Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni.

Post autor: Jan » 2017-05-29, 20:49

Chciałbym się podzielić prostym sposobem naostrzenia narzędzi do stanu umożliwiającego ich użytkowanie. Zacząłem pracę z drewnem próbując stworzyć swój pierwszy instrument (ukulele) więc powyciągałem z komórki strugi i dłuta. Były w opłakanym stanie a nie miałem kamieni o gradacji wyższej niż 600. Po odrdzewieniu i wyszlifowaniu wstępnym na osełce 600 użyłem papieru wodnego 1000 i później 2500 położonego na stole na szybie. Papier moczony w wodzie i szlif na mokro Noże golą włoski na ręce. Może komuś przyda się ten prosty patent.
Jeżeli macie jakieś inne sposoby na ostrzenie podzielicie się patentem.

Janek
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni

Post autor: popik10 » 2017-05-30, 05:41

Do tego dodaj jeszcze polerke na kole skórzany.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni

Post autor: PiotrCh » 2017-05-30, 06:46

Przy braku kamieni to ok. Polerka na kamieniu jest o tyle lepsza, że możesz zachować płaską fazę (nie robi się klamka). Kamień warto się rozejrzeć za 1000 diamentową (50zł), 3000 kamień syntetyczny (70zł) i 6000-8000 naturalny (60zł), a na koniec 12000 naturalny (100zł). ok 300zł i jest komplet kamieni do noży i dłut.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni

Post autor: Jan » 2017-05-30, 10:29

😁 no i chcąc naostrzyć dłuto po pierwsze primo trzeba je mieć a po drugie primo żeby było zdatne do użycia trzeba je naostrzyć a to jak widać z Piotra postu trochę kosztuje. Moja opcja jest budżetowo ratunkowa ale i tak kamienie zakupić będzie trzeba. Praca z drogim materiałem przy użyciu tępych narzędzi to duże ryzyko jego uszkodzenia co może mieć fatalne skutki przy delikatnym materiale jakim jest drewno.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni

Post autor: PiotrCh » 2017-05-30, 14:13

W pełni podpisuje się pod tym co napisałeś. Koledzy, którzy pracują głównie frezarką i szlifierką może nie odczuwają potrzeby permanentnie ostrego noża, dłuta czy stróżka, ale przy Twoim ukulele to będzie podstawa. Z lenistwa kiedyś nie naostrzysz dłutka czy noża i wyrwiesz, rozszczepisz czy popsujesz w inny sposób element, nad którym długo pracowałeś (będziesz pracował). Nie będzie Ci się chciało iść po szybę i papier - sam zobaczysz:) Kamień łatwiej położyć sobie z boku i dopolerować dłutko czy nożyk przed tym jednym właśnie podcięciem:)
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni

Post autor: Victor » 2017-05-30, 18:23

Ostre narzędzia to podstawa. Kiedyś pracowałem w Niemczech w stolarni i ojciec szefa co wieczór przychodził z brytfanną, w której w ropie trzymał kamienie i "głaskał" noże w strugarkach. Ups pardon, heblach... przecież to było w Niemczech. :)
A ze "sposobów", to ja na diamentowej osełce zamiast wody używam WD40. Wydaje mi się, że łatwiej się szlifuje no i opiłki nie rdzewieją :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jak naostrzyć dłuto, nóż struga bez odpowiednich kamieni.

Post autor: poco » 2020-04-30, 09:38

"Buszując" w necie trafiłem na taki praktyczny przyrząd do ostrzenia dłut, noży do strugów. Wykorzystuje tu gościu płytki szklane , na które nakleja papier ścierny i w sumie ostrzy jak chce pod zadanym kątem.
Oczywiście można też zastosować kamień szlifierski. Patent uniwersalny i genialnie prosty ! https://www.youtube.com/watch?v=Cvk_pWYa7Zc
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ