Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

dlugopis
Posty: 2
Rejestracja: 2020-12-03, 22:03

Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Post autor: dlugopis » 2020-12-03, 22:36

Witam,
posiadam hiszpańską gitarę klasyczną Esteve 1.4ST. Gitara mimo swojego wieku (rok produkcji 2003) większość czasu przeleżała w futerale, nadal pięknie pachnie i jest w bardzo dobrym stanie (a raczej była, o czym poniżej...). Dostałem ją od siostry, której granie nie wciągnęło.

Niestety dziś uszkodziłem ją w bardzo głupi sposób... leżała na kanapie i częściowo na niej usiadłem.., jak tylko usłyszałem trzask, wstałem. Nie odczułem widocznej różnicy w brzmieniu gitary, jednak jestem początkujący.
Wygląda na to, że pękniecie nie jest 'na wylot'. jest lekko wyczuwalne pod palcem od góry, gdy delikatnie docisnę z góry płyta jest niemal idealnie gładka i pęknięcie niemal niewidoczne . Od wewnątrz jest wyczuwalne tylko delikatnie w okolicy mostka (zgrubienie/zagięcie, nie szczelina czy uskok). Nie widać też żeby żebra się odkleiły. Naprawiać gitarę samemu? Jeśli tak, to jak? Czy wystarczy podklejenie płyty od spodu dwoma, trzema okrągłymi cienkimi kawałkami drewna (wiem, że trzeba będzie ją docisnąć z góry oraz podeprzeć od wewnątrz). Czy trzeba skleić również szczelinę (nie jest przelotowa, tylko od góry). Jestem modelarzem z dużym doświadczeniem i chciałem użyć balsy i kleju typu wikol, jednak z tego co czytałem na forum, to powinien to być klej titebond oraz drewno cedrowe lub świerkowe, mam rację? Jednak nigdy nie naprawiałem instrumentów muzycznych, dlatego będę wdzięczny za radę.

Jeśli nie zabierać się za to samemu, to gdzie w Trójmieście oddać do naprawy? I jaki może być mniej więcej koszt naprawy?

Poniżej załączam zdjęcia gitary i uszkodzenia.
esteve-4_1.jpg
esteve-2_1.jpg
esteve-1_1.jpg
esteve-3_2.jpg
Serdecznie pozdrawiam, Kuba.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Post autor: PiotrCh » 2020-12-03, 22:54

Obawiam się, że bez zmiany lakieru na płycie wierzchniej (na całości) każde naprawianie tego pęknięcia będzie widoczne - jak blizna.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Post autor: Jan » 2020-12-04, 09:02

Jeżeli nie są odspojone żebra to jest dobrze. Jest sposób na sklejenie pęknięcia płyty bez wielkiego nakładu sił i kosztów. Dobrze że jesteś doświadczonym modelarzem to ogromnie pomaga.
A zatem: od środka robisz rozpórkę tak by płyta wierzchnia lekko i z wyczuciem się podniosła tak by rozchyliło się pęknięcie topu. Klejem CA rzadkim zalewasz całą pękniętą szczelinę tak by jak najmniej zapaskudzić lakier i szybko wyjmujesz rozpórkę z wnętrza gitary. Pudło możesz owinąć jeszcze gumą lub sznurkiem by na chwilkę docisnąć płytę wierzchnią lub po prostu ścisnąć z boków rękami - CA błyskawicznie klei, możesz też psiknąć aktywatorem jak płyty będą dobrze dociśnięte. Nadmiar kleju z płyty delikatnie zeskrobujesz ostrzem skrobaka i zapolerowujesz drobnym papierem i pastą polerską całą powierzchnię.
Nie krzyczcie, że CA się nie używa do prac lutniczych - otóż używa się właśnie do takich prac i nie tylko :-)

Pęknięcie możesz także wzmocnić od spodu małymi rąbami zwanymi "żabkami" a anglojęzyczni mówią na nie "cleats" to takie ok 1,5 mm grube i 15x15 mm kosteczki cieniowane do krawędzi naklejane w kilku miejscach na takich właśnie pęknięciach. Balsa może być ale najlepszy jest gęsto usłojony Świerk. Żabki kleimy tak by słoje nie były równoległe tylko w poprzek tych na elemencie klejonym! Bardzo ważne!
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Post autor: Jan » 2020-12-06, 00:26

Klej do drewna w lutnictwie to żelatyna spożywcza, klej skórny perełka lub Titebond Original.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Konrad DEFIL Rep
Posty: 75
Rejestracja: 2019-09-07, 14:57

Re: Esteve 1.4ST - pękniecie płyty wierzchniej

Post autor: Konrad DEFIL Rep » 2020-12-09, 10:29

Obawiam się jednak, że jeśli słychać było "trzask" to coś pękło....zresztą widać uskok na beleczce i tam obstawiam, że własnie jest pęknięcie...a można to sprawdzić naciskając/pompując lekko top, jednocześnie oglądając to miejsce na lusterku włożonym do środka. Można też najpierw sprawdzić metoda "opukową" czy nic nie brzęczy, jeśli brzęczy to na bank jest coś odklejone.
Samo pęknięcie topu to jest mały pikuś, można to zrobić metodą jak opisał Janek
ODPOWIEDZ