Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-03-30, 08:07

Mam gotowe mostki do omawianych tutaj gitar oraz do przeróbki wyjazdowej. Teraz pozostaje tylko wyrównanie detali wszelkich i można politurować.
Załączniki
5 i 6 (207).JPG
5 i 6 (208).JPG
5 i 6 (209).JPG
5 i 6 (210).JPG
5 i 6 (211).JPG
5 i 6 (212).JPG
5 i 6 (213).JPG
5 i 6 (214).JPG
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-04-14, 19:42

Gitarę flamenco zacząłem dziś politurować. Na razie ją zagruntowałem. Dalsze politurowanie wykonam, gdy zagruntuję również klasyczną, a to stanie się prawdopodobnie jutro.

Sporo czasu spędziłem nad oboma instrumentami, by doprowadzić je do właściwej do politurowania postaci, to jest pozbawionej rys, wygładzonej i z w miarę możliwości poukrywanymi defektami.

Politura jest z samego szelaku orange odwoskowionego. Na razie pracuję na stężeniu 15 procent. W dalszych etapach planuję zejść do 8, a potem do 4 procent.

Na zdjęciach poniżej trochę zdjęć gotowego do politurowania instrumentu oraz kilka ujęć z ustalania pozycji mostka. Mostek ustawiam orientacyjnie i mocuję ściskami, nawijając potem nitkę, niby dwie skrajne struny. Poprawiam mostek tak długo, aż znajdzie się on w odpowiednim miejscu. Stosuję równomierną kompensację 2 mm dla każdej struny, czyli efektywna menzura instrumentów wynosi 652 mm.
5 i 6 (215).JPG
5 i 6 (216).JPG
5 i 6 (217).JPG
5 i 6 (218).JPG
5 i 6 (219).JPG
5 i 6 (220).JPG
5 i 6 (221).JPG
5 i 6 (222).JPG
5 i 6 (223).JPG
5 i 6 (224).JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: PiotrCh » 2022-04-14, 19:56

Jak na razie nie zaliczyłeś żadnego dzwona, i dobrze, jest szansa na koncertowe gitary :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-04-14, 20:08

Zobaczymy jak będą się prezentowały z gotową politurą.

Ach, zapomniałem dodać, że tym razem postanowiłem wypróbować metodę z zaklejeniem taśmą miejsca dla mostka. Dotychczas nigdy tego nie robiłem.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-06-22, 15:58

Coś nam forum zastygło, szkoda. Chciałbym teraz wrzucić post przedstawiające nowiutkie lśniące gitary, ale te niestety nie są jeszcze gotowe i pojawiły się problemy, z jakimi nie miałem jeszcze nigdy do czynienia w trakcie budowy gitar.

Ogólna sytuacja jest taka:
- Regularnie politurowałem obie gitary, choć dość rzadko, bo miałem sporo innych obowiązków oraz kilka dłuższych wyjazdów turystycznych, w trakcie których nie mogłem pracować.
- Flamenco wygląda dość ładnie, mimo iż ma dużo mniej warstw od klasycznej.
- Z klasyczną jest duży problem - szelak kryje nierównomiernie. Początkowo myślałem, że potrzeba więcej warstw, ale szelak ewidentnie jest w niektórych miejscach intensywnie żółty, a w niektórych prawie przezroczysty i to po 15 porządnych warstwach. Próbowałem też przeszlifować całość i politurować dalej, ale to tylko pogorszyło sytuację.
- Za dwa i pół tygodnia wybywam na wakacyjny wyjazd, z którego wrócę prawdopodobnie dopiero pod koniec września. Nie ma możliwości, bym skończył choć jedną z tych gitar przed wyjazdem, dlatego dalsze prace odkładam do powrotu.

Poniżej wrzucam kilka zdjęć obu gitar (zwróćcie uwagę na podpisy). W rzeczywistości są one dużo mniej żółte, bardziej jak niebo przed zachodem słońca. Na fotografiach kolor przypomina kwitnący rzepak. Kilka faktów, na jakie warto zwrócić uwagę:
- Gitary nie są obecnie zrobione na wysoki połysk, choć klasyczna już raz taka była. Okolice jej główki mają wyraźne ślady rozlanego roztworu, które bez problemu zeszlifuję. Zacieki te pochodzą z nakładania solidnych warstw szelaku w komorach strun.
- Gitara klasyczna ma na płycie wierzchniej jasną plamę, obok rozety po stronie wiolinowej. Było tam lekkie wgniecenie, które skutecznie zalepiłem szpachlą z pyłu i szelaku, a później, już w trakcie politurowania, miejsce to poprawiałem jeszcze pumeksem. Wgniecenie znikło, ale miejsce szlifowania pumeksem nie nabiera koloru. Ewidentnie może to być jedna z przyczyn.
- Obie gitary miały po gruntowaniu zacierane pumeksem pory w palisandrowych rantach, po którym musiałem przeszlifować jasne drewno dookoła nich. Nie wszędzie szlifowałem je dokładnie, wychodząc z założenia, że nieco żółtego zostanie przykryte przez dalsze warstwy. Niestety nie zostało.
- Gitarę flamenco gruntowałem ściereczką nasączoną szelakiem, a klasyczną pędzlem. Możliwe, że to również jedna z przyczyn. Może pędzel był zły? Nie wiem. Wiem za to, że od dziś gruntował będę jedynie ściereczką.
- Mostki obu gitar są już prawie gotowe. Zalewam je regularnie szelakiem, by zapełnić pory. Raz już je szlifowałem i prawie nie było już porów. Mostki postaram się skończyć przed wyjazdem.

Co dalej? Mniej więcej 10 lipca wyruszam na wojaż, a po powrocie, gdy zacznie się kalendarzowa jesień, wezmę się porządnie za dokończenie gitar:
- Klasyczna zostanie pozbawiona szelaku z wierzchu, boków i tyłu, ale tak, by nie naruszyć palisandrowych rantów. Na gryfie i główce szelak zostaje.
- W obu gitarach zastosuję tym razem inny szelak. Przede wszystkim, zamiast szelaku odwoskowionego orange, planuję użyć Mieszankę nieodwoskowionego lemon z odwoskowionym jasnym w proporcji pół na pół. Mam podejrzenie, że nieodwoskowiony lepiej kryje. Również, wolę złocisto-słomkowy kolor, zamiast mocno żółtego.
- Pierwszą gitarę politurowałem szelakiem lemon nieodwoskowionym i pomimo nie do końca dobrej techniki, mimo braku porządnego połysku i trwałości, kolor jest równomierny. Mam nadzieję, że zmiana szelaku podziała.
Załączniki
5 i 6 (225).JPG
Klasyczna
5 i 6 (226).JPG
Klasyczna
5 i 6 (227).JPG
Klasyczna
5 i 6 (228).JPG
Klasyczna
5 i 6 (229).JPG
Klasyczna
5 i 6 (230).JPG
Klasyczna - widoczne bez problemu nieciągłości koloru
5 i 6 (231).JPG
Flamenco
5 i 6 (232).JPG
Flamenco
5 i 6 (233).JPG
Flamenco
5 i 6 (234).JPG
Mostki
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: Jan » 2022-07-08, 10:30

Pieknie, ja sie obijam a widze że Sebastian walczy i dobrze. Etap przygotowania do politury to chyba sekret dobrej dalszej pracy dlatego lepiej jest pracowac w rekawiczckach gdyz pot z rak wsiaka w drewno i pozniej sa problemy z politurowaniem. To jedna z przyczyn problemów.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-09-02, 12:34

Z wakacji wróciłem już kilka tygodni temu, ale dopiero niedawno zabrałem się znów za politurowanie. Nieudaną politurę usunąłem wełną stalową i alkoholem. Mowa oczywiście o wierzchu, spodzie i bokach. Gryf i główka wyszły dobrze, więc ich nie ruszałem, tylko zmatowiłem wełną pod dalszą politurę.

Szło dość łatwo na jaworze, który po pracy wełną starczyło lekko przeszlifować. Świerk jednak z większym oporem puszczał szelak spomiędzy nierówności słoi i trzeba było go mocniej szlifować. Nie chciałem ryzykować zostawienia choćby śladu poprzedniej warstwy.

Pierw skończę politurować gitarę klasyczną, następnie wezmę się za flamenco. Chciałbym spróbować sprzedać klasyczną, a do flamenco i tak brakuje mi porządnego rozwiertaka i strugaczek do kołków, na które muszę odłożyć trochę pieniędzy, więc mogę ją zostawić na później.

Jeśli tym razem nie będzie problemów, to gitara powinna być gotowa w pierwszej połowie października. Może ta niekończąca historia w końcu się zakończy... W międzyczasie przygotowuję się do budowy dwóch kolejnych gitar. Mam już całe drewno od jakiegoś czasu i powoli tworzę części rozet do tych gitar. Mam zamiar również zrobić lepszą formę do składania gitar i usprawnić nieco warsztat.

Poniżej kilka zdjęć. Po usunięciu politury zapomniałem ją sfotografować. Są zdjęcia gdy jest goła, ale z zagruntowanymi rantami i innymi palisandrowymi. Ponownie zwracam uwagę, że w rzeczywistości żółty jest o wiele łagodniejszy oraz mniej nasycony. Aparat tak widzi ten kolor w świetle sztucznym.
Załączniki
IMGN1224.JPG
IMGN1228.JPG
IMGN1230.JPG
IMGN1232.JPG
IMGN1234.JPG
IMGN1235.JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: PiotrCh » 2022-09-02, 13:14

Perfecto! :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2022-11-11, 11:29

Oczywiście znowu mam obsuwę... Mogłem te gitary już dawno skończyć, ale chciałbym, by miały jak najlepszą politurę.
Gitara klasyczna ma prawie gotową i teraz jest o wiele lepiej. Niestety są miejsca, gdzie widać ciut różne natężenie koloru, ale spróbuję to wyrównać szlifując. Potem kilka serii coraz mniej stężoną politurą i do końca roku na pewno gitary będą gotowe.

Staram się o jak najwyższą jakość, ponieważ chciałbym spróbować sprzedać tą gitarę. Na ścianie powoli brakuje mi miejsca na nowe.

Ponadto, w przyszłości, gitary ze świerka oraz jaworu raczej będę politurował jaśniej. Raz, że złocisto-słomkowa barwa ładnie wygląda, a dwa że przy takiej ilości białych powierzchni, jaśniejsza politura nie sprawi tak wielu kłopotów.

Co ciekawe, pierwszą gitarę politurowałem również na żółto, bez dobrej techniki (pierwszy raz) i powłoka nie jest zbyt dobra, ale kolor ma równomierny. Możliwe że różne politury sprawiają mniejsze lub większe problemy z kryciem.

Gitara wygląda jak na zdjęciach poniżej. Jak zwykle, nie potrafię aparatem tego wiernie sfotografować. Żółć w rzeczywistości jest ciemniejsza i znacznie mniej nasycona.
r (20).JPG
r (21).JPG
r (22).JPG
r (23).JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: PiotrCh » 2022-11-11, 15:42

Sebastian, a zrób może automatyczny balans bieli?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2023-09-15, 15:57

Gitara numer pięć gotowa, w końcu...
A w międzyczasie forum zdołało umrzeć chyba na dobre.

Dużo się namęczyłem z politurą, wciąż narzekając na nierówne krycie koloru. Wiele mnie to nauczyło i postaram się nie popełniać podobnych błędów w przyszłości. Wiem jedno, że zanim znów wrócę do ciemnej politury na jasnym drewnie, to pierw będę doskonalił technikę jaśniejszym kolorem.

Ostatecznie politurze i tak daleko jest do doskonałości, jeśli chodzi o wspomniane krycie koloru, ale w praktyce prezentuje się przyjemnie. Kilka kolejnych gitar wykończę szelakiem jasnym, z ewentualną małą domieszką żółtego, by trochę ocieplić. Na pewno w najbliższym czasie nie wpakuję się znów w intensywnie żółte kolory.

Szczęśliwie, nauczyłem się już tak politurować, by powierzchnia była gładka i trwała. Już nawet gitara nr 4, czyli mała wyjazdowa fajnie się trzyma i nie traci połysku. Moje pierwsze trzy gitary nie mają tak trwałych politur.

Gitara jest ciut większa niż, te które budowałem dotychczas. Gra się wygodnie, choć brzmieniowo jeszcze się nie rozkręciła.

Będę próbował tę gitarę sprzedać, najlepiej jakiemuś pośrednikowi, a od biedy będę próbował na własną rękę w ogłoszeniach różnych. Jeśli macie dla mnie jakieś sugestie w tym temacie, to chętnie je usłyszę :)

Przed końcem września będzie prawie gotowa gitara flamenco.

Poniżej wrzucam zdjęcia gitary klasycznej.
Załączniki
gitara nr 5 (1).jpg
gitara nr 5 (4).jpg
gitara nr 5 (6).jpg
gitara nr 5 (7).jpg
gitara nr 5 (9).jpg
gitara nr 5 (10).jpg
gitara nr 5 (11).jpg
gitara nr 5 (12).jpg
gitara nr 5 (13).jpg
gitara nr 5 (14).jpg
gitara nr 5 (15).jpg
gitara nr 5 (16).jpg
gitara nr 5 (17).jpg
gitara nr 5 (18).jpg
gitara nr 5 (19).jpg
gitara nr 5 (21).jpg
gitara nr 5 (22).jpg
gitara nr 5 (23).jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: PiotrCh » 2023-09-15, 16:51

Dla mnie bomba! Piękna gitara, starannie wykonana z dobrego materiału, oby szybko znalazła właściciela. Zrób dla odmiany fajnego telecastera.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: SebastianL » 2023-09-15, 17:58

Myślałem kiedyś o zbudowaniu dwóch stratocasterów i nowego wzmacniacza do nich.
Nie podejmuję się jednak tego, ponieważ wiem, że ciężko będzie mi znaleźć czas na grę na nowym/starym instrumencie (nowym/starym bo na gitarze elektrycznej zaczynałem i przez lata grałem).

Ale kto wie, zobaczymy. Może do czynu popchnie mnie jakiś impuls :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: PiotrCh » 2023-09-15, 18:19

Syn, dom, drzewo, telecaster
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dwie gitary w budowie - piąta i szósta

Post autor: Jan » 2023-11-06, 17:10

Forum żyje jeszcze 😁 choć czasu obłednie mało na cokolwiek. Ja juz przygotowuje dalsze projekty.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ