Moje kolejne budowy - wątek zbiorczy

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Moje kolejne budowy - wątek zbiorczy

Post autor: SebastianL » 2022-11-11, 12:27

W tym wątku będę wrzucał różne zdjęcia i relacje z budowy moich gitar.

Zaczęta dwa lata temu mandolina? Dwie gitary, politurowane od połowy roku? Wcale nie przeszkodziło mi to, by zacząć prace nad dwoma nowymi gitarami... A prace te idą w bardzo szybkim tempie.

W październiku zacząłem budować dwie gitary klasyczne. Obie według tego samego wzoru i z takimi samymi wymiarami, choć różnym ożebrowaniem i materiałem.

Jedna to świerk + palisander, a druga to czerwony cedr z orzechem. Poniżej kilka zdjęć, na jakim etapie jest budowa, w opisach zdjęć komentarze.
r (1).JPG
To główka dla gitary świerkowej. Nakładka jest hebanowa. Jeszcze ładnie to wyrównać i pozbyć się niedoskonałości i do zrobienia zostanie tylko korona.
r (2).JPG
Inne ujęcie tej samej główki.
r (3).JPG
Tył główki.
r (4).JPG
Główka z przodu jeszcze nie ma zrobionych kanałów jak trzeba. Ona będzie do gitary cedrowej i jej nakładka jest z bokote.
r (5).JPG
Oba gryfy wykonałem z najwyższej klasy cedrzyka wonnego. Usłojenie jest idealne i świetnie się go struga.
r (6).JPG
Jak zwykle, gdy nie ma się porządnej strugnicy z imadłem, to z pomocą przychodzi takie przedłużenie mocowane do blatu biurka. Polecam wszystkim, bardzo ułatwia pracę.
r (7).JPG
Pięty jeszcze nie są przyklejone, ale wstępnie je już posklejałem. Dołączę je do gryfów, gdy będą miały gotowe główki.
r (8).JPG
Plecy orzechowe.
r (9).JPG
Plecy orzechowe, wnętrze ze szwami.
r (10).JPG
Plecy palisandrowe.
r (11).JPG
Plecy palisandrowe, wnętrze ze szwami.
r (12).JPG
Wierz świerkowy. To świerk Engelmann klasy AAA, jest bardzo ładny.
r (13).JPG
Zbliżenie na rozetę. Tym razem nie ma marginesu między krawędzią wewnętrzną rozety oraz otworem rezonansowym.

Kolisty wzór ze strzałkami będą miały te gitar również w postaci żyłki przy rantach.
r (14).JPG
Rozeta bez marginesu jest wklejona dość głęboko, więc od wewnątrz musi być na całym obwodzie wzmocniona.
r (15).JPG
Spodnia strona płyty wierzchniej, jeszcze bez kompletnego ożebrowania.
r (16).JPG
Płyta cedrowa.
r (17).JPG
Zbliżenie na rozetę w płycie cedrowej.
r (18).JPG
Tutaj nowość w moich gitarach. Obszar pod podstrunnicą postanowiłem usztywnić świerkiem usłojonym w poprzek.

Wzmocnienia te stosuje się po to, by uniknąć pękania płyty po bokach podstrunnicy, spowodowanego pracą gęstych egzotycznych drewien.

Co ciekawe, choć zdecydowana większość budowniczych wzmacnia ten rejon, to lutnik Jose Ramirez trzeci uważa, że nie powinno się tego robić i że najlepiej nałożyć klej tylko na samym środku podstrunnicy, a nie na całej jej powierzchni. W takiej metodzie płyty mają mieć możliwość pracy bez ryzyka pękania.

Jak zwykle, oba podejścia się sprawdzają.
r (19).JPG
Tutaj widok obu płyt na ścianie
r (19) — kopia.JPG
Eksperymentuję z użebrowaniem.

Świerk dostał poprzeczną płytkę pod siodełkiem i dolna belka będzie pod skosem.

Cedr wyszedł mi dość wiotki, więc postanowiłem użyć ożebrowania typu I. Flety, z dziewięcioma żeberkami i skróconą powierzchnią aktywną wierzchu za pomocą lekko skośnej belki. Przykleiłem mu też pasek w poprzek całej płyty.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Moje kolejne budowy - wątek zbiorczy

Post autor: SebastianL » 2023-09-15, 17:13

Trochę podziałałem z dwoma nowymi gitarami. Chciałem je tutaj zaprezentować, gdy będą miały gotowe żyłki i ranty, ale przed końcem września wyjeżdżam i wrócę dopiero w połowie grudnia, więc dokończę je zimą.

Wprowadziłem pewną zmianę-ułatwienie do mojej pracy. Zamiast przyklejać dwie strony rantów i żyłek na raz, tym razem przyklejam jedną stronę na raz. Tak samo, pierw przyklejam żyłki za pomocą szpilek, a dopiero potem przykleję ranty za pomocą sznurka. Uważam, że w

Również montażu pudeł dokonałem na bardziej zaawansowanej formie, której wykonanie zajęło mi sporo czasu i dziś wiem, że lepiej było zlecić wykonanie komuś na cnc. Tym razem wieńce w postaci litej, a dokładnie w formie trzywarstwowego laminatu świerkowego, zamiast kerfingu.

Warto również zwrócić uwagę, na obłe i szerokie pięty. Planuję ścieniować je trochę w środkowej części, ale końce zostaną takie jakie są. Wewnętrzna krawędź rozety jest równocześnie krawędzią otworu rezonansowego, nie ma marginesu. Ostatnio jestem pod intensywnym działaniem barcelońskiej szkoły budowy gitar, a w szczególności lutnika Enrique Garcia.

W poniższym linku jest przykład gitary zbudowanej przez Enrique Garcia. Urzekają mnie zwłaszcza detale rozety oraz ich powtórzenia w postaci żyłek. Lubię ich ciemną tonację, ale boję się póki co iść w pełne, bogate zdobienia. Polecam pooglądać sobie inne gitary tego lutnika na stronie Siccas Guitars.

https://www.rebrune.com/1918enriquegarcia

Poniżej trochę zdjęć.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
r (20).jpg
r (21).jpg
r (23).jpg
r (24).jpg
r (28).jpg
r (29).jpg
r (30).jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Moje kolejne budowy - wątek zbiorczy

Post autor: poco » 2023-11-08, 13:58

Ale jazda !
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ