Strona 1 z 1

menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-06, 16:29
autor: PiotrCh
Cześć,
temat stary jak świat, ale tym razem sam stoję przed wyborem:) Zależy mi na ciepłym brzmieniu gitary elektrycznej, w stronę jazzowego soundu. Robię wiosło z jednym pikapem (humb pod gryfem). Powiedzcie koledzy jak krótka menzura zdaje jeszcze egzamin? Nie chcę przeholować. Planuję 24'' - czy ktoś ma doświadczenia z krótkimi menzurami i mógłby przestrzec lub zachęcić do podjęcia ostatecznej decyzji? Ja wiem tylko tyle, że im krótsza menzura tym mniejszy naciąg i brzmienie powinno się nieco ocieplać. Pomijam aspekty wygody gry. Co sądzicie?

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-06, 19:56
autor: poco
Pomysł niezły. Gitary Jolana miały krótką menzurę i kiedyś na forum pisaliśmy o tym, ale nie pamiętam przy jakiej okazji.
Znalazłem tutaj https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... ana#p34454
Właśnie Jolany miały takie miękkie brzmienie, jak pamiętam z lat młodości ;-) :-D . A co ! Też miałem naście lat, jak wyciosałem swoją pierwszą gitarę! :-D
Pozdrawiam, Ryszard

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-06, 20:12
autor: PiotrCh
Jolana Galaxy to moja pierwsza gitara elektryczna:) Przemalowałem czarny pickguard białym sprayem by bardziej fenderowato wyglądała haha:)
One miały menzurę jak jaguary?
Pamiętam, że gitara ta brzmiała kiepsko, tak nijak...

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-06, 20:56
autor: poco
586 mm, to menzura Jolany StarIV, tyle z treści posta, a co do odczuć w sprawie brzmienia, to ...
Kto w tamtych czasach zajmował by się takimi tematami! Ważne było grać!!!
Pozdrawiam, Ryszard

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-07, 02:10
autor: Zenek S
Brzminie gitary to caly zestaw czynnikow. Menzura jest tylko jednym z nich ...
Dobrze jest obserwowac muzykow , ktorzy uzyskuja brzmienie , ktore ci sie podoba. Jezeli chodzi o cieply i "jazzowy" sound to wnioski sa nastepujace. Do takiego grania nie uzywa sie gitar typu Strato , a wiec nie sa to picki single coil i nie jest to menzura 25,5 , rowniez nie jest to gitara typu "solid body".Podam przyklad... Wes Montgomery uzywal wiosla typu L-5 a wiec zupelnie odwornta filozofia konstrukcji niz dechy Fendera. Menzura L-5 to 23,5 cala . Pudlo zamiast deski z ukladem obelkowania typu X , ktore daje cieplejsze brzmienie niz uklad belek rownolegly. Humbucker w pozycji jak najblizej srodka struny. I trzeba rowniez wspomniec o piecu lampowym. Wielu gitarzystow jazzowych uzywa lampiaka basowego aby uzyskac odpowiednie cieplo w soundzie . Mowie tu o ampie Fender Bassman lub piecykach marki Polytone. Poszukaj na czym grali badz graja muzycy jak Barney Kesel , Jim Hall etc .

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-07, 06:24
autor: PiotrCh
Dzięki Zenek!
Trochę mnie to utwierdza, że krótka menzura to nic strasznego:) Pudła nie będzie bo korpus już gotowy - z założenia miał być elektryk. Skłaniam się ku 24 calom. Gryf z czereśni i amazaque na podstrunnicę również już przygotowany. Jak macie jakieś doświadczenia z krótkimi menzurami w elektrykach to piszcie proszę.

Re: menzura a brzmienie gitary

: 2018-09-14, 15:56
autor: PiotrCh
Strat i tele z krótką menzurą: https://www.youtube.com/watch?v=Eik8Goy_8yQ
Miał ktoś z kolegów w rękach?