Dziwna sprawa z artch topem .

Moderator: poco

wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: wojtek » 2014-09-18, 12:57

Jakiś czas temu zrobiłem arch topa ,no i wszystko gra ,ale mam taką zagwózdkę ,mianowicie dzwonił do mnie obecny użytkownik tej gitary i mówi że trzeba wstawić tam kołek taki jak w skrzypcach między górną a dolną deką ,nie widzę w tym sensu ,ale może jest coś czego nie wiem .Czy ktoś z Was spotkał sie z czymś takim ? Proszę o informacje jesli ktoś miał z czymś takim kontakt .
Pozdrawiam
wojtek
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: Jerzy S » 2014-09-18, 17:31

Pewnie chodzi o "duszę".
Gitara jak wiesz jest zbudowana inaczej niż instrumenty smyczkowe tzn nie przewidziano w niej "duszy" :)
Kiedyś zrobiłem tak eksperyment, że do starego e-akustyka takową zamontowałem i różnica w brzmieniu była na niekorzyść.. Mianowicie, gitara przestała brzmieć, w sumie sprzęgać też przestała :P
Może o to chodzi?
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: szlifek » 2014-09-18, 18:14

Witam.
Jest to raczej pozbawione sensu.
Popatrz jak są trzymane skrzypce , altówki , itp podczas grania .
Tylna płyta - na którą " dusza " przenosi drgania nie jest tłumiona.
Przy grze na gitarze z reguły brzuchem dotykasz płyty i po drganiach.
Co prawda niektórzy gitarzyści grają tak że tylna płyta jest oddalona - ale tylko niektórzy.
Dla spokoju - weź i spróbuj - nie wykluczone że zadziała " efekt placebo " i " będzie lepiej " :-D
Pozdrawiam
pamiętaj o cyklinie !
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: wojtek » 2014-09-18, 19:55

No właśnie tłumaczyłem tak jak Wy ,bo akustyk działa inaczej i kołek zepsuje całą istotę instrumentu akustycznego ,ale zrobie jak szlifek mówi efekt placebo :) to chyba będzie to .Dzięki Panowie .
ps no właśnie nie sprzęga
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: lutnik.pl » 2014-09-18, 21:10

hehe... zawsze możesz przebudować cały instrument xD
zastanawiałem się nad zbudowaniem gitarry bazując na konstrukcji skrzypiec
Trening czyni mistrza.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: Jerzy S » 2014-09-18, 22:01

lutnik.pl pisze:zastanawiałem się nad zbudowaniem gitarry bazując na konstrukcji skrzypiec
Może to nie to o co Ci chodziło ale.. :P
Załączniki
violinguitar.jpg
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: lutnik.pl » 2014-09-18, 22:45

no nie o to... ;p może kiedyś się podejmę realizacji mojego pomysłu
Trening czyni mistrza.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: Andrzej » 2014-09-20, 07:52

Kiedyś wpadła mi w ręce stara gitara 12 strunowa z pękniętą płytą wierzchnią (chyba świerk ) pęknięcie było takie , że płyta i mostek były zapadnięte więc żeby grać trzeba było jakoś wypchnąć wierzchnią płytę . Postanowiłem że wstawię tam coś w rodzaju duszy , która zaparta na dolnej płycie utrzyma mostek i powstrzyma zapadanie płyty wierzchniej . Wstawiłem rozpórkę z mosiężnych rurek wkręcanych jedna w drugą , rozkręciłem rozpórkę tak że zapierała się na belkach konstrukcyjnych dolnej i górnej płyty . Gitara grała nawet ładnie ale efekt był taki , że po ok 1,5 roku zaczęła się wybrzuszać płyta dolna :) i trzeba było co jakiś czas rozkręcać tą rozpórkę . Suma summarum naciąg strun (12) był za duży i w końcu wypchnął dolną płytę i ją odkleił . Byłem wtedy dzieciakiem i nie miałem możliwości profesjonalnej naprawy tej gitary , a ta rozpórka była jedynym co mogłem wtedy zrobić żeby gitara zaczęła w ogóle grać ( lutnika w pobliżu nie miałem ) Pewnie by trzeba było zmienić trochę konstrukcję dać mocniejsze belki , grubszą płytę dolną itp itd , ale czy jest sens ?

ps: A to gitara pana Wilkanowskiego który oprócz świetnych skrzypiec robił świetne gitary . Ciekawe czy w jego gitarach jest dusza ? pewnie nie ,chociaż jego konstrukcje mają taki skrzypcowo - wiolonczelowy wygląd i na pewno w ich produkcję włożył całą duszę ;)

Obrazek
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Dziwna sprawa z artch topem .

Post autor: wojtek » 2014-09-22, 01:05

No wygląd mają ciekawy ,ale myśle że konstrukcja bez duszy .
ODPOWIEDZ