Renowacja gitary akustycznej

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Jan » 2021-03-15, 07:21

Sebastian dobrze radzi wyższe gradacje niż 400 na gołym drewnie niewiele dadzą. Jeżeli chcesz robić olej to tak jak koledzy radzili podnieś włókna spirytusem, zeszlifuj i połóż kilka warstw politury jako podkład pod olej. później powinieneś zmatowić wełną stalową najdrobniejszą całą politurę aż nie będzie miejsc połyskujących i kłaść szmatką warstwy oleju. Pierwsze warstwy oleju z międzyszlifowaniem a ostatnie bez szlifowania. Nakłada się kilka do kilkunastu warstw oleju w zależności od tego jaką chcesz uzyskać powłokę.
Porów starego drewna się raczej nie wypełnia gdyż one są zalane i nasączone starymi lakierami zazwyczaj i nie wymagają wypełniania. Wypełnienie dokonuje się tylko na samym początku politurowania po jednej warstwie cienkiej 3-4% politury dajesz pumeks i zacierasz go ze spirytusem lub tą właśnie 3-4% politurą, później to szlifujesz do praktycznie gołego drewna i dopiero kładziesz politurę. Ja robiłem dokładnie ten sam błąd, kładłem pumeks za późno i na mocnej politurze - to nie mogło się udać.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Krisak
Posty: 16
Rejestracja: 2020-12-08, 19:07

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Krisak » 2021-03-15, 09:57

SebastianL pisze:
2021-03-14, 20:49

Oleju niestety nie polecę, bo nigdy nie miałem okazji go stosować. Na instrumenty nakładałem zawsze szelak.
Może jednak poleciłbyś jakiś inny preparat zamiast politurowania, czyli szelku. W tym poście sugerowano mi preperat "wipe on pol", też olej duński. A może jakiś lakier????

Chodzi o to, że gitara jest raczej niskiej klasy, więc nie chciałbym poświęcać na renowację jej wierzchniej płyty zbyt wiele czasu, a politurowanie to długi proces wynagający szczególnej uwagi - mercedesa z tej gtary nia zrobiśz. Poza tym gitara będzie używana amotorsko dla "wewnetrznego" użytku, więc nie musi wyglądać super, co nie znacza, że nie nalaży się starać, by robotę wykonac jak najlepiej.
Jestem też amatorem lutniczym, którego wiedza pochodzi głównie z internatu - Tak że będę wdzieczny za każdą sugestię czym pokryć płytę zamaist politurowania
Awatar użytkownika
Krisak
Posty: 16
Rejestracja: 2020-12-08, 19:07

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Krisak » 2021-03-15, 10:17

Jan pisze:
2021-03-15, 07:21
Sebastian dobrze radzi wyższe gradacje niż 400 na gołym drewnie niewiele dadzą. Jeżeli chcesz robić olej to tak jak koledzy radzili podnieś włókna spirytusem, zeszlifuj i połóż kilka warstw politury jako podkład pod olej. później powinieneś zmatowić wełną stalową najdrobniejszą całą politurę aż nie będzie miejsc połyskujących i kłaść szmatką warstwy oleju. Pierwsze warstwy oleju z międzyszlifowaniem a ostatnie bez szlifowania. Nakłada się kilka do kilkunastu warstw oleju w zależności od tego jaką chcesz uzyskać powłokę.
Kolejny raz dziekuję za cenne uwagi - zrobię tak jak radzisz Ty i Sebastian w "temacie szlifowania" - ale mam trzy problemy/pytania:
  • jakim preparatem pokryć płytę - sugerowałeś wcześniej olej duński i wipe on poly - prośba o radę, może jakiś link
    jak uzyskać ,powidzmy ,bursztynowy/lekko brązowy/cienosłoneczy kolor - czy można kupić te preparty w takich kolorch
    jakie powinny być przerwy czasowe w procesie międzyszlifowania
Pozdrawiam, K
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Jan » 2021-03-15, 11:36

Oleje Duńskie są w różnych kolorach, wybierz taki jak ci pasuje. Przerwy ok 2 dni między szlifowaniami.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: SebastianL » 2021-03-16, 10:23

Niestety nie potrafię dodać nic więcej niż Jan.

Jeszcze co do szelaku, to ponoć da się go nakładać pędzlem i szlifować, tak jak typowe lakiery. Nie koniecznie musi być nałożony w postaci politury szelakowej w stylu francuskim.
Awatar użytkownika
Krisak
Posty: 16
Rejestracja: 2020-12-08, 19:07

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Krisak » 2021-03-16, 15:51

@SebastianL
Ok -dziękuję, nie wiedziałem, że tak można - czy jeżeli kupię np. 15% szalak, to mogę go nakładać pędzlem, np. 2 - 3 warstwy z między-szlifowaniem
A pędzel - jakieś specjalne wymagania? Ile odczekać między warstwami?
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja gitary akustycznej

Post autor: Jan » 2021-03-16, 18:31

Pędzlem nakładają lutnicy smyczkowi ale mi osobiście się niezbyt podoba efekt ja wolę tamponem. Dobór metody zależy od ciebie. Jeżeli wybierzesz politurę to pewnie że możesz ją nakładać pędzlem i robić międzyszlifowania choć to w gitarach nie jest raczej praktykowane tu tradycyjnie robi się to tamponem.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ