Strug ośnik do podstrunnicy skrzypcowej

Moderator: poco

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Strug ośnik do podstrunnicy skrzypcowej

Post autor: michqq » 2017-05-24, 18:55

Podpowiedzcie proszę, początkującemu.

Jeśli w skrzypcach podstrunnica jest trochę zużyta i należy ją wyrównać, to jak rozumiem można, i stosuje się do tego celu narzędzie typu strug-ośnik, o takie:
Obrazek

(Poprawcie mnie jeśli się mylę)

Skąd jednak bierzecie ostrza o odpowiednim promieniu?

Mam w domu skrzypki uczniowskie o różnych rozmiarach, oraz skrzypce 4/4, i jak się doczytuję (i dopartuję, macając instrumenty) podstrunnice w nich mają różne promienie krzywizn.

Skrzypce 4/4 powinny być traktowane ostrzem o promieniu 41.5 mm (lub 42mm); skrzypce 3/4 ostrzem 38 mm; skrzypce 1/2 ostrzem 35mm; skrzypce 1/4 32mm, skrzypce 1/8 to 30mm (jak podają tabelki z internetu, zwałaszcza o ta:

http://www.alangoldblatt.com/specs/Violin.pdf

Jedne z moich uczniowskich skrzypiec zdecydowanie potrzebowałyby takiej interwencji. Gdzie takie cykliny się kupuje?

Czy może w ogóle jestem w błędzie i to się robi całkiem inaczej, jakimś papierem ściernym na wklęsłym klocku drewnianym?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Strug ośnik do podstrunnicy skrzypcowej

Post autor: Paramonov » 2017-05-24, 19:43

To za mocne narzędzie do wyrównania podstrunnicy, może mocno wyrywać. Takim ośnikiem można robić poręcze a nie szlif podstrunnicy.
Jeśli podstrunnica jest mocno zajechana ma mocne wżery od strun to dopiero wtedy można użyć małego struga. Jeśli da rade to wystarczy cyklina i papier ścierny na krótkim klocku. Podstrunnice powiną być lekko wklęsła na długości. Dla pewności odpowiedniego łuku można zrobić szablon. Na mocnym kartonie możesz sobie cyrklem odznaczyć łuk pasujący do rozmiaru twoich skrzypiec i wyciąć szablon.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strug ośnik do podstrunnicy skrzypcowej

Post autor: Pełta » 2017-05-24, 21:33

Należy jeszcze pamiętać o granicznej grubości podstrunnicy,o tym mówi literatura,musiałbym poszukać...to tak podobnie jak ze szlifem cylindra w aucie-jest granica,a chodzi o ew.ugięcie.Jeśli już była szlifowana,należy zastanowić sie nad wymiana na nową.
Klucz Levisa...
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Strug ośnik do podstrunnicy skrzypcowej

Post autor: michqq » 2017-05-24, 22:10

O tym to wiem - podstrunnica zbyt cienka przestaje trzymać sztywność i wygina się podczas grania na wyższych pozycjach.
U mnie tak nie będzie - tak wygląda (na oko) że to będzie pierwsze szlifowanie.
Dobrze, no to zacznę od papieru ściernego na wklęsłym klocku.
Dzięki za odpowiedzi.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ