Ulepszanie gitary

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-01, 23:17

Wyłożyłem wszystkie komory do końca miedzią i czytałem o ground loopach.
Wygląda na to, że jak mam zamiar przylutować masę do obudowy potencjometrów, to potencjometr nie może dotykać folii miedzianej.
Trochę bez sensu dziury w miedzi robić wielkości potencjometrów.
Może jakieś podkładki trzeba wyciąć, ze sklejki lub plastiku.

To samo z kablem z ekranem na zewnątrz- myślałem żeby takim połączenie z jackiem zrobić, ale może inny użyję.

Zastanawiam się też, jak humbuckera podłączyć, żeby jak najwięcej kombinacji uzyskać.
Będzie chyba szeregowo, równolegle i jedna cewka - więc zamówiłem przełącznik on-on-on i czekam.
Nie zastanawiałem się nigdy jak jest w innych gitarach.
Jak się podłączy gitarę jackiem, to przystawki są już włączone, czy trzeba je jakimś przełącznikiem najpierw włączyć?
W mojej oryginalnej wersji wszystkie przystawki były wyłączone w środkowej pozycji przełączników a widzę że z przełącznikiem on-on-on, humbucker będzie cały czas włączony, w jakiejś pozycji.
To nie za dobrze, jak bym chciał na innych przystawkach pograć, bez humbuckera.
Czyżby potrzebny mi był jeszcze jeden przełącznik?
Tylko 3 otwory są w body na nie, po jednym do każdej przystawki.

IMG_20210228_114250.jpg

Tą komorę na sprężyny wyrównywałem trochę wcześniej dłutem, bo była brzydko zrobiona i brzydko pomalowana, więc do surowego drewna się doszlifowałem i chciałem ją też folią miedzianą wyłożyć. A że Sebastian napisał, żebym nie wykładał, to pomalowałem czarną farbą do drewna. Napewno jest ładniej niż było.

IMG_20210228_153650.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: SebastianL » 2021-03-02, 07:52

Ja bym się podkładkami pod potencjometrami nie przejmował, ale gdybyś chciał to nie ma problemu by je wykonać. Łatwo da się je zrobić z tektury. W każdym wariancie ekran spełni swoją funkcję. Przewód ekranowany za dzielnikiem napięcia (potencjometrem głośności) też raczej nic nie poprawi. To tylko gitara, a nie mikroelektronika albo WCz.

W typowych gitarach przetworniki wybierane są przełącznikiem wielopozycyjnym. W tej gitarze chyba każdy był włączany osobno.
Jak chcesz mieć wybór trzech opcji dla danego humbuckera, to musisz połączyć go jak na schemacie poniżej, tylko musisz ogarnąć który kolor ze schematu co oznacza. Pewnie łatwo taką informację na temat przetworników Seymour można znaleźć. Jaki przełącznik on/on/on zamówiłeś?

Schemat pochodzi z:
https://guitarnuts2.proboards.com/threa ... iring-help
TeleWire.jpg
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-02, 18:52

Dzięki.
Tektura to jest opcja o której nie pomyślałem.

Dokładnie ten sam schemat połączeń i kilka innych, dostałem na kartce razem z przystawką.
Właśnie o tym połączeniu myślałem.

Przełącznik do humbuckera zamówiłem on/on/on DPDT.
DPDT switch Type 1.jpg

Narysowałem sobie po swojemu, żeby zobaczyć jak to działa.
Ten Split może będzie szumiał, jak jedna cewka jest tak " częściowo podłączona".
IMG_20210302_150633.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: SebastianL » 2021-03-02, 19:54

To jest właściwe połączenie i nie ma tam co poprawić. O częściowe połączenie się nie martw. Przez otwarty obwód nie płynie prąd, więc nie będzie generował żadnych szumów, ani nie wpłynie na parametry.

Muszę przyznać że jesteś bardzo podejrzliwy odnośnie działania każdego elementu ;)
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-03, 21:30

To jest łamigłówka na granicy moich zdolności elektrycznych, więc mnie ciekawi ;-)

Po kilku próbach udało mi się narysować schemat.
Może za bardzo skomplikowany.
Na przodzie gitar chyba się nie pisze flamastrem, co jaki przełącznik robi ;-)
Wydaje mi się, że wszystkie możliwości połączeń przystawek są.
Wszystkie przełączniki to 3 pozycyjne On-On-On DPDT.
Tylko że nie dość że trochę ciężko je znaleźć na naszym kontynencie, to i drogie są.
Potrenowałem najpierw na żarówkach.
Lewa żarówka się swieci, lewa i prawa, lub tylko prawa. Na tej zasadzie te twa przełączniki działają.
IMG_20210303_203138.jpg

Dobrze tak będzie?
IMG_20210303_204111.jpg

Patrzyłem też czy komplet strun kupić z przełącznikami. W jakimś sklepie chyba dla metalowców, bo struny D A E w komplecie były trochę grubsze. Nigdy o strunach nie myślałem, zawsze kupowałem te "10".
Czyli siodełko gitary jest tylko do jednego rozmiaru strun dopasowane? To nie pogram sobie ciężkiego rocka ;-)
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-07, 13:49

Nie wiem czy komuś się chciało rozszyfrować mój schemat połączeń przystawek, ale chyba zbyt skomplikowany jest.
Łatwiej by było jak w oryginale, mieć po jednym przełączniku do każdej przystawki i w środkowej pozycji jest wyłączona.
To te 3 możliwości połączenia cewek w humbuckerze tak namieszały.
Dlatego mam zamiar połączyć cewki humbuckera na wszystkie sposoby za pomocą breadboard i kabelków, pograć na nich i zostawić dwa sposoby połączenia cewek, które mi się podobają.
Wiem, że na youtube można posłuchać tych możliwości, ale chcę posłuchać na własne uszy, w słuchawkach.

IMG_20210307_131812.jpg

Czy to normalne, że rozstaw śrubek w przystawce jest mniejszy niż rozstaw strun?

IMG_20210307_131049.jpg
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Waldzither9 » 2021-03-07, 14:36

koło siodełka odległości strun są najmniejsze, a na mostku najszersze, pozostaje posunąć się w stronę gryfu?
Ale tak szczerze na "prądzie" się nie znam ;-)
Pozdrawiam Andrzej
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-08, 16:26

Dzięki.
Własnie się doczytałem, że przystawki mają dwa rozmiary...
Tradycyjne mostki Gibsona mają odległość pomiędzy struną E1 i E6 49mm - taka jak w mojej nowej przystawce.
A z czasem jak zaczęli robić mostki Floyd Rose, odstęp się zwiększył do 52,6mm (jak w mojej gitarze) i szersze przystawki zaczęli robić.
600zł do tyłu...
Teraz nie wiem czy w szerszych tylko rozstaw śrubek jest większy, czy cała przystawka jest szersza.
Widzę że nie ma tradycji podawania wymiarów przystawek. Potencjometrów i przełączników też nie. Trochę bez sensu.

Ale widzę że i z singlecoilami mogę też mieć kłopot.
Moja komora na przystawki jest "prostokątna" a większość przystawek ma cewki do takiej trójkątnopodobnej płytki przymocowane, których też nie znam wymiarów, ale moja komora jest na pewno na nie za mała.

Co z tym zrobić ?
popik10

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: popik10 » 2021-03-08, 16:39

Pickupy już polutowałes? Nie możesz ich wymienić?
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-08, 18:11

Na razie mam tylko Humbuckera. Singlecoil jeszcze nie kupowałem.
Tylko te małe piny przylutowałem, żeby wypróbować różne połączenia cewek. Kabla nie skracałem.
Próbowałem grać z różnymi połączeniami cewek, ale nie bardzo róźnicę słyszałem, bo zmiana za długo trwała.
Nigdy jeszcze nic nie zwracałem do Thomanna. Ciekawe co na mój email powiedzą. Czekam na odpowiedź.

IMG_20210308_175905.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: SebastianL » 2021-03-08, 20:39

Możesz spróbować sprzedać albo wymienić się. Na fejsbuku jest sporo grup do takiej wymiany i mają chyba wielu użytkowników.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-14, 22:19

Niestety, nie da rady zwrócić przystawki.
Można zwrócić w ciągu 4 tygodni a ja błąd zauważyłem po 5ciu tygodniach od zakupu.

Dzięki Sebastian, ale może ją jednak zostawię. Czytałem trochę o tym.
Zdania są róźne ale dużo osób pisze, że to nie robi róźnicy.
Jak się gra solówki, to też często struna rusza się pomiędzy śrubkami przystawki i róźnicy w sile głosu nie słychać.

Chciałem już dać sobie spokój i te stare przykręcić z powrotem, ale jak się spróbowało lepszego, to ciężko do gorszego wrócić.
Przykręciłem starego humbuckera i szumi i brzęczy strasznie.
Jest też głośniejsza i dzwoni bardziej, więc myślę że ma mocniejszy magnes.
A Seymour Duncan - prawie cisza, mimo sterczących kabelków na całym breadbordzie.

Słyszałem nie raz, że jak dwie cewki mają kasować swój szum, to muszą być identyczne.
W tych starych jedna cewka ma 4,5kΩ a druga 4,1kΩ - mocno szumią i brzęczą.
A Seymour Duncan jedna 5,121kΩ a druga 5,131kΩ - więc dokładnie zrobione i bardzo mało szumią.
Co prawda jak podłączyłem tylko jedną cewkę w każdej przystawce, to SD też bardzo mało szumiała a oryginalna o wiele mocniej. Obie mają kable ekranowane i ekran jest przylutowany do tej blachy na której cewki są przykręcone.

Teraz się zastanawiam, czy może trzeba mieć ten sam magnes we wszystkich przystawkach, żeby na głośność mniej więcej takie same były - jak będę single coil szukał.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: Kak » 2021-03-17, 20:57

Nie wiem co się dzieje z tymi przystawkami.
Jak kupiłem humbuckera z rozstawem 49mm a powinienem mieć Trembuckera z rozstawem 52mm, to S.Duncan piszą że Trembuckery są chwilowo niedostępne.
A jak zacząłem szukać singlecoil z rozstawem 49mm, to mają tylko z rozstawem Fendera 52mm.

Wyjąłem głęboko zakopanego w moim schowku Strata. Z 8 lat światła dziennego nie widział.
Teraz będę mógł porównać i popatrzyć na różne rzeczy.
Ale widzę, że rozstawem strun i przystawek zbytnio się nie przejmowali.
Wszystkie przystawki mają rostaw jak struny na mostku, czyli przy gryfie są za szerokie.
Widzę też, że struna e1 jakby była dalej od kantu gryfu niż e6.

IMG_20210317_160328.jpg

A ja teraz nic innego nie widzę, tylko rozstaw śrubek w przystawce ;-)
Nie łatwo znaleźć singlecoil pasujące do moich komór i rozstawu strun.
Wam jest łatwiej, bo budujecie gitarę do przystawek ;-)
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: SebastianL » 2021-03-17, 23:29

Nie wiem czy rozstaw magnesów lub biegunów ma duże znaczenie. Przypuszczam że pole magnetyczne niewiele się różni. Struna wibruje w polu magnetycznym, niekoniecznie związanym bezpośrednio z wizualną relacją z pozycją magnesów lub biegunów. Jeśli podczas gry brzmi dobrze, to nie trzeba tego zmieniać.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Ulepszanie gitary

Post autor: informatkot » 2021-03-18, 06:36

Coś w temacie „okna magnetycznego” nadbiegunnika w pikapie.
https://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=19332
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ