Renowacja Marathone LP pytania od laika

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Yesmer
Posty: 5
Rejestracja: 2020-06-11, 09:05

Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Yesmer » 2020-06-11, 09:32

Witam serdecznie, postanowiłem poddać auto renowacji swojego starego Marathone Les Paula. Zdjąłem lakier, odkleiłem gryf, ale z racji faktu, iż jest to mój pierwszy raz napotkałem na kilka problemów i bardzo bym prosił o wskazówki.
Po pierwsze dookoła korpusu gitary była owijka pokryta lakierem. Owijka była z tworzywa sztuczne pod którą znajdował się cienki pasek drewna. Próbowałem szukać zamiennika, ale z racji braku wiedzy nie bardzo wiem jak się to nazywa i czego mam szukać. Czy można dostać to jako zamiennik gotowy do użycia, czy też trzeba to wykonać samodzielnie. Jeśli samodzielnie to z jakich materiałów.
Po drugie w trakcie szlifowania okazało się, że top korpusu jest pokryty płytą z innego drewna. Z lektury forum wywnioskowałem, że jest to fornir. Problem w tym, że w trakcie odklejania lakieru, w jednym miejscu rzeczony fornir zwyczajnie odprysnął. Po za tym z racji braku w umiejętnościach został on przeze mnie porysowany. Czy mogę go bezpiecznie zdjąć? Jak pozbyć się pozostałości kleju na korpusie? Mógłbym też ten odprysk przykleić titebondem, ale nie wiem czy uda mi się uzyskać ładną i gładką powierzchnie na zmasakrowanym fornirze.
Po trzecie, gitara miała klasyczny les paulowski układ przetworników. Nie mam bladego pojęcia jakiej były to marki przetworniki, ale moja koncepcja była taka, by dociąć z pleksy maskownicę na miejsce po przełączniku, dwóch potencjometrach i jednym przetwornikiem i zrobić coś na kształt gitary typu jr z jednym przetwornikiem typi P90 przy mostku. Czy ma to jakikolwiek sens?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: poco » 2020-06-11, 13:39

Yesmer, kolego, popełniłeś tyle błędów na starcie, że szok i teraz trudno będzie znaleźć trafne rozwiązanie, które dodatkowo musi Ciebie zadowolić. Ale ,idąc dalej tropem Twoich działań, to bez pomocy dokumentacji fotograficznej rozmowa jest bezprzedmiotowa.
Ta "owijka" nazywa się żyłkowaniem lub z ang. bindingiem , a można go nabyć w sklepach muzycznych, np. guitarproject, wg Twoich potrzeb. https://guitarproject.pl/c/468/binding-lutnictwo.htm.
Zatem zdjęcia najpierw, a potem zjebka od kolegów musowo. ;-) :-D.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Yesmer
Posty: 5
Rejestracja: 2020-06-11, 09:05

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Yesmer » 2020-06-11, 16:20

poco pisze:
2020-06-11, 13:39
Yesmer, kolego, popełniłeś tyle błędów na starcie, że szok i teraz trudno będzie znaleźć trafne rozwiązanie, które dodatkowo musi Ciebie zadowolić.
Zdaję sobie z tego sprawę.
Obrazek

Obrazek

Czekam na konstruktywną zjebke od kolegów :)
popik10

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: popik10 » 2020-06-11, 16:38

Fornir da się chyba w miarę łatwo naprawić. Ta owijka to binding. Ale poraża to co zrobiłeś z gryfem.
Możesz pokazać stopę gryfu?
Yesmer
Posty: 5
Rejestracja: 2020-06-11, 09:05

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Yesmer » 2020-06-11, 16:44

Gryf, że się tak wyrażę poszedł na śmieci i po prostu zamontuje nowy. W trakcie prób odklejenia starego ułamał się kawałek korpusu niestety. Chcę go skleić zaszpachlować szpachlą do drewna i wkleić nowy gryf. Liczyłem się z tym, że dokonam lekkiej dewastacji.
popik10

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: popik10 » 2020-06-11, 20:00

Jak to potem chcesz wykończyć? To podstawowe pytanie przed kolejnymi uwagami. Załatanie otworów to jest rzecz oczywiście do zrobienia. Ale na pewno nie plexi. Raczej drewno. Fornir jak go zdejmiesz to już na pewno nie położysz. Trzeba mieć prasę próżniową.
Koniecznie trzebaby odbudować gniazdo gryfu.
Tu mogę pomóc. I to na tyle uwag.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: informatkot » 2020-06-15, 13:50

Gryf na wzór został? Czy wymiary zebrałeś przed jego odklejeniem (przynajmniej odległość siodełko - mostek). Jak źle wkleisz to na mostku zabraknie zakresu regulacji menzury. Pamiętaj o tym ...
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Piniu » 2020-06-16, 16:46

Niepotrzebnie w ogole ten gryf odklejałeś. Fornir mozna uzupelnic jak popik napisał, ale wydaje mi się, ze teraz to juz jakis kolor na top albo pokaźny burst, zeby naprawe stopy zamaskować

Wysłane z Note10+ przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: popik10 » 2020-06-16, 18:24

Można to naprawić. Uzupełnić gniazdo gryfu. Pozaklejac zbędne otwory i nakleić ładny fornir. No i wykończyć bindą.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Jan » 2020-06-16, 18:29

Pokaż zdjęcia gniazda gryfu i jeżeli nie wyrzuciłeś gryfu to także sam gryf. Jeżeli masz ten gryf to sprawa być może jest do uratowania - przynajmniej w tej części.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: PiotrCh » 2020-06-16, 20:14

Sunburst załatwi sprawę. Zamaskuje te poprawki: https://davesguitar.com/products/gibson ... version-7/
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: popik10 » 2020-06-17, 04:14

Jak widać rozwiązań jest kilka. Tylko autora wątku nie ma.😉
Yesmer
Posty: 5
Rejestracja: 2020-06-11, 09:05

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Yesmer » 2020-06-20, 15:27

Autor był trochę zajęty innymi sprawami, ale jak najbardziej zapoznał się ze wskazówkami kolegów, za które serdecznie dziękuję. Zanim odkleiłem gryf zapisałem sobie jego wymiary.
Pokaż zdjęcia gniazda gryfu i jeżeli nie wyrzuciłeś gryfu to także sam gryf. Jeżeli masz ten gryf to sprawa być może jest do uratowania - przynajmniej w tej części.
Gryf niestety odszedł do krainy wiecznie szczęśliwych gryfów, gdzie razem innymi gryfami wolny jest od wpływu amatorów ;)
Gniazdo gryfu zamierzam odbudować, już je nawet posklejałem.
Niepotrzebnie w ogole ten gryf odklejałeś. Fornir mozna uzupelnic jak popik napisał, ale wydaje mi się, ze teraz to juz jakis kolor na top albo pokaźny burst, zeby naprawe stopy zamaskować
Teraz już wiem, że powinienem się do kolegów zwrócić, zanim w ogóle się za to zabrałem. Zaoszczędziłbym sobie popełnienia wszystkich błędów zapewne. Fornir uzupełniłem i posklejałem. Wygląda on jako tako, ale i tak będzie musiał zaprzyjaźnić się z niebieskim kolorem.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: Jan » 2020-06-20, 16:05

Wrzucaj zdjęcia bo bez tego dyskusja jest nie wiadomo o czym. Łatwiej można coś doradzić jak widać „corpus delicti”😁
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Renowacja Marathone LP pytania od laika

Post autor: PiotrCh » 2020-06-20, 16:09

Ostatnio takie renowacje w modzie na forum ;) :D

Dokładnie - rób fotki, będziemy wspólnie radzić sobie online:) Jak już podjąłeś się renowacji czy remontu czy modernizacji tej gitary, to trzeba dokończyć:)
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ