Projekt Stratocaster

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2020-11-19, 17:27

WSTĘP

Nogi latają mi jak z waty, podekscytowanie zmieszało się z podenerwowaniem i tak narodził się projekt. Zbuduję Stratocastera. Ale nie byle jakiego, bo leworęcznego :mrgreen:

Nie wiem od czego zacząć. Może koncept będzie w tym dobry. Planuję zbudować Strata w stylu 62' z tym, że zamiast palisandrowej podstrunnicy będzie klonowa lakierowana. Czy ktoś może polecić mi godny uwagi skład drewna ew. zbiorowe zamówienie? Mam do dyspozycji całą pracownię serwisowo-lutniczą, wyposażoną po zęby :-) Z ciekawości jakie jest Wasze zdanie dot. gatunku drewna na podstrunnicy a brzmienie? Nie, nie żartuję wybrałbym lakierowany klon, przyjemniejszy w dotyku jak dla mnie, ale jeśli ma to znaczenie to postawię na brazylijski palisander ;-)
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: Andrzej » 2020-11-19, 19:02

Tutaj masz kilka filmików "rosewood vs maple fretboard" sam oceń.
https://www.youtube.com/results?search_ ... +fretboard
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: SebastianL » 2020-11-19, 21:15

1. Co do składów drewna, to jak zwykle polecę kupno drewna w Hiszpanii. Duży wybór i ceny niższe niż w Polsce. Madinter zapowiedział że za tydzień będą przeceny w ramach Black Friday, więc będzie szansa kupić taniej.

Polecam sklepy w których dotychczas kupowałem:
Hiszpania: Madinter, Maderas Barber
Niemcy: Espen Tonholz

Robiłem zakupy w każdym i zawsze byłem zadowolony. Przesyłka z Niemiec kosztuje 20 euro, a z Hiszpanii 30 (ale też zależy od gabarytu i masy). Madinter wysyła za darmo zakupy od ceny 300 euro netto, a Maderas Barber od 150. Espen nie ma darmowej wysyłki.

Przeglądając oferty należy zwrócić uwagę, że Madinter i Maderas Barber podają ceny bez podatku vat (21%).

2. Moje zdanie na temat wpływu brzmienia podstrunnicy jest takie, że raczej nie wpływa na nie rodzaj materiału, lecz jego masa, gęstość, twardość, sprężystość itp. Na pewno gitara ciężka i lekka będą miały inny tembr, ale wierzę że różnica wynikać będzie z właściwości drewna, które potrafią być bardzo różne w obrębie tego samego gatunku.

Można przeczytać opinie, że podstrunnica klonowa da jaśniejsze brzmienie, a palisandrowa ciemniejsze. Mnie takie coś nie przekonuje, bo nie wierzę że budowa gitary jest jak gotowanie zupy. Dołożenie kawałka innego drewna to nie to samo co dosypanie pieprzu do grochówki.

Inaczej sprawa ma się w przypadku instrumentów z płytą rezonansową. Tam różnica masy ma taki sam wpływ jak w przypadku gitary elektrycznej, to znaczy że lekka gitara powinna brzmieć bardziej dynamicznie, a ciężka mieć bardziej głębokie brzmienie. Jeśli zaś chodzi o charakterystykę częstotliwościową, to jak najbardziej materiał płyty rezonansowej ma znaczenie.

To jest moja opinia, oparta o skromne doświadczenie i intuicję.

Temat wpływu drewna jest stary jak świat. Już w połowie XIX wieku ludzie nad tym dywagowali. Z tego powodu lutnik Antonio Torres zbudował gitarę, która miała pudło (boki i tył) wykonane z kartonu. Budowniczy sądził że tylko płyta wierzchnia ma znaczenie, ale często pojawiały się głosy, że materiał reszty pudła również. Co ciekawe, instrument ten działa i gra właściwie. Wybudowano również kilka replik.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2020-11-19, 22:46

Drewno będę brał stąd https://guitarsandwoods.com/ Dorzucę się do dużego zamówienia kolegi więc będzie opłacalne. Orientuje się jakiś leworęczny gdzie ja dostanę porządny (kluson/gotoh itp.) mostek tremolo na 6ciu śrubkach? Jak nikt nic nie wie to zakładam praworęczny ;-)
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 22:27 przez PaJaC, łącznie zmieniany 1 raz.
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: Andrzej » 2020-11-20, 01:43

Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2020-11-20, 22:21

Części zamówione. Ten projekt będzie swego rodzaju fotorelacją z opisem wszystkich komponentów :->

Rozpoczęcie będzie w okolicach świąt, chcę, aby drewno po przyjściu zaaklimatyzowało się w nowym miejscu, muszę poczekać na przetworniki i tyle :-)
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: informatkot » 2020-11-20, 22:52

Ostatnio na forum często pojawiają się straty. Sam właśnie kończę taką gitarę dla siebie.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: SebastianL » 2020-11-21, 00:01

A jaki materiał wybrałeś na podstrunnicę? Klon czy palisander z Brazylii?
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2020-11-21, 12:46

klon. Będzie to lakierowany klon. Kolega namawiał mnie na podstrunnicę jako część gryfu, ale raz że wizualnie dla mnie przyjemniejsza jest podstrunnica jako oddzielny element, dwa chcę zastosować mój ulubiony i przewygodny pręt regulacyjny

Obrazek

Dlaczego stratocaster? Bo jest to pod wieloma względami dla mnie najwygodniejsza i najładniejsza gitara, a poza tym uwielbiam brzmienie lat 60tych :-)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
EDIT: Termin budowy przesunie się na przyszły rok. Muszę poczekać na grubościówkę oraz frez zaokrąglający. Zdjęcie wszystkich najistotniejszych elementów wraz z rozpiską zrobię jak tylko przylecą do mnie przetworniki co planowane jest na styczeń :->
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
stonefree
Posty: 14
Rejestracja: 2017-09-22, 08:44

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: stonefree » 2021-02-19, 20:36

Cześć. Wybaczcie, że zadam pytanie w poscie, ale chce wyciąć na laserze szablony do frezowania korpusu stratocastera. Może miałby ktoś użyczyć albo odstąpić?
popik10

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: popik10 » 2021-02-19, 22:28

Pytasz o laser? :shock:
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: informatkot » 2021-02-20, 12:27

Nie wiem, czy jest taka potrzeba można sobie zrobić bardzo prosto szablony do frezowania. Cały zestaw łącznie z główką, gryfem oraz wcięciem na gryf. Niedużym kosztem z płyty HDF. Wydrukuj sobie plan nawet na kartkach a4 z liniami cięcia, sklej wszystko razem „na oknie”, wytnij po obrysie i odrysuj na płycie. Następnie wytnij wyrzynarką lub ręcznie brzeszczotem. Obrób krawędzie po obrysie. W bezpiecznych miejscach przewierć dwa otwory na linii osi korpusu posłużą do unieruchomienia szablonu przy pracy. Wyznaczą oś np. kolejnej kopii szablonu z otworami na osprzęt i kieszeń gryfu. Laser nie jest do tego niezbędny.
Załączniki
CCE563BE-6CA3-4364-8D4F-D1DAEA6DFA52.jpeg
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2021-02-22, 09:32

Samemu odrysujesz. Ja póki co czekam aż kolega wróci w tym tygodniu z urlopu, przycisnę go żebyśmy zamówili już ostatnie brakujące elementy i biorę się za budowę. Elektronikę poskładałem już miesiąc temu, czas w końcu zacząć :-)
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: PaJaC » 2021-02-28, 09:03

Ostatni już element czyli pręt regulacyjny został zamówiony. Niestety ten z pokrętłem kosztował 70zł lecz nie byłem w stanie znieść psychicznie tego, że za dwa zespawane pręciki muszę zapłacić tyle, więc zamówiłem pręt dwustronny od główki. Został jeszcze tylko lakier i logo. Czy ktoś z Was stosuje naklejki i orientuje się jaka to powinna być, oraz ile to kosztuje? Jeśli zmieszczę się z logo w 50zł to będzie super, a jeśli nie to zamówię pieczątkę
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Projekt Stratocaster

Post autor: informatkot » 2021-02-28, 09:14

Prawdopodobnie ten pręt da się zamontować tak, aby regulacja była od stopy. Główka będzie ładniejsza.
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ