Defil - szkolno treningowy

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

krissmar1
Posty: 22
Rejestracja: 2020-02-01, 13:34

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: krissmar1 » 2021-02-23, 08:36

Mam pytanie odnośnie prożka i siodełka. Czy kość wołowa jest gotowana przed wycinaniem i czy jest może jeszcze jakoś odtłuszczana, może wybielana?
Pozdrawiam
Krzysztof.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2021-02-23, 08:47

Jest gotowana by odeszły reszki mięsa i tłuszcz, później należy maksymalnie oskrobać kość z wszystkich resztek mięsnych i wymyć detergentem. Oczywiście kość najpierw rozcinasz i usuwasz szpik i wszystkie możliwe kawałki mięsa. Po umyciu i wypłukaniu kości wygotowuje się jeszcze raz z dodatkiem perhydrolu (woda + perhydrol) żeby je wyługować, niektórzy używają zwykłego wybielacza do tkanin. Nie rób tego w domu :-) chyba że masz mocny odciąg. Perhydrol kupisz w sklepie dla fryzjerów.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: SebastianL » 2021-02-23, 09:32

Gotowe kości są wybielane. Czasem da się kupić niebielone, które mają nieco beżowe zabarwienie

Janie, może zrobisz kiedyś relację z własnoręcznego przygotowania kości? Jakieś zdjęcia bym zobaczył.
No i jak dużo jest z tym roboty? Gotowe kości nie są drogie, czy warto robić to samemu?
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Jan » 2021-02-23, 11:31

Po przerobieniu tematu i spreparowaniu kilku gnatów doszedłem do wniosku, że nie chce mi się więcej babrać i samodzielnie przygotowywać materiał. Kości są dostępne w kilku sklepach w Polsce obrobione a na alliexpres w różnych wymiarach i cenach przystępnych dla każdego. Kiedyś w dziale Custom Szopowym pokazywałem nawet jak to wygląda. Nie jest to żadna filozofia tylko parę godzin trzeba poświęcić na przygotowanie, jakieś dwie na pierwsze obgotowanie i jedną godzinę na wytrawienie, wybielenie no i czas na posprzątanie bałaganu. Nie warto robić tego dla jednej czy dwóch kości. Jak ktoś ma ochotę sam preparować gnaty to od razu większą ilość.
Pozdrawiam Janek
saint79
Posty: 9
Rejestracja: 2020-11-09, 07:37

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: saint79 » 2021-02-26, 09:57

Witam. To, jak to jest z tymi kośćmi. Obrobiłem wołową i coś mi się ścianki za cienkie wydają, 4-5mm, a jeszcze trzeba je doszlifować. Czy moźna skleić dwie części, by uzyskać wymagany wymiar? Jeżeli już piszę o siodełku, to czy duży wpływ na brzmienie w gitarze elektrycznej basowej będzie miało siodełko wykonane z kości, mosiądzu czy też standardowo montowane w masówkach.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2021-02-26, 12:58

Grube kości są z krowy/byka , ma to być kość udowa, na dodatek najlepiej aby to była stara albo bardzo stara sztuka (zwierzę)
u starych sztuk ścianki kości przyrastały długo i są grube, u sztuk ze współczesnego chowu na ubój kości są cieńsze bo od młodych osobników.Podobno z mlecznych krów kości są grubsze bo żyją dłużej. Kości akustycznie chyba nic nie przebije, a na pewno w tym przedziale cenowym.
Pozdrawiam Andrzej
krissmar1
Posty: 22
Rejestracja: 2020-02-01, 13:34

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: krissmar1 » 2021-02-26, 13:42

Cześć, padła tu wypowiedź, że można kości kupić na aliexpress. Jak jakościowo wypadają wszystkie te materiały, narzędzia i sprzęt służący do lutnictwa? Czy korzystacie często z aliexpress w swoich poczynaniach lutniczych (naprawy, budowa instrumentów)? Zauważyłem że asortyment jest tam bardzo duży a i ceny są przystępne w porównaniu do polskich sklepów. Ale czy warto?
Pozdrawiam
Krzysztof

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2021-02-26, 15:08

Niektóre rzeczy są rewelacyjne, inne kiepskie, jedne tańsze a inne droższe od naszych. Trzeba umieć kupować.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: SebastianL » 2021-02-26, 15:11

Raz kupiłem na Aliexpress rozwiertak do otworów na kołki. Kosztował 50 złotych i jest tępy. Takie narzędzie niestety nie bardzo da się domowym sposobem naostrzyć. U nas normalny kosztuje od 300 złotych. Jakby zamawiać gdzie indziej w Unii Europejskiej, to po przeliczeniu na nasze wychodzi podobnie.

Ceny są niskie, ale kupując tam osłabiamy polską gospodarkę. Żartem mówi się że za kilkadziesiąt lat będziemy jeździć do Chin jako tania siła robocza :) Jak jest na prawdę nie wiem, bo nie znam się na handlu.

W Polsce ceny prożków z naturalnej kości nie są wysokie moim zdaniem. U Henglewskich prożek i siodełko kosztują po 13 złotych. Ceny w Hiszpanii to 2 euro netto +/- 20 centów. Po doliczeniu podatku i opłaty za paypal wychodzi około 11 złotych.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: Waldzither9 » 2021-02-26, 17:19

warto i do konkurencji czasem zaglądnąć. Co do rozwiertaka to na pewno jakoś da się naostrzyć, ale jak z kiepskiej stali to byłby to efekt krótkotrwały i niewarto.
Ostatnio zmieniony 2021-03-21, 22:35 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: SebastianL » 2021-02-26, 19:08

Właśnie taki mam :)

Jest tępy, ale udało się wykonać otwory na kołki oraz strugawkę do kołków. Ale ile było kręcenia :)
Jakości stali nie potrafię ocenić. Pilnik tego nie rusza.
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2021-02-27, 13:36

Jeśli pilnik nie rusza to jest twarde. A skoro tak to można naostrzyć, są do tego specjalne kamienie
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: poco » 2021-02-27, 18:23

Samemu dobrze nie naostrzysz, więc lepiej jest dać do ostrzenia w firmie specjalistycznej. Pewnie macie ich tam sporo.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: Defil - szkolno treningowy

Post autor: popik10 » 2021-02-27, 21:40

W tego typu rozwiertakach nie tylko ostrza są problemem, w sumie to nawet mniejszy problem.
Więcej kłopotu sprawiają komory na urobek. Dla tego co chwilę trzeba rozwiertak wyciągać i czyścić.
ODPOWIEDZ