Defil - nauka przez renowację.

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: Waldzither9 » 2021-03-09, 14:18

wzmocnij gryf płaskownikiem stalowym , daj nowy mostek, klucze do akustyka, ożebrowanie V lub X i to wystarczy aby grać bluesa.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: PiotrCh » 2021-03-09, 20:05

Nie płaskownikiem tylko prętem regulującym krzywiznę gryfu, najlepiej dwustronnego działania.
Co do dyskusji nad sensem - to bez sensu, niech każdy robi swoje.

Sebastian, jakich dyskusji Tobie brakuje? Ja czytałem trochę wątków forum, które przytoczyłeś. Forum jak forum, więcej praktyków i owszem, ale chyba nie musimy mieć kompleksów prawda?
pozdrowienia
Piotr
krissmar1
Posty: 22
Rejestracja: 2020-02-01, 13:34

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: krissmar1 » 2021-03-09, 20:25

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za zainteresowanie tym projektem bez względu na to jakie emocje w Was wzbudza. Wszelkie uwagi, przemyślenia i rady pieczołowicie czytam i w swoim umyśle rozważam. Celem jak nadmieniłem w którymś z postów oczywiście jest zbudowanie nowego klasyka i nowych skrzypiec. Zabrałem się za defila aby się uczyć i oswajać z tą robotą. Instrumenty mają w sobie coś magicznego, nawet defil i niektórych aż skręca na samą myśl że np. można by je wyrzucić. Ja rozmontowując go poznaję jak trzeba dotykać instrumentu podczas robienia go, na co sobie pozwolić, z czym uważać, jakie narzędzia są dla mnie lepsze itp. Nie tracę czasu, ale zdobywam doświadczenie. Poza tym pracuję na bardzo tanim materiale więc wielu działań się nie boję a nowy materiał będzie kosztował coś pod tysiaka. Wyrobienie pewnych ruchów za 40 zł zaprocentuje przy 1000 zł. Dalej, kompleuję sprzęt który przyda się przy budowie. Robię narzędzia np. Solerę, której użyję przy nowej gitarze ale pomijając soczewkę przyda się i teraz chociażby do lepszego trzymania instrumentu itp. Będę ćwiczył wiele czynności które wykonam przy nowej gitarze. Można by jeszcze sporo pisać o zaletach tej nauki przez renowację ale też i o wadach, których nie widziałem na początku a widzę teraz. Nabieram doświadczenia.
Poza tym chcę już coś mieć z mojej pracy a jak na razie idzie chyba dość szybko. Rodzina też chce widzieć efekt tego że znikam w garażu na jakiś czas. Nowa gitara podobno zajmie mi około roku. Defil będzie szybciej. To inwestycja w czas na przyszłe projekty.
Reasumując.
Będzie to wyrób klasykopodobny.
Przyda mi się konstruowanie belkowania, szlif podstrunnicy, nabijanie progów itp. bo będę w przyszłości robił klasyka.
Za sklejkę się już zabrałem. Top składa się z 3 warstw ułożonych słojami prostopadle do siebie. Zerwałem już jedną warstwę ale jeszcze nie doczyściłem. Zrobiłem to po prostu dłutem. Grubość zrywanej warstwy to 1,5 mm więc powinno zostać 2,4 mm. Po przeszlifowaniu i wyskrobaniu będzie pewnie 0,1 mniej. I tak zostawię.
Jeszcze raz dziękuję Wam za opinie. Są cenne. I dzięki za gotowość do pomocy i odpowiadania na moje zapewne często banalne pytania.
Pozdrawiam
Krzysztof ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: SebastianL » 2021-03-09, 20:33

Na ostatnim zdjęciu to efekt usunięcia całej warstwy? Ciekawi mnie czemu obszar po bokach otworu rezonansowego jest ciemniejszy oraz skąd się wziął ten czarny krzyż. Wzmacniają to jakoś między warstwami?
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: Jan » 2021-03-09, 22:03

No Krzysztof idzie jak burza i jak widać radzi sobie całkiem dobrze. Śmiało pytaj o to czego nie wiesz a nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na forum lub necie lub nie jesteś czegoś pewien. Postaramy się pomóc. 2.4mm spokojnie może być dla topu klasyka.
Jakie chcesz zrobić belki wachlarza i konstrukcyjne (przekroje) - rozeznałeś już temat?
Pozdrawiam Janek
krissmar1
Posty: 22
Rejestracja: 2020-02-01, 13:34

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: krissmar1 » 2021-03-09, 22:19

Tak, to usunięta całą warstwa. Ten krzyż wygląda na paski innego kleju a ciemne pole wokół otworu to inna warstwa sklejki. Jakby przesycona klejem. Zrobiłem dokładniejsze zdjęcia.
Zrobię belkowanie ala Torres. Jakie przekroje jeszcze nie wiem. Myślałem o w miarę małych gdyż sklejka jest dość mocna, ale po jej pocienieniu to nie wiem. Masz może Janie jakąś propozycję?
Pozdrawiam
Krzysztof ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: Jan » 2021-03-10, 07:40

No proszę my tu kombinowaliśmy a Krzysztof znalazł najlepsze i najprostsze rozwiązanie - zdjął warstwę laminatu. Tak to jest trzeba zawsze mieć na uwadze, że poza rozwiązaniami, które znamy są zawsze jakieś o których nie wiemy.
Jeżeli chodzi o belkowanie to:
Top - belka przy stopie gryfu 12x6 mm, belka przy rozecie 16x6 mm, belka harmoniczna przy wachlarzu 25x7mm, belki wachlarza 6x4mm, bridge plate 193x24x2
Tył - cztery belki 16x8 mm
Jeżeli masz dostęp do sezonowanego Świerku to jak najstarszy i drobno, równo usłojony, jeżeli nie to ze składnicy drewna wybierz taki który zalega im najdłużej na składzie (gotowe listewki).
Beleczki możesz pozyskać np. ze starej futryny drzwiowej lub innego elementu wykonanego ze Świerka.
Pozdrawiam Janek
krissmar1
Posty: 22
Rejestracja: 2020-02-01, 13:34

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: krissmar1 » 2021-03-10, 08:07

Mam kantówkę świerkową, która leży u mnie ze 6 lat więc się pewnie nada. Bardzo dziękuję za przekroje.
Pozdrawiam
Krzysztof

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - nauka przez renowację.

Post autor: Jan » 2021-03-10, 08:30

Jak najbardziej się nada przy cięciu jej na formatki pamiętaj, że musisz pociąć je słojami na sztorc - to jest bardzo ważne.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ