Druga gitara

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-25, 08:01

W tym wątku opowiem jak zbudowałem druga gitarę. jest ona co prawda gotowa od maja zeszłego roku, ale opiszę budowę po kolei w odcinkach. Mam prawie trzysta zdjęć, więc muszę je trochę dawkować.

W tej części opiszę jak wykonałem rozetę.

Zacznę od fotografii przedstawiającej większość części gitary na stosie. Niech was nie przerazi fakt, że drewno spoczywa na piecu kaflowym. Nie był on używany od 1992 roku. A w dniu dzisiejszym, to jest 25 czerwca 2020 roku, pieca już nie ma.
0.JPG
Budując pierwszą gitarę rozeta w ogóle mi nie wyszła, więc postanowiłem zrealizować ten sam pomysł w kolejnej gitarze. Trochę go zmodyfikowałem oraz dodałem kolor zielony. Pierwotnie rozeta miała się składać tylko z części jasnych oraz ciemnych. Wzór składa się z pierścieni oraz trzech rzędów mozaik. Wewnętrzna i zewnętrzna mozaika to zygzaki. Środkowa mozaika przedstawia ptaki. Musiałem ją podzielić na cztery segmenty. Projektując rozetę trzeba brać pod uwagę, że poszczególne części będziemy składać na okręgu. Kwadraty łatwiej wpasować w okrąg niż prostokąty.

Mozaikę zrobiłem w następujący sposób:
- Podzieliłem ją na kolumny i wykonałem je z forniru
- Kolumny połączyłem se sobą
- Uzyskałem pałeczkę, z której wyciąłem poszczególne segmenty
1.JPG
Projekt rozety
2.JPG
Mozaikę wykonuję z prostokątnych płatków forniru
3.JPG
Dobieram taką kombinację płatków, by odpowiadała ona odpowiedniej kolumnie
4.JPG
Klejenia ciąg dalszy

Gdy te wafelki wyschły, to z każdego wyciąłem kolumny, a następnie ścieniowałem je do grubości 0,5 mm.
5.JPG
Wafel jest przymocowany do deski. Wyrównuję jego krawędź strugiem, a następnie wycinam pojedynczą kolumnę. Z jednego wafla wychodzi wiele kolumn
6.JPG
Cieniuję pierw strugiem
7.JPG
Potem wyrównuję cykliną lub papierem ściernym.

Kolumny skleiłen ze sobą. Ja robię to między dwoma kątownikami aluminiowymi.
8.JPG
Kolumny przygotowane do klejenia
9.JPG
Sklejone w pałeczki kolumny wyglądają niepozornie
10.JPG
Nadajemy pałeczkom kształt trapezoidalny
11.JPG
Wycinamy poszczególne segmenty

Oprócz mozaik rozeta składa się też z pierścieni. Wyciąłem je z długich pasków forniru.
12.JPG
Wycinanie pierścieni
13.JPG
Wyginanie pierścieni

W końcu mogłem zacząć sklejać rozetę. Rozetę zbudowałem na kole, o średnicy równej średnicy wewnętrznej krawędzi rozety. To czasochłonny proces - idealne zajęcie na długie zimowe wieczory.
14.JPG
Najpierw kilka pierścieni
15.JPG
Potem jeden przy drugim segment mozaiki
16.JPG
Wiele warstw później
17.JPG
Pora na czyszczenie i cieniowanie
18.JPG
Wszystkie na swoim miejscu

Tak wykonałem pierwszą udaną rozetę. Wyszła ładnie. Lepiej będzie ją widać w kolejnym odcinku, poświęconym budowie płyty wierzchniej. Praca nad rozetą zajęła kilka tygodni.

Rozetę skleiłem klejem skórnym i nie polecam go do tego celu. Jasne części mozaiki pociemniały, myślę że od kleju. W zależności od światła efekt jest prawie niewidoczny lub dostrzegalny zdecydowanie. Inny problem polega ne tym, że klej skórny zastyga na kamień. Po wyschnięciu rozeta skurczyła się nieco, zmniejszając średnicę i musiałem ją naciągać, by pasowała do kanału dla niej przeznaczonego. Podgrzewanie nic nie dało.

Kolejne rozety wykonuję klejem Titebond. Części nie ciemnieją, a po podgrzaniu rozecie można nadać właściwy kształt, robi się ona wręcz miękka. Michael Thames na jednym z opublikowanych przez siebie filmów pokazywał, że rozetę umieszcza do kanału, a następnie podgrzewa ją żelazkiem, by dopasowała się do płyty. Dopiero potem ją wkleja.

Koniec części poświęconej rozecie.
Niebawem opiszę jak zrobiłem płytę wierzchnią.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Druga gitara

Post autor: poco » 2020-06-25, 08:14

No, super opowieść. To może byc początek never ending story związanej z budowa gitary w wersji polskiej. Że po naszemu, to i lepiej, bo zrozumiale.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Druga gitara

Post autor: Jan » 2020-06-25, 09:08

Planowałem zrobić rozetę samodzielnie ale te gotowe są tak piękne i tanie, że szkoda mi było czasu na robienie, zawsze mi brakuje czasu więc wstawiam gotowe. Na pewno jednak pokuszę się o zrobienie kiedyś jakiejś własnoręcznie. Dzięki takim relacjom możemy unikać podstawowych błędów jak chociażby użycie niewłaściwego kleju. Ciekawie się ogląda takie zmagania. Podoba mi się jak Sebastian relacjonuje swoje działania z takiej relacji będzie mogło skorzystać wiele osób, które będą chciały zbudować gitarę.
Sebastian a przy politurowaniu topu ten kolor barwionej rozety nie rozmazuje się?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-25, 12:14

Najbardziej czasochłonne jest wykonanie mozaik. Rozeta może się składać z samych pierścieni, albo pierścieni i prostych motywów typu drabinka lub jodełka. Taką z samych pierścieni da się zrobić w jeden dzień. Jodełka i drabinka zajmują więcej czasu, ale nie aż tyle co mozaika.

Rozeta wykonana jest z jaworowego forniru, barwionego przemysłowo. Alkohol nie rusza barwnika, nie trzeba się bać o rozmazanie.

W takiej metodzie tworzenia rozety jak w tym wątku, jest jeden problem. Otóż trudno jest wykonać rozetę tak, by miała taką samą szerokość na całym obwodzie. Gdy wycinamy kanał na rozetę, zwykle kreślimy idealne okręgi i zdarza się, że po wpasowaniu nierównej rozety, gdzieś zostają szpary.

Rozwiązania tego problemu są różnie, ja znam dwa:
- Kanał na rozetę zaznaczyć przykładając ją do płyty.
- Zmontować rozetę w kanale. Tą metodę planuję w przyszłości stosować.

Więcej o wycinaniu kanału na rozetę opowiem przy okazji opisu tworzenia płyty wierzchniej.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-26, 13:51

Płytę wierzchnią wykonałem ze świerka. Użyłem tego samego szablonu co przy pierwszej gitarze. Płyta jest cienka, nawet chyba za cienka, lecz nie pamiętam do jakiej grubości ją zestrugałem. Koliste nacięcia pod rozetę czy też otwór rezonansowy wyciąłem cyrklem tnącym. Nie polecam tej metody. Nóż bardzo łątwo ucieka i nie wychodzi idealny okrąg. Dziś takie rzeczy robię przy użyciu płaskiej deski i nożyków
1.JPG
Zestawy desek na płytę wierzchnią (świerk) oraz tylną (jawor).
2.JPG
Prosty cytomierz.
4.JPG
Wstępne struganie, by pozbyć się śladów piły.
5.JPG
Szlifowanie na płasko.
6.JPG
Kanał na rozetę zaznaczyłem cyrklem tnączym. Nie polecam tej metody. Nóż bardzo łatwo zbacza z właściwej drogi.
7.JPG
Kanał dla rozety zaznaczony.
8.JPG
Kanał wycięty dłutami.
9.JPG
Dość niecodzienny sposób wklejenia .rozety...
10.JPG
Było dużo czyszczenia.
11.JPG
Od struga i cykliny przeszedłem do papieru ściernego i wełny stalowej.
12.JPG
Tak wygląda gotowa rozeta w płycie. Widać na godzinie 9 ubytek, który musiałem wypełnić. Wycięcie kanału jest trudne, zwłaszcza na godzinie 3 i 9, gdzie lubią odłazić drzazgi.
13.JPG
Pora na cieniowanie płyty. Drewno zbieramy od spodniej strony. Pierw zaznaczyłem jaką ma grubość w poszczególnych miejscach.
14.JPG
Strugamy.
15.JPG
Gotowe, aż rozeta prześwituje.
16.JPG
Pod światło jeszcze lepiej widać.
17.JPG
Wycinamy otwór rezonansowy.
18.JPG
Tniemy z obu stron.
19.JPG
Otwór wycięty.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-26, 13:54

Dziś kręgi wycinam takim sposobem.
Tanio i łatwo.
abc.JPG
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Druga gitara

Post autor: Jan » 2020-06-26, 14:54

Ja pierwszy otwór rezonansowy też wycinałem dokładnie takim samym cyrklem Olfa 😁 Teraz rowek od razu wykonuję frezarką z cyrklem i nie muszę dłubać dłutem, na całym obwodzie mam idealną głębokość rowka. Zaletą frezarki jest to że stosując cienki frez np 1,5mm możesz robić rowek pod samą żyłkę np 5-6mm od rozety.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 18:17

Ożebrowanie płyty wierzchniej

Ożebrowanie wykonałem ze świerka. Jest to tradycyjny pięcioramienny wachlarz z dwoma poprzecznymi żebrami, kawałek przed oraz kawałek za mostkiem. Płyta jest bardzo cienka, więc musiałem zostawić dość wysokie żebra. Nie pamiętam dokładnie ich wysokości, ale każdy element ma taką samą wysokość. Belka pod otworem rezonansowym jest wysoka na większości swej długości, a na końcach jest bardzo niska. Cieniując końce zauważyłem że częstotliwość rezonansowa płyty spada.
1.JPG
Solerę wykonałem ze sklejki. Dziś nie lubię tego materiału, bo wykonanie cykliną wgłębienia pochłania mnóstwo czasu. Obecnie wolę to robić za pomocą płyty mdf, którą usztywniam od spodu.
2.JPG
Żebra przyklejam tyczkami. Za oparcie dla tyczek służy solera z budowy pierwszej gitary.
3.JPG
4.JPG
Po przyklejeniu elementy wyglądają niezgrabnie.
5.JPG
6.JPG
Gdy niskie elementy są gotowe, można przykleić wysokie belki.
7.JPG
8.JPG
Szlifowanie belek w celu uzyskania pożądanego rezonansu.
9.JPG
Gotowa płyta. Jest płaska i przepuszcza dużo światła.
Ciekawostka odnośnie dziewiątej fotografii - Widać że światło po przejściu przez płytę załamuje się. Kąt załamania jest różny dla prawej oraz lewej strony. Spójrzcie na cień poprzecznych belek wachlarza. Te po prawej stronie rzucają cień wyżej, a te po lewej niżej.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 18:35

Płyta tylna

Pudło wykonałem z jaworu. Materiał nie jest wysokiej jakości. To niesklasyfikowany jawor, który kupiłem bardzo tanio w Maderas Barber. Płyta miała sęk, ale nie przeszkodził on bardzo. Podoba mi się jasne drewno. Myślę że w przyszłości będę robił więcej takich gitar. Powszechnie uważa się, że gitara klasyczna powinna mieć pudło palisandrowe. Tanie instrumenty są budowane z sapeli lub z innego materiału, który jest zwykle barwiony na ciemny kolor. Widać więc, że jasne gitary nie cieszą się popularnością. Masowy konsument często uznałby takie instrumenty za nietypowe.
Załączniki
1.JPG
Pasowanie połówek płyty.
2.JPG
Połówki sklejam konopnym sznurkiem oraz klinami. Polecam jednak płaskie sznurki syntetyczne oraz kliny o mniejszym kącie.
3.JPG
Równanie.
4.JPG
Obrys płyty naniesiony. Z odciętych później części wykonam wierzch główki.
5.JPG
Zaplanowałem ozdobny pasek pośrodku płyty. Wykonany będzie ze wzorzystego klonu oraz żyłki z forniru.
6.JPG
Klejenie żyłek.
7.JPG
Wycięty kanał w płycie.
8.JPG
Pasek wklejony w płytę.
9.JPG
Mierzymy grubość.
10.JPG
11.JPG
Pracuję cykliną...
12.JPG
... oraz papierem ściernym.
13.JPG
Przygotowane ożebrowanie tyłu.
Od góry: trzy poprzeczne belki oraz listwa z płyty wierzchniej wzmacniająca łączenie.
14.JPG
Kleimy listwę.
15.JPG
16.JPG
Belki są obłe, by nadać płycie wypukłość.
17.JPG
Klejenie belek. Zaciski są tylko na końcach.
18.JPG
Na środku jako docisk jest deska.
19.JPG
Można ścieniować ściany żeber.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Druga gitara

Post autor: Jan » 2020-06-30, 18:40

Pamiętasz jakie grubości miała płyta wierzchnia i jakie grubości belek?

A dostrzegłem na zdjęciach grubości topu ale one nie są jakieś małe, nawet powiedział bym, że całkiem spore jak dla klasyka. Ja podobne grubości topu robię teraz dla akustyka a tam z dwadzieścia kilo naciągu jest więcej.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 18:41

Boki

Poprzedni post chciałem poświęcić również boczkom, ale nie mogłem wrzucić tak wielu zdjęć.
1.JPG
Dwie jaworowe płyty.
2.JPG
Strugiem i cykliną ścieniowałem je do około 2 milimetrów.
3.JPG
Oznaczenie talii na obu połowach.
4.JPG
Do gięcia potrzeba ciepła oraz wody.
5.JPG
Talia wygięta.
6.JPG
Więcej pracy jest z nadaniem pozostałych krągłości. Na wewnętrznej stronie widać brązowe przebarwienia. Była to żywica z palisandrowych płyt, które giąłem budując pierwszą gitarę.
7.JPG
Gotowe.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 20:29

Grubość topu to było coś około 2,2 na środku oraz 2,0 lub 1,9 mm na krawędziach. Grubość żeber to jakieś 4,0 mm.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Druga gitara

Post autor: PiotrCh » 2020-06-30, 20:34

Czytam z zaciekawieniem :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 21:56

Gryf - część 1
1.JPG
Zdjęcie tematyczne - gryf, strug i różne strużyny.
2.JPG
Po wyrównaniu powierzchni gryfu, uciąłem główkę pod kątem 14 stopni.
3.JPG
Uciętą część założyłem odwrotnie na wierzchu gryfu. Następnie wyrównałem obie części. Metoda pozwala na łatwe spasowanie klejonych części.
4.JPG
Główkę przykleiłem od spodu gryfu.
5.JPG
Po sklejeniu trzeba wyrównać. Tutaj równałem do 18 mm. W cieniu widać narysowane linie.
6.JPG
Wyrównane.
7.JPG
Kolejne klejenie. Tym razem nakładka.
8.JPG
Klej skórny rozpływa się gdzie tylko się da, więc po klejeniu wygląda to brzydko.
9.JPG
Poi oczyszczeniu. Nakładka jest z jaworu, z tej samej deski, z której zrobiłem płytę tylną.
10.JPG
Trzeba oczyścić krawędź i wyciąć równo pod kątem prostym, tak żeby prożek równo siedział.
12.JPG
Po czyszczeniu. Naniesiony jest kontur główki.
13.JPG
Kształtowanie główki zaczynam od strugania boków, ale zanim będzie można to zrobić, to trzeba zrobić trochę miejsca dla struga.
14.JPG
Boki wystrugane. Muszą być płaskie i pod kątem prostym do wierzchu.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-06-30, 22:15

Gryf - część 2
Załączniki
1.JPG
Dwie deski, na wierzchu oraz na spodzie główki, posłużą mi do wywiercenia otworów na klucze. Muszą być w równych odstępach 30 mm oraz pod kątem prostym.
2.JPG
Do tej konstrukcji przykręciłem prowadnik do wiercenia pod kątem prostym.
3.JPG
Gdy otwory na klucze są gotowe, można wyciąć kanały. Najpierw wywierciłem otwory na obu ich końcach.
4.JPG
Wyciąłem zgrubnie piłą.
5.JPG
Dalej ciąłem dłutem.
6.JPG
7.JPG
Papier ścierny też poszedł w ruch.
8.JPG
I nóż.
9.JPG
10.JPG
Pora zacząć wycinać koronę.
11.JPG
Równamy różnymi narzędziami. Tym razem w rękę wpadł papier ścierny.
12.JPG
Małe pilniki bywają przydatne.
13.JPG
Korona gotowa, kanały gotowe. Na razie wystarczy.
14.JPG
Na piętę kupiłem za mało materiału, bo nie spojrzałem na wymiar. Zwykle sprzedaje się do tego celu duże klocki lub można też kupić drugą deskę na gryf i ją pociąć. Nie miałem skąd dokupić, więc postanowiłem działać z tym co mam.
15.JPG
Trudno jest odręcznie naciąć kanały na boki.
16.JPG
Duży tarnik się przydał.
17.JPG
Kanały wycinam wąskim dłutem.
19.JPG
Pięta surowa.
20.JPG
Pięta wstępnie ukształtowana.
Na razie wystarczy.
ODPOWIEDZ