Cytra Jubeltone

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Caroline
Posty: 4
Rejestracja: 2022-02-10, 19:58

Cytra Jubeltone

Post autor: Caroline » 2022-02-12, 12:51

Witam, niedawno nabyłam cytrę, piękny instrument, marzył mi się od dawna.
Jest w kurzu i nie wiem jak ją delikatnie wyczyścić. Jest w bardzo dobrym stanie, drewno całe, lakier także. Tylko ten kurz. Nie mam ponad to futerału i na razie w pudełku trzymam- jakieś pomysły odnośnie pokrowca, czy futerału? Struny są rozstrojone, choć na moje ucho nie wszystkie. Dołączę zdjęcie jak wygląda. Mam stroik i z dwie struny naciągnęłam na próbę, jednak nie wiem jaki tuner użyć by było prawidłowo?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Cytra Jubeltone

Post autor: Waldzither9 » 2022-02-15, 12:08

Bez zdjęć trudno doradzać.Kurz można przedmuchać sprężonym powietrzem, lub zetrzeć ściereczką z mikrofibry.
Najprostszy karton możesz sobie zrobić (dociąć i złożyć) np z kartonu z Lidla lub Biedronki. To tymczasowo. Dobry box sobie możesz zrobić z drewna.Zarówno karton jak i drewno oddychają i osłaniają od słońca i wilgoci (do pewnego stopnia). Jak cytra jest akordowa to stroik gitarowy powinien dać radę, jak koncertowa to pewności nie mam, ale warto spróbować.
Ważny jest klucz do strojenia i wyczucie aby nie zerwać struny. Struny są drogie, i nowe mogą brzmieć inaczej niż stare.
Na akordowej często strój strun podany jest na wierzchu.Jeśli nie grałaś wcześniej na strunowych to o zerwanie strun może być łatwiej...
Cytra jest trudnym instrumentem i bardzo wrażliwym i u nas w kraju mało popularnym, najczęściej trzeba uczyć się sam/emu/ej.
Struny nie są tanie, instrument łatwo uszkodzić. Dla cierpliwych i konsekwentnych potrafi sprawić frajdę.
Jest to jednak instrument niszowy i rynek na niego nigdy nie będzie duży, choć kiedyś była popularniejsza od radia;-)
Pozdrawiam Andrzej
Caroline
Posty: 4
Rejestracja: 2022-02-10, 19:58

Re: Cytra Jubeltone

Post autor: Caroline » 2022-02-20, 11:52

Dziękuję za odpowiedź 🙂 zrobiłam z pudełka pokrowiec. Czyszczę ją suchą ściereczką, chyba będę na słuch nastrajać. Są nuty, więc mniej więcej ustawię według nich. Choć przydałby się fachowiec. Może poszukam lutnika, choć już jednego pytałam. Faktycznie w naszym kraju to nie jest aż tak popularny instrument.
ODPOWIEDZ