Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-16, 11:19

Witam i o pomoc bardzo prosze.
Jestem nowy w tej profesji. I bardzo prosze o kilka rad.

Ostatnio dostalem b. stare skrzypce 3/4 made in Czechoslowacja!

Posiadaja uszkodzenia lakieru (politury? jaka jest roznica miedzy lakierem a politura?). Nie jestem w stanie okreslic jaki jest to lakier (politura). Poodpryskiwal on w kilku miejscach. Ta zakolorowana warstwa ma wyraznie wyczuwana grubosc badana paznokciem. Pod spodem tej kolorowej warstwy jest
inna, nietknieta, przezroczysta i blyszczaca.

Moje pytanie sa : jak okreslic rodzaj lakieru i jak zabrac sie do naprawy tych uszkodzen.

Za pomoc oczywiscie z gory bardzo dziekuje.

K. Wirpszo
Załączniki
20181209_020813.jpg
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-16, 13:41

Ta blyszczaca spodnia warstwa pokrycia pocierana papierem 600 zabarwia papier bialym proszkiem. Schodzi ona zamieniajac sie w bialy proszek.
Moze to byc moze pomocne w odgadnieciu co to jest za rodzaj podkladu.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Paramonov » 2018-12-16, 14:18

Cześć w tym miejscu przychodzi żeberko które wytarło lakier. Gracie z żeberkiem? Skrzypce są polakierowane nitro albo poliestrem, bo to tani instrument. Zupełni nie potrzeba tego lakierować może jak kiedyś z czymś innym będziesz musiał iść z nimi do lutnika to poprosisz żeby to zasmarować.
Jeśli sie upierasz by retuszować to samemu. Potrzebna będzie politura i brązowa spirytusowa bejca do jej podbarwienia. Można spróbować zrobić taki retusz na bejcy i lakierze nitro, jeśli masz łatwiejszy dostęp. Tylko ostrożniej z nanoszeniem bo może rozpuszczać pierwotny lakier. Tylko żeby to nie było że wydasz 50 zł na 2L składników zęby zrobić łyżeczkę retuszy do skrzypiec za 150zł
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-17, 21:38

Wielkie dzieki za odpowiedz ! :)
Politura = szelak rozpuszczony w spirytusie ?

Drugie sugestia : bejca plus lakier nitro (oczywiscie bezbarwny). Ta bejca musie byc zrobiona na rozpuszczalniu nitro ?

Piszesz, ze musze byc ostrozny z nanoszeniem. W moim wypadku to chyba sie nie potwierdzi, bo jak dotad zadne proby ruszenia lakieru ni nitrem, ni benzyna ni spirytusem (ten lekarski 99%). ni terpentyna nie daly zadnego wyniku. Jest to wiec polistyren? Czym go ruszyc. Dzieki za dotychczasowa pomoc.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: poco » 2018-12-18, 03:57

Są gotowe bejce nitro, więc nie musisz kombinować z mieszaniem czegokolwiek.
Politurę szelakową też nabędziesz gotową w sklepie lub o ile chcesz się uczyć przygotujesz sobie sam. Temat na forum lub w necie znajdziesz bez trudu.
Z tą ostrożnością, to miał na myśli głównie reakcję na rozpuszczalnik nitro, ale też możliwe przebarwienie. Tu wymagane są próby na materiale porównawczym.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-18, 18:50

Jak pisalem wczesniej, to pokrycie nie reaguje na zaden z popularnych rozpuszczalnikow. Jesli jest to polyester, to co go powinno ruszyc ?
Zaraz zaprezentuje nowy temat "renowacja starego STRADIVARIUSA" . Licze bardzo na pomoc. Instrument ma co najmniej 100 lat !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Paramonov » 2018-12-18, 20:26

Nie ma sie co dużo z tym cackać. Jak pierwotny lakier sie nie rozpuszcza to będzie łatwiej. Kilka kropel politury i bejca. Po kilu próbach będzie wiadomo czy moc koloru dobrze dobrana, jak coś nie wyjdzie można zmyć retusz spirytusem. Można tez użyć bejcy nitro tylko trzeba by ja wysuszyć na jakiejś zakrętce i pędzelkiem z politura na nowo ja rozpuścić.
To wszystko ma wyglądać jak malowanie obrazu a nie lakierowanie schodów.
Mógłbyś napisać gdzie mieszkasz może ktoś z forum pomoże Ci z dostępem do politury.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-18, 20:43

Mieszkam niestety daleko- Kanado. Chetnie zaplace, jesli ktos zechce mi wyslac troche politury. Zreszta, beda ja rowniez potrzebowal do renowacji instrumentu, ktorego zdjecia zaraz zamieszcze. Dzieki.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Waldzither9 » 2018-12-19, 08:34

Trochę informacji na temat politury jest tutaj http://starychmebliczar.pl/2014/06/02/p ... gotowanie/
Nie wiem czy "Kanado" oznacza państwo Kanada, ale jeśli tak to koszt przesyłki może przekroczyć koszt materiału. Domyślam się że może też być "trochę problemów" z alkoholem izopropylowym o stężeniu 99% na granicy u celników, ale radzę to sprawdzić.Składniki są na ebay i innych portalach aukcyjnych.
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... 41&_sop=15
oraz
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... itleDesc=0
ale cały czas warto sprawdzić z jakiego kraju wysyłka/jaki koszt i czy dojdzie cło, i inne regulacje prawne. Sam alkohol jest trujący a opary szkodliwe, powinno się używać maski.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 19:44

Tak, pomylka . Nie Kanado tylko- Kanada, sorry :)

Mam pytanie , czy moglbys mi polecic jakis sklep internetowy, a w nim konkretna politure szelakowa, taka , aby dala dzwiek, jak oryginalne skrzypce Wielkiego Mistrza ? :)
Czy po politure, kladzie sie jakis podklad ? Jaki produkt ? Czy jest jakis watek, ktory w szczegolach omawia proces malowania od czystego drewna do koncowej warstwy ? Dzieki za wszystkie sugestie !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 19:47

A, gdyby ktos byl taki dobry , i zechcial mi takowe produkty wyslac, to jasne , ze przed wysylka place za wszystko z mego konta w kraju. Dzieki wielkie, za tego rodzaju pomoc. Tu w kanadzie, maja zupelne inne podejscie do opisu produktow (a wlasciwie do jego braku), tak , ze naprawde wole kupic cos w kraju niz ryzykowac zakupy na bazie informacji od niekompetentnych sprzedawcow , szczegolnie w zakresie malowania skrzypiec. Na slowo "szelak" kompletnie glupieja- tak to prawda.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Paramonov » 2018-12-19, 20:47

Kropla politury nie sprawi że te uczniowskie skrzypce zagrają. One nigdy nie zagrają bo to fabryczne skrzypce z tarcicy do nauki dla dzieci.
Zdarza Ci sie kupować w polskich sklepach intranetowych z przesyłką do Kanady?
Przeczytałeś artykuł o politurowaniu który wrzucił Waldzither9 ?

Coś czuje że tan zapał jest tylko wklepywany w klawiaturę i marnujemy czas. Tyle razy już to widziałem.

https://domex.sklep.pl/31-szelaki-oraz-politury

https://allegro.pl/listing?string=szela ... l-1-5-1212
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: kazmod » 2018-12-19, 20:54

Zle sie domyslasz. Moje pytanie o politury (mimo, ze w tym watku) dotyczy ronowacji kopii Stradivariego. Chodzi mi o konkretne wskazanie dobrej politury gotowej.
Nie marnujesz czasu (choc moze marnujesz chodzac na manowce :) )
Tak, zdarzalo mi sie kupowac artykuly w polsce z wysylka do kanady. Wiec jakie artykuly polecasz. Bo twoje wskazanie domex prowadzi do wielu artykulow.
A te skrzypce niby z tarcicy, oceniane sa tutaj na okolo 300 - 400 dolarow amerykanskich. Kto sie myli ? Ty , czy amerykanscy znawcy- sprzedawcy ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: PiotrCh » 2018-12-19, 21:09

Nikt się nie myli - i jedni i drugi maja rację.
Skrzypiec się nie polituruje tylko lakieruje lakierem olejnym lub spirytusowym. Polituruje się meble, gitary klasyczne, stare radia...
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uszkodzenia lakieru, jak to naprawic

Post autor: Paramonov » 2018-12-19, 21:19

Czytam ten drugi temat nie odzywałem sie tam bo ogólne mam wrzenie że chcesz mieć wszystko na tacy. Widziałem dużo skrzypiec i takie star bez fali uczniowskie w Polsce kosztować mogą 100zł. Po prostu w Kanadzie macie daleko do strychów z takimi trupami.

https://domex.sklep.pl/szelaki-oraz-pol ... 025-l.html

Do tego drugiego trupa potrzebujesz też klej. Wrzucam dwa linki po nie wiem czy będziesz kupował 100g czy 1kg.

https://domex.sklep.pl/kleje/126-rko-11 ... 01-kg.html

https://domex.sklep.pl/kleje/125-rko-11 ... -1-kg.html

I bejca

https://domex.sklep.pl/bejce-farby-i-la ... 025-l.html
ODPOWIEDZ