Pierwszy Projekt

Tutaj trafiają tematy i posty obrazujące wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-23, 14:35

W sumie racja z tymi przetwornikami.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2015-11-23, 18:58

I..... kto sie nie przewróci, to sie nie nauczy ;-)
P
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-24, 22:41

Wstępny szkic już jest
Załączniki
12282878_972958216098622_615834067_n.jpg
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: shopiK » 2015-11-25, 00:38

Wytnij sobie ten kształt z tektury (rezem z gryfem). Połóż przed sobą przypatrz się, przymierz. "Mię" się wydaję, że coś nie teges - jakby koślawo trochę. Ale twój projekt i tobie ma się podobać. :-) Natomiast wycięty kawałek daje nowe spojrzenie.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-11-25, 00:50

Jak bym mógł coś doradzić to:
1) zacznij od osi podłużnej korpusu (przedłużenie osi gryfu)
2) staraj się zachować jak najwięcej symetrii, żeby bajka dolna i bajka górna były z tej samej bajki
3) rysuj linii pomocnicze, odnoszące, rzutujące, używaj cyrkla i ekierek a unikniesz koślawości.

To jest pierwsza wizja, ale będzie z tego projekt, musi być zwymiarowany, zaokrąglaj wartości, szukaj ciekawych podziałów i proporcji. Kto to wie co z tego wyjdzie:) I to jest właściwa kolejność, a nie nawijanie cewek:)

Po rysunku widzę, że jest potencjał w tym co tworzysz - moim zdaniem oczywiście. Dbasz o ciągłość krzywizn, jest dobrze:)

czekam na kolejne rysunki - pokazuj.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: poco » 2015-11-25, 09:37

Jeśli mogę, to skorzystam z możliwości ;-) :-D i zrobię małą wrzutkę w ten projekt.
Otóż, mnie się nie podoba robienie sztuki , dla sztuki. Co mogę sobie wykonać w przedmiotach dla dekoracji, to właściwie mogę zrobić wszystko. Ale , jeżeli projektuję przedmiot użytkowy, to powinien on uwzględniać funkcję jaka ma pełnić, a z tym ergonomię w jego użytkowaniu. Kształt nie może utrudniać posługiwanie się przedmiotem.
Dla mnie , te wycięcia i rogi z przodu korpusu w deskach poza dekoracją pełnią funkcje konstrukcyjne - punkty podparcia pasa w górnym i ustawienie środka ciężkości, a w dolnym dekoracja i ułatwienie dostępu do wyższych pozycji gryfu.
To nakłada na projektującego przemyślane podejście do kształtu, pomiary/wymiary uwzględniające anatomiczne właściwości ciała ludzkiego ( tutaj gitarzysty), styl gry, itd.
W Twoim projekcie mam jedynie zastrzeżenie do geometrii dolnego rogu.
Koniec rogu może utrudniać granie w wyższych pozycjach.
Dla uzasadnienia swojej uwagi przyjrzałem się innym dostępnym konstrukcjom dostępnym w sieci i proponuję lekturę wizualną tego, o czy napisałem wyżej. https://www.google.pl/search?q=gitara+b ... 64&bih=663.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-25, 13:54

Możliwe że jest minimalnie krzywo, bo rysowałem na podstawie dwóch nałożonych na siebie szkiców korpusów ze strata i yamahy rbx, tył jest bardziej z yamahy (który z resztą minimalnie się różni od stratowego) tylko troszeczkę zaokrąglony, a przód bardziej na podstawie strata oczywiście rogi według swojej wizji. To jest dopiero pierwszy szkic 1:1 nad którym jeszcze będę pracował i na pewno szkic właściwy który wytnę będzie już mierzony bardzo dokładnie. Wrzuciłem zdj tu właśnie żeby wysłuchać jakiś uwag do kształtu. Poco słuszna uwaga, na pewno sprawdzę czy dolny róg nie będzie przeszkadzał po wycięciu i przymierzeniu z gryfem.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2015-11-25, 14:05

Ponoć wszystko już zostało wymyślone.. teraz tylko się powiela :)
Trudno jest narysować kształt wg własnego projektu, tak z marszu. Czasem prościej jest wziąć jakiś "klasyk" i go trochę zmodyfikować.. tu obciąć, dodać, zaokrąglić albo zrobić bardziej do szpica. Zastanów sie czy nie iść tą drogą. Ja wiem, że fajnie jest mieć swój własny, niepowtarzalny dizajn, ale czasem wychodzą z tego różne twory, o których nie można powiedzieć, że są przyjemne dla oka :).

T.
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-25, 14:09

Po wstępnych oględzinach w najwęższym miejscu między dolnym rogiem a linią gryfu jest ok 5cm, aż sprawdziłem ile potrzebuje miejsca, grając na strunie G na wysokich progach potrzebuje 4,5-5 cm. Alelepiej chyba rzeczywiście zrobić jeszcze zapas ten centymetr.
Molu to jest zmodyfikowany strat :-)
Nie piszemy postów jeden pod drugim. Jest funkcja edytuj i wtedy dopisujemy to, czego zapomnieliśmy.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-27, 12:09

[quote="mgmati10"]Po wstępnych oględzinach w najwęższym miejscu między dolnym rogiem a linią gryfu jest ok 5cm, aż sprawdziłem ile potrzebuje miejsca, grając na strunie G na wysokich progach potrzebuje 4,5-5 cm. Alelepiej chyba rzeczywiście zrobić jeszcze zapas ten centymetr.
Molu to jest zmodyfikowany strat :-)

Zmiana planów. Niedaleko mnie jest stolarz, który sprzedaje jesion (sezonowany 3 lata i dosuszany, wilgotność jeśli dobrze pamiętam 9%). I postanowiłem że użyję jesionu,jak przeczytałem na forum drewno to nadaje się do korpusu, gryfu i podsttunnicy, a zależy mi żeby wszystko było z tego samego drewna. Ale w takiej sytuacji muszę zrobić też gryf. I teraz jakieś mi są niezbędne narzędzia do zrobienia gryfu i wgl czym to się je? Najbardziej się obawiam prętu i radiusa.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: Jerzy S » 2015-11-27, 12:16

Myślę, ze jak poczytasz forum w odpowiednich miejscach to wiele się nauczysz. :)
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-28, 00:08

A co sądzicie o samym drewnie? 3 lata sezonowane z tego co pamiętam to minimum ale jeszcze do tego było dosuszane, podobno dobrej jakości. Poza tym decha jest na tyle duża że spokojnie zmieszczę cały korpus na niej, tylko nwm czy nie ma czasem jakiś przeciwwskazań żeby robić z jednego kawałka.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: poco » 2015-11-28, 10:38

Tak na szybko znalazłem link do tematu, dlaczego unikać należy desek wykonanych z jednego kawałka, to nie znaczy, że nie można, ale muszą być spełnione określone warunki pozyskania owego - to jest na rysunkach. http://projektus.blogspot.com/2014/01/p ... rewna.html
Jakie drewno i na jakie części, to poszukaj na forum. Jest
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-12-07, 16:16

Szybkie pytanie. Co lepsze na podstrunnice: jesion czy czereśnia (okazało się że dość sporo fajnych dech czereśni od kilku lat leży u mnie na strychu i czemu by nie skorzystać)?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-12-08, 12:09

Wolę zostawić sobie czereśnie na później z racji na mój brak doświadczenia żeby w razie czego nie zmarnować drewna ale na taką podstrunnicę jeszcze mogę wykorzystać jeśli sprawdzi się lepiej od jesionu.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Zablokowany