Klasyczna w budowie

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-05-07, 10:33

Majówka z gitarą - binding - chwila oddechu i kolejny etap zakończony!
Kilka zdjęć poniżej,

pozdrawiam
Arek
Załączniki
guitar_as019.jpg
guitar_as018.jpg
guitar_as017.jpg
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jacek A. R. » 2017-05-07, 18:20

Radują postępy pracy nad tą gitarą; belkowanie inspirowane konstrukcjami Jose Romanillosa, dobór materiału - idealny na obecną rzeczywistość w pewnej (niekiedy w wielkiej) mierze determinowaną nowymi regulacjami CITIES a zarazem jakże klasycznymi - klon i świerk...Antonio de Torres uśmiecha się z chmurki :) Jeszcze trochę a gitara będzie gotowa do wstępnego ogrania; ciekawe ile czasu będzie potrzeba aby się w pełni "otworzyła" jak to z gitarami z topem świerkowym bywa...ale i te z płytą główną z cedru także otwierają się z czasem. Pozdrawiam w radosnym oczekiwaniu !
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jerzy S » 2017-05-07, 18:36

Właśnie miałem taka myśl.. gitara klasyczna w trakcie budowy staje się jakimś niezwykle delikatnym i subtelnym tworem, nie wiem czym to jest spowodowane, ale mimo iż nie przepadam za tym instrumentem (Jacku wybacz :))gdyż bliższe mi są wiolonczele, akustyki, wszelkie inne strunowce to nawet lutnia nie wzbudziła we mnie takich odczuć jak właśnie ten oto klasyk powoli rodzący się do życia :)
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jacek A. R. » 2017-05-07, 21:48

Ależ Jurku, nie ma co wybaczać...każdy piekny i umożliwiający tworzenie pięknej muzyki instrument jest godny najwyższego szacunku i sympatii. Rzeczywiście dla niektórych Osób sam kształt gitary zwanej nieprecyzyjnie klasyczną niesie wiele pozytywnych skojarzeń. Ale podobnie piękne skojarzenia budzą też inne instrumenty; skojrzenia za skrzypcami czy wiolonczelą są dla mnie oczywiste; mimo swego umiłowania gitar klasycznych w typie konstrukcji hisztańskich mam fajne skojarzenia z kształtami niektórych gitar akustycznych (Django Reinhard) a i elektrycznych (nigdy nie zapomnę kiedy w Greenwich koło sławnego muzeum morskiego, pod wieczór, koło sławnego klipera herbacianego Cutty Sark posadowionego w suchym doku, z zapadającego zmroku dobiegły mnie przykuwające moją uwagę dźwięki...na podium, pod tzw. gołym niebem kilku młodych ludzi grało muzykę, która, acz mi nie bliska, złapała mnie za serce. Potem dowiedziałem się, że były to początki sławnego potem zespołu Dire Straits, a owa muzyka - to Sultans of Swing...dźwięki gitary Marka Knopfler'a mam w uszach do dziś.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: PiotrCh » 2017-05-07, 22:56

Jak zwykle - pełen podziwu jestem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Piniu » 2017-05-08, 10:08

Piękniutko.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jan » 2017-05-15, 21:27

O Brachu to cacko wymagało sporo cierpliwości, aż miło popatrzeć jaka precyzja. Widać, że masz do tego niezłe wyczucie.
Pozdrawiam Janek
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-06-02, 11:55

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze, prace postępują a z każdym kolejnym etapem emocje rosną. Dorzucam kilka fotek z montażu i obróbki podstrunnicy, szyjka i główka prawie gotowe.

pozdrawiam,
Arek
Załączniki
guitar_as024.jpg
guitar_as023.jpg
guitar_as022.jpg
guitar_as021.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: PiotrCh » 2017-06-02, 14:02

Bajeczka:)

Arku - czy sloty nacinałeś piłką ręczną - czy cnc?
Doklejałeś naciętą podstrunnicę czy przed nacięciem?
Czy miejsce na prożek będziesz wykonywał poprzez wycięcie części topu główki czy dopasujesz prożek do pochylenia główki?
Czy wkleiłeś pręty węglowe w szyjkę gryfu?
Czy będą jakieś markery progów?
pozdrowienia
Piotr
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-06-02, 14:27

Piotrze,
sloty nacinałem ręcznie przed przyklejeniem - zdjęcie poniżej - piłą Hosco 0,5 + mała prowadnica magnetyczna własnego wyrobu ( klocek z magnesami ), miejsce na prożek już jest jak będę nacinał kanały na struny w kości wrzucę zdjęcia. Szyjka jest klasyczna bez prętów a krzywizna została nadana najpierw poprzez korektę na "solera" a następnie na samej szyjce przed przyklejeniem i na koniec drobna korekta na samej podstrunnicy. Umieszczę jeden marker z boku na 7 progu ( właśnie idzie pocztą ).

pozdrawiam,
Arek
Załączniki
guitar_as025.jpg
popik10

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: popik10 » 2017-06-02, 19:09

Tak patrzę na te zdjęcia. Może sprzedasz je do stewmaca 😀
Jestem pełen podziwu dla czystości pracy.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: michqq » 2017-06-02, 19:15

Nooo.... A nie sprzedaje?
Zdziwiłbym się gdyby Orfeo ich nie wystawił na sprzedaż w serwisach stockowych.
8-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Fryta » 2017-06-05, 21:04

Orfeo, pokazesz ta prowadnice z magnesami?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Piniu » 2017-06-06, 07:48

popik10 pisze:Tak patrzę na te zdjęcia. Może sprzedasz je do stewmaca 😀
Jestem pełen podziwu dla czystości pracy.
Ja też
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-06-06, 22:32

popik10 pisze:Tak patrzę na te zdjęcia. Może sprzedasz je do stewmaca 😀
Jestem pełen podziwu dla czystości pracy.
Sprzedaż zdjęć nie jest taką prostą sprawą, są pewne ograniczenia związane z pierwszą i kolejną publikacją do tego jeszcze cesja praw autorskich i rozbieżności prawne między UE a USA. Temat jest dość obszerny i mało ciekawy w odróżnieniu od samej fotografii. Jesteśmy na forum lutniczym i nie chciał bym zostać "zamrożony" przez admina - jeżeli kogoś interesują zagadnienia związane z fotografią chętnie pogadam :-) chyba że powstanie nowy dział/temat poświęcony fotografowaniu instrumentów to będzie okazja podyskutować.
Cieszę się że zdjęcia Wam się podobają.

Co do prowadnicy magnetycznej to nic wymyślnego - mały klocek ze sklejki z doklejonym kawałkiem twardego drewna pod którym zostały umieszczone magnesy neodymowe. Ważne żeby tak dobrać siłę magnesów i grubość doklejki żeby piła utrzymywała się bez podparcia i płynnie przesuwała wzdłuż prowadnicy. Grubość klocka w stosunku do wysokości piły wyznacza głębokość nacinanych slotów, po nacięciu grzbiet piły opiera się na klocku.

pozdrawiam,
Arek
Załączniki
prowadnica.jpg
ODPOWIEDZ