Dysk do szlifowania - duży format

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: Jan » 2019-02-27, 13:03

Mam pytanie do szanownych kolegów i koleżanek. Jak zrobić krążek do szlifowania taki średnicy ok 60cm? Chyba najlepiej z papieru z rolki tylko jak go mocujecie do płyty drewnianej? Czytałem, że niektórzy robią to na butaprenie a inni na taśmie dwustronnej. Z racji dostępnych ograniczonych formatów papieru ściernego taka płyta musiałaby być klejona (myślę o papierze) z co najmniej dwóch arkuszy. Ponoć te klejone na butaprenie po zużyciu papieru nakleja się kolejne warstwy papieru a te na taśmie dwustronnej zrywa i nakleja nowe. Papier fi 570mm krążek widziałem na aliexpress po 12EUR z przesyłką. Jak Wy rozwiązujecie ten temat? Stew Mac ma takie dyski 35EUR + przesyłka pewnie drugie tyle.
No i czy macie gdzieś źródełko jeżeli chodzi o takie duże krążki papieru ściernego bo ja znalazłem największy 225mm taki do "żyrafy" do gipsu.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: PiotrCh » 2019-02-27, 15:12

Ładny mi krążek - 60cm :)
Do czego on ma służyć?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: Jan » 2019-02-27, 15:49

Ze strony stewmaca. To służy do planowania powierzchni boczków przed klejeniem górnej i dolnej płyty.
Załączniki
B4848879-C24E-4BBF-8BA0-6F7E1AFAB67C.jpeg
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: michqq » 2019-02-27, 16:06

Mordorus pisze:
2019-02-27, 13:03
Jak Wy rozwiązujecie ten temat?
W przypadku produkcji małoskalowej?
Postępując odwrotnie.
Oklejasz papierem ściernym płaską powierzchnię nieruchomą, tj. blat (szybę, lustro), i po tym "jeździsz" obrabianym instrumentem.
:-)
jak go mocujecie do płyty drewnianej?
Czemu drewnianej?
Niektórzy stosują płytę szklaną, w postaci szyby lub lustra, która ma dwie ważne zalety: pierwsza że jest ze swojej natury bardzo płaska oraz druga, że ze szkła to niemal każdy klej daje się zmyć.

A co do dysków, myslę że można by zadziałać.

W Mrągowie jest taka firma jak SAIT POLSKA HMT-Materiały Ścierne s.c.

http://www.sait.pl/glowna.php?lan=1&cur=1

Oni sa producentem (z półproduktu - głównie to tną podpisują i pakują) tarcz taśm i papierów ściernych.
Sprzedają również wysyłkowo i również w ilościach detalicznych.

Zadzwoń do nich i zapytaj czy sprzedaliby nierozcięte arkusze lub, lepiej, nierozcięty materiał z którego "wychodzą" krążki.

Albo namówmy ich żeby powiększyli ofertę, że takie krążki sa potrzebne lutnikom.

Email do działu marketingu, z podpisami kilku lutników?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: Jan » 2019-02-27, 16:32

Michqq - jak kleisz papier do lustra czy dechy, jakiś konkretny klej, sposób? To czym się pociera a co leży (bez skojarzeń Panowie)
nie ma tu znaczenia zasada jest ta sama. Do tej firmy zadzwoniłem i wstępnie powiedzieli, że zrobią takiej średnicy krążek ale jutro będę pisał im na maila co i jak żeby zrobili ofertę. Może jak by więcej ludzi chciało to miałoby to jakieś przełożenie cenowe przy produkcji.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: PiotrCh » 2019-02-27, 16:46

Janek - na prawdę da się rant wyprowadzić deseczką z papierem ściernym, nie musisz ciężką dechą machać:) Generalnie coraz częściej rant nie jest wyprowadzany na płasko bo ponoć lepiej jak plecki są wypukłe troszeńkę:)
Robisz obrys wysokości na boczku i deseczkę 20x10 cm przecierasz - to jest aż za bardzo skomplikowany jig do tej czynności, ale niektórzy chcą więcej.

Papier przyklej na taśmę dwustronną. Potem to zedrzesz i rozpuszczalnikiem pozostałości umyjesz.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: poco » 2019-02-27, 17:37

ten sam efekt uzyskasz oklejając płaską deskę o dowolnej szerokości i długości => od tej średnicy. Zrobisz taki dłuuuugi pilnik . :-D
Mierząc , oznaczając wysokość boczka tym pilnikiem dotrzesz jak będziesz chciał.
Takie koła to dobre są do celów produkcyjnych.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: Jan » 2019-02-27, 19:45

Znalazłem na necie papier szerokości 900mm w cenie 24zł/m i to chyba będzie najtańsza opcja. Nakleję go na jakąś płytę meblową z lakierowaną powierzchnią. Z jednej strony będzie można zrobić soczewkę a z drugiej płaską.
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: michqq » 2019-02-27, 20:32

darek pisze:
2019-02-27, 17:31
Michqq ale koledze nie chodzi o płaską powierzchnię tylko o soczewkę.
A...
Mordorus pisze:
2019-02-27, 19:45
Do tej firmy zadzwoniłem i wstępnie powiedzieli, że zrobią takiej średnicy krążek ale jutro będę pisał im na maila co i jak żeby zrobili ofertę. Może jak by więcej ludzi chciało to miałoby to jakieś przełożenie cenowe przy produkcji.
Ale tego nie odpuszczaj.
Napisz im emaila, jak zrobią takie krążki w ofercie to paru lutników może kupi.
Wytłumacz im że puruszyłeś temat na specjalizowanym forum lutniczym, że ludzie wykazują nim zainteresowanie (a co, może nie wykazują?) i że jest luka na rynku.
;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: Jan » 2019-02-27, 22:20

Darku - normalnie chce zrobic soczewkę bez kosmicznych technologii😁 Widziałem gdzieś na necie jak gość robił soczewkę - frezaką na cyrklu. Frezujesz okręgi najpierw na 4mm najmniejszy później 3,5 mm większy i tak dalej do 0,5mm tak jak kopalnia węgla brunatnego. Później malutki strug i równasz karby a na koniec różne gradacje papieru ściernego. Nikt w kosmos tego nie będzie wysyłał spokojnie wystarczy na moje „dzieła”😁
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: poco » 2019-02-27, 22:39

darku, a co Ty chcesz uzyskać w soczewce ? :shock:
Wklęsła , sferyczna powierzchnia odwzoruje wypukły, symetryczny kształt, a o ile minie mój wredny wzrok nie myli, to "plecy" gitar takowe nie są. Krzywiznę "posiadają" od tyłu do przodu, tylko . Taką uzyskasz każdą płaską powierzchnią okutą w papier ścierny.
Sferyczny kształt uzyskuje się głównie z profili lamelowych i /lub przy sklejaniu elementów "pleców" wzdłuż linii krzywej wypukłej lub wklęsłej bądź przez profilowanie z pełnego materiału (ale sklejanie jest i tak na płaszczyźnie). Laminowanie nie tykam w tym momencie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: popik10 » 2019-02-27, 22:40

Da ci to przypadkowy przekrój, nie soczewkę
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: poco » 2019-02-27, 22:57

Popik, to racja.
Soczewkę wklęsłą, jak np solera najlepiej jest wystrugać metodą wahadła. Na sztywnym ramieniu równym promieniowi krzywizny zamocujmy frezarkę i wklęsłość gotowa ! Można to robić w pozycji wiszącej lub w poziomie, bez znaczenia jak. To działa !
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: poco » 2019-02-28, 00:56

Tu pozwolę sobie na zdanie odrębne. :-/
Jakim cudem te różnice w wysokościach, bo patrząc na przekrój wzdłuż osi symetrii ,( od strony boku) zróżnicowanie wysokości przebiega jak po klinie, gdzie jego podstawą jest linia prosta - top, a pochylnią tył ; pochylenie w kierunku szyjki gryfu .
Jeżeli będziemy szlifować jakikolwiek kształt w soczewce, to odwzorujemy soczewkę , tym samym zróżnicowanie wysokości na bokach tej szlifowanej konstrukcji będzie uzależnione od jej kształtu i tutaj bez wątpienia im bliżej środka sfery , tym wyższy będzie szlifowany detal (talia bliżej środka).
Jednakże wtedy potrzeba będzie kształtu takiej właśnie sfery, aby połączyć ją z tym szlifowanym elementem bez konieczności deformacji sklejanych detali. Tutaj boczków z dnem gitary. To jest awykonalne w tradycyjny sposób bez spowodowania naprężeń, których nie da się zniwelować.
Takie jest moje osobiste zdanie , z którym się całkowicie zgadzam. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Dysk do szlifowania - duży format

Post autor: michqq » 2019-02-28, 02:33

Da ci to przypadkowych przekrój, nie soczewkę
No to wyrzeźbi sobie tak jak się robi wypukłość i wklęsłość archtopa albo wiolonczeli, dłutkiem w drewnie świerkowem, przykładając dla kontroli profil z obłogu, cyrklem wcześniej wykonany. Lutnik w końcu czy nie?
;-) ;-)
Soczewkę wklęsłą, jak np solera najlepiej jest wystrugać metodą wahadła. Na sztywnym ramieniu równym promieniowi krzywizny zamocujmy frezarkę i wklęsłość gotowa !
A soczewkę wypukłą zapewne można by wykonać metodami "garncarskimi", mając dowolny obrotowy stolik udający koło garncarskie i przykładając profil.

Dawniej ludzie kombinowali z częściami od zepsutego gramofonu, współczesnie ponoć kombinują z obrotowym talerzem z zepsutej mikrofalówki.

Mniejsza.

"Po lutniczemu" to należałoby wykonać chyba z masy drzewnej, bazującej na pyle drewnianym zmieszanym z klejem i krochmalem? Jest zresztą na nią kilka przepisów.

( Zresztą, tak, teoretyzuje trochę "dla sztuki" bo tutaj rozmowa idzie o soczewkę wklęsłą )
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ