Skrzypce 4/4 - manufaktura

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem instrumentu to tu jest odpowiedni dział.

Moderator: Jan

JaroslawJ
Posty: 4
Rejestracja: 2017-02-24, 12:50
Lokalizacja: woj. śląskie

Skrzypce 4/4 - manufaktura

Post autor: JaroslawJ » 2017-02-24, 14:40

Jest to pewnego rodzaju pamiątka rodzinna. Były one własnością mojej mamy. Chcę je wyremontować, ale wcześniej też chcę się jak najwięcej o nich dowiedzieć a nie znam nikogo kto się tym zajmuje i na tym zna.
Skrzypce nie mają żadnego opisu w środku ani na zewnątrz. Wiem że niegdyś było wielu lutników chałupniczych, te skrzypce też na taką manufakturę wyglądają. Chcę jednak dowiedzieć się z jakiej części Polski mogą pochodzić. Może ktoś miał już do czynienia z podobnym modelem lub też rozpozna je po stylu futerału. Nie wiem też czy drewno to świerk, czy jawor, Czy da się to rozpoznać po zdjęciach? z jakiego mniej więcej czasu pochodzą.
Bardzo liczę na pomoc.
Oto zdjęcia skrzypiec:
https://goo.gl/photos/1w3qMtq3DKQhEmEUA
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce 4/4 - manufaktura

Post autor: Paramonov » 2017-02-24, 21:31

Ślimak, boczki i tylna płyta jest z jaworu. Wierzch belka dusza pieńki i żeberka są ze świerku. Podstrunnica powinna być hebanowa ale tu jest pomalowana wiec najprawdopodobniej jest oszukana.
To nie musi być polska manufaktura. Skrzypce na modelu Stradivariusa.
JaroslawJ
Posty: 4
Rejestracja: 2017-02-24, 12:50
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Skrzypce 4/4 - manufaktura

Post autor: JaroslawJ » 2017-02-28, 11:17

Podstrunnica wygląda na hebanową. To co widać na zdjęciu to odpryskujący lakier lub szelak. Być może ktoś pomazał także podstrunnicę podczas malowania, ale od spodu widać lite twarde drewno.

Chcę jeszcze zapytać o ożyłkowanie. Wygląda mi to na namalowane - rozwiązanie stosowane w tanich egzemplarzach. Czy da się ze zdjęć to stwierdzić ? Pod palcami a nawet delikatnie pod paznokciem nie da się tam wyczuć żadnych wgłębień. Może to być jednak sprawa lakieru. Na przedostatnim zdjęciu i trzecim od tyłu widać jednak inny wzór drewna w tym jakby wrębie.
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce 4/4 - manufaktura

Post autor: Paramonov » 2017-02-28, 20:14

Żyłka jest raczej prawdziwa. Przygotowanie do grania np. dla ucznia sie nie opłaca. Można oddać do lutnika żeby wyszykował je na ścianę.
ODPOWIEDZ