Płyta wierzchnia klasyka

Moderator: poco

Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Płyta wierzchnia klasyka

Post autor: palisander » 2012-09-05, 20:30

Obiecałem, to i niniejszym czynię...

Oto konstrukcja płyty wierzchniej gitary klasycznej z fotek , które zmieściłem w temacie ,,klasyk krasnali ". W zasadzie identyczna konstrukcja różniącą się tylko wyglądem rozety wokół otworu rezonansowego. Brzegi płyty w części rezonansowej na styku z boczkami bardzo cienkie sięgające momentami 0,9 mm grubości. Wewnętrzna płaszczyzna płyty aż do talii to ,, soczewka schodząca z grubością w kierunku boczków promieniowo od miejsca strunociągu. Matriał na płycie to świerk istebiański, belkowanie - drewno Samba, wzmocniena carbonowe z włókna IM 9.

Wzmocnienie pod rozetą to świerk.


Oto kilka fotek:
Załączniki
0P9050946.jpg
0P9050945.jpg
0P9050944.jpg
podstawa to dokładność
popik10

Post autor: popik10 » 2012-09-06, 06:26

I co tu dodać, piękne i pouczające.
Radość Palisander, że chcesz się dzielić wiedzą.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-09-06, 13:04

Fajnie , fajnie. A ja mam pytanie, czy w miejsce tych włókiem węglowych nie można wsadzić włókna szklanego? W sumie ich zadanie polega na spojeniu płyty na pewnej szerokości i zabezpieczeniu przed rozwarstwieniem, ew. złamaniem. Sił poprzecznych z uwagi na kształt nie przenosi prawie żadnych, nie jest to bowiem "belka" jaką można znaleźć w gryfach. Nomeksu szkoda na to zużywać, a włókna i owszem. Waga taka sama, sztywność szklanych większa, elastyczność/sprężystość porównywalna, spoiwo to samo, dostępność szklanego większa, cena niższa. Co na taki modus operandi nasz sympatyczny palisander, bo ja już sobie namotałem włókna szklanego sporo i to za darmo. :-P
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-09-06, 13:26

Taka ilość rowingu węglowego to będzie kosztowała pewno z 10 zł :-D
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-09-06, 13:30

No dobra, tylko gdzie kupić?, a koszty zaopatrzenia, co? :mrgreen:
Mnie 1m2 ( ok. 400 mb nitki) włókna szklanego kosztuje 1,50 PLN. I co? :lol: Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-06, 14:06

No tak... w zasadzie wzmocnić można wszystkim... tak jak z wszystkiego można wykonać gitarę.... chodzi jednak o sprężystość włókien i w tym cały skopuł. Otóż to co widzicie na fotkach to nie jest wiotka nić węglowa nasączona żywicą... To są sprężyste igły węglowe pozyskiwane z wysokomodułowych wędzisk wędkarskich... taka igiełka ma ok. 1 do 1,5 mm szerokości i jest płaska i bardzo cienka. Natomiast sztywność jej jest taka , że bez problemu 5 cm odcink takiego włókna moge każdemu z Was wbić bez problemu w ciało niczym kolec z drutu sprężynowego. Jest też przy tym bardzo lekka... ;-)

Teraz Ryszard sam odpowiedz sobie jak się ma włókno szklane do tego co na fotkach...

Pozdrawiam. ;-)
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-09-06, 14:13

palisander pisze: Natomiast sztywność jej jest taka , że bez problemu 5 cm odcink takiego włókna moge każdemu z Was wbić bez problemu w ciało niczym kolec z drutu sprężynowego. Jest też przy tym bardzo lekka... ;-)
On nam normalnie grozi! zbanować Go! :-)
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-06, 14:50

poco pisze:Waga taka sama, sztywność szklanych większa, elastyczność/sprężystość porównywalna, spoiwo to samo, dostępność szklanego większa, cena niższa.


Ryszard.... niestety nie mogę się z Tobą zgodzić w tej kwestii. Waga wysokomodłuowego węgla jest duuuużo mniejsza niż włókna szklanego.

Sprężystość niestety również... Węgiel jest dużo sztywniejszy. Przemysł wędkarski to potężny biznes i wykorzystywanie najnowszych włókien do budowy blanków wędzisk. Dziś produkowane są już wędziska wyczynowe do skróconego zestawu które maja długości 14, 5 metra , natomiast strzałkę ugięcia w poziomie na całej długości w granicach 8 cm... Uwierz mi, że dziś już nikt nie chcę brać do ręki wędzisk z włókna szklanego ze względu na jego wagę i brak sprężystości. Wędziska są tego najlepszym przykładem i potężnym poligonem doświadczalnym.
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-09-06, 18:10

Palisandrze. W moich rozważaniach posłużyłem się myślą, że tego materiału jest tak niewiele, że nie ma co sobie zawracać głowę wagą, a jedynie dostępnością i wymiarami.
Rzeczywiście, główne zadanie , to sprężystość, a tutaj to w połączeniu z drewienkiem jest najważniejsze.
Oj, chyba zrobię klasyka, tylko niech się trochę otrząsnę/ogarnę w sprawach rodzinnych i technicznym uzbrojeniem.
To drugie jest łatwiejsze, bo mam podzespoły.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-09-06, 18:54

Służę namiarami
Havel Composities >
Sam u nich kupuję w detalu, łatwo i przyjemnie.
Co do włókien to się zgadzam z Ryśkiem. Ten węgiel to trochę czary mary mnie też się wydaje.
W końcu Ovation nikt nie robi z węgla (tylko szkła), z drugiej strony gitary, skrzypki, wiolonczele i kontrabasy z węgla widziałem.
Na pewno na ściankę o tej samej wytrzymałości wyjdzie mniej węgla, przez to i pewnie drgania lepiej przechodzą.
Ale ale, za daleko idziemy :-D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-06, 19:31

Ano... dzięki Bogu mamy wolność wyborów przynajmniej w tej kwestii i każdy może robić instrumenty z czego uważa i jakie tylko zapragnie... :-D Oczywiście używając do tego celu przeróżnych materiałów dostępnych. Koledzy mogą robić przy użuciu włókien szklanych , ja jednak jeśli będę używał to tylko i wyłącznie wysoko modułowego węgla i to w ilościach raczej delikatnych. No... chyba że pręt węglowy pod podstrunnicą fi 6 przez całą długość gryfu... ;-) hehehehe..... :idea:
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-09-06, 19:36

A propos tego wałka węglowego w gryfie, to 1 gdzie można takowe nabyć, 2 czym go wklejasz i ile od osi, 3 czy są inne profile i jak konfekcjonowane.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-09-06, 19:44

Piotr podał jeden link... Tutaj masz u nas a w kraju ... Jest tego tochę . Tzreba w modelarskich sprawach szukać.

http://www.emodel.pl/budowa-modeli-mate ... _94?page=2


Trochę tego jest w necie wbrew pozorom.

Tutaj też sklep Epoxtech


http://sklep.epoxtech.pl/26-rowing-wegl ... -weglowego
podstawa to dokładność
stasw328
Posty: 10
Rejestracja: 2013-11-25, 18:18
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: stasw328 » 2013-12-08, 22:16

Może trochę odgrzeję kotleta, ale jeśli chodzi o węgiel to mogę zdecydowanie polecić 2 sklepy. abcrc.pl oraz modele-sklep.pl. Jako, że siedzę trochę w modelarstwie to i zdążyłem sprawdzić kilka sklepów. W tych dwóch spotkałem się z ogarnietą i sprawnie działającą obsługą. A węgla do wyboru do koloru :)
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Płyta wierzchnia klasyka

Post autor: Jan » 2017-06-12, 20:29

A ja mam pytanie jak obrabiasz top by uzyskać 0,9 mm? Wydaje mi się, że cykliną. Tylko czy cały etap cykliną czy też strug jeżeli tak to jaki? Bo z prostym ostrzem trzeba by ustawiać pod kątem przy krawędziach gdzie grubość opada do 0,9. Ja walczę z narzędziami strug za tępe ostrze i dłuta też - doprowadzony do stanu cholery poczytałem i zakupiłem odpowiednie ostrzałki do noży i cykliny. Teraz do mnie jadą i będę gotów na jakąś sensowniejszą pracę z drewnem.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ