Klejenie mostka ALHAMBRA

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Eduardo 5P » 2020-05-21, 17:16

Witam Serdecznie.
Po odklejeniu mostka zastałem klej który zachowywał się jak silikon i był koloru czarnego, nie można jego było mechanicznie , więc ...z głową .... potraktowałem jego rozpuszczalnikiem Nitro i wtedy dał się śćiągnąć . Ale pozostały resztki i aby wyczyścić muszę zaingerować w drewno dość mocno , co pozostało pokazałem na zdjęciach.
Mam pytanie , czy to już wystarczy aby nałożyć klej < TITEBOND > czy szlifować do czystego drewna oraz czy jest praktykowane zrobienie poprzecznych rowków na elementach .
Z góry Dziękuję za porady.
Pozdrawiam.
Załączniki
_DSC0001.JPG
_DSC0003.JPG
_DSC0004.JPG
_DSC0005.JPG
_DSC0006.JPG
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: poco » 2020-05-22, 13:17

Do czystego drewna, albowiem w miejscu , gdzie jest ten nieszczęsny silikonopodobny nie będzie trzymać nic. Zatem rozważ proporcje powierzchni trzymającej do nietrzymającej. To, że trochę drewna usuniesz, to nie jest istotne.
Co do tych rowków, to uzyskuje się je przy pomocy struga tzw. zębaka -zahnhebel ( zahn- ząb z niem. i stąd nazwa operacji canowanie) , a ta operacja była dawniej stosowana przy okleinowaniu ręcznym dla zwiększenia powierzchni przyczepności i ułatwienia równomiernego rozprowadzenia kleju kostnego. Dzisiaj, w Twoim przypadku wystarczy przetrzeć na grubym papierze ściernym. Nie będzie widać na krawędziach mostka ewentualnych szczelin po narzędziu do nacinania. Reszta , jak zgodnie z zasadami.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Eduardo 5P » 2020-05-24, 21:11

Witam.
Serdeczne Dzięki za poradę Ryszardzie , podchodzę to tej operacji pierwszy raz i chcę ze 100 procentową pewnośćią wykonywać każdy etap bo instrument nowy kosztuje ok 3000 zł.
A oddanie do .... lekarza.. nie będzie miało już takiej przyjemnośći bo choćby najważniejsze śćiskacze już mam.
O dalszych postępach podeślę zdjęcia.
Pozdrawiam .
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: poco » 2020-05-25, 08:57

Ponieważ nie masz.nie znasz pierwotnej , dokładnej pozycji mostka, to na tym etapie postaraj się na sucho go ustawić, obkleić, a dopiero po tym przyklej.
Jeżeli chodzi o mnie, to kleił bym kostnym klejem, mam większe zaufanie do niego, ale to wymaga przygotowania i wprawy.
Titebond , jak dla Ciebie, będzie poręczniejszy, ze względu na dłuższy czas otwarty.
Nie zapomnij o dokładnym odtłuszczeniu, odpyleniu obu powierzchni i o rozsmarowaniu kleju na obu powierzchniach ! Pot z paluchów, pył drzewny, kurz, itp. nawet w niewielkich ilościach, nie pozwoli nic przykleić właściwie.
Nie zapomnij w miarę szybko usunąć nadmiaru kleju, który wyciśniesz spod miejsca klejenia.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Eduardo 5P » 2020-05-25, 12:12

Dziękuję za porady Ryszardzie

Odnośnie dokładnej pozycji mostka to zabezpieczyłem się przed etapem odklejania dwoma otworami pod wkładem mostka.
Planuję zrobić klocek z wycięciami na ożebrowanie aby jak najlepiej doćisnąć od spodu . A tak teraz wpadł mi pomysł czy może podkleić jego na stałe , ale sądzę że będzie on tłumił drgania na płytę wierzchnią .

Pozdrawiam Edward.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Jan » 2020-05-25, 13:28

Eduardo 5P pisze:
2020-05-25, 12:12
A tak teraz wpadł mi pomysł czy może podkleić jego na stałe , ale sądzę że będzie on tłumił drgania na płytę wierzchnią .
Pomysł z przyklejaniem bardzo zły ale sam sobie odpowiedziałeś dlaczego.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Eduardo 5P » 2020-05-27, 11:26

Dzięki kolego z Raciborza za napisanie swojej opinii .
Pierwszy raz to bedę robił i chcę być pewny każdej czynnośći .
Pozdrawiam Edward
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Klejenie mostka ALHAMBRA

Post autor: Eduardo 5P » 2020-06-02, 12:56

Witam . W/g zalecen płyta wieszchnia wyczyszczona.
Oraz sposób na przygotowanie podkładki pod most a także ściskasz własnej konstrukcji <razy trzy > plus sąsiad który mi to pospawał.
Załączniki
_DSC0058.JPG
_DSC0056.JPG
_DSC0057.JPG
_DSC0060.JPG
_DSC0061.JPG
ODPOWIEDZ