7
Rejestracja: 2012-02-12, 18:01
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Gitara tenorowa

Post autor: Adam » 2020-02-22, 19:11

Alleluja!!!

Andrzeju, odpowiedź w drugim zdaniu! Oczywiście stroiłem odwrotnie :D
Od początku chciałem strój "skrzypcowy" ale martwe elektrony mózgowe i zbyt długie przebywanie z gitarami spowodowało, że stroiłem źle.
Teraz jest wszystko ok, dziękuję.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Gitara tenorowa

Post autor: Waldzither9 » 2020-04-10, 18:04

Napisz proszę Adam słów kilka jak instrument sprawuje się dźwiękowo.
Ciekawi mnie czy kontynuujesz plan używania jej w stroju GDAE, czy może podawany w poradnikach CGDA, a może myślisz o przeróbce na CGDAE?
Próbowałem w przeszłości stroju CGDA na gitarze4/4 i o ile przy grze palcami całkiem fajnie wychodziło, o tyle gra akordami mi nie szła, a to z powodu zbyt dużych odstępów pomiędzy progami i "brakowało mi palców" tzn miałem za krótki rozstaw. Było to przeciwieństwo gry na mandolinie, gdzie trudno "upchnąć" paluchy na małej przestrzeni. To 585mm Tenora to już okolice gitary 3/4 to więcej niż mandola, ale mniej niż pełna gitara. Napisz jak ją używasz i na ile spełnia zadanie? W moim Waldzither o menzurze 50cm już z akordami nie jest komfortowo, podejrzewam ,że jest to wyzwanie?
##########################
Obecnie gram na gitarze "tenorowej" o menzurze 62cm dźwięk fajny, ale taki na przykład F dur który na mandolinie jest 5301 tutaj wymaga rozpiętości palców 12cm, pomiędzy wskazującym i najmniejszym, w sumie maksymalna rozpiętość prostych palców tyle ma , ale po zagięciu robi się odstęp 8cm, a rozciągnięty na siłę 10cm, a to nie wystarcza.
Problem jest też z graniem A mol i A dur. Oczywiście piszę o stroju GDAE. Dlatego ludzie wolą przy tym stroju mniejsze menzury i chyba 50cm to maksimum.
--------
No dobra, Fdur można zagrać 5335, da się, ale nie zmieniam zdania co do ergonomii, na mniejszej scali gra się wygodniej i szybciej zmienia chwyty.Szczególnie jest to pożądane przy tak dynamicznych utworach jak shanty. Przy balladach gdy tempo jest powolne nie ma to takiego znaczenia.
€€€€€€€€€€€€€€€€€€
W tym filmiku Keith Richards pokazuje jak z 6strunowej gitary robi 5 strunową w Open G
jeśli dobrze zrozumiałem, to demontuje najgrubszą E, kolejną czyli A przestraja na G, najcieńszą E na D, a reszta zostaje "normalnie", po czym prezentuje jak to brzmi https://www.youtube.com/watch?v=5AXETu9wnCE
sam nie sprawdzałem jak by to było, tenorowa teoretycznie po dodaniu klucza też by się na to pisała.
A to jak brzmi 5 strunówka Open G - repertuar Rolling Stones'ów https://www.youtube.com/watch?v=5_mez0slX9Y
Oczywiście zależy to od granego repertuaru.
Tak czy inaczej ja lubię GDAE, a jako drugie Open G, choć i Open C w Waldzither też...
W 4 strunowej Open G to chyba GDHD ale nie próbowałem jeszcze jak to działa.
Chwyty można na Chorderator.com posprawdzać.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ