Problem z prętem regulacyjnym

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2014-06-24, 15:01

Masz łuk, więc to pręt vintage. Przecież widziałeś jaki pręt wyciągasz.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-06-24, 19:01

W kanal trzeba wkleic dopasowana listewke pod trussa , tak aby jego ugiecie bylo rownomierne , zamontowac srube i zaslepic nastepna (dopasowana) listewka po uprzednim wyczyszczeniu drewna ze starego kleju.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-24, 21:01

Nic dodać nic ująć.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-25, 00:08

Slejsz. Widzę, że nie za bardzo skutecznie szukasz odpowiedzi na swój problem.
Jeżeli dotarłeś do planów tele, bo musiałeś, skoro nie posiadasz dostatecznej wiedzy na jego temat, to na przekroju gryfu jest widoczne Twoje rozwiązanie. O co tu pytać? Wykonać jak na planach i po zabawie.
Pręt vintage, wklejka z łukiem - poczytaj o działaniu pręta vintage - dopasowana do szczeliny, klej do zadań lutniczych ( kostny, Titebond Original wood glue, itd. - informacja wyczerpująca jest na forum) i po wklejeniu obróbka.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-25, 22:07

Jeszcze raz przeczytałem pierwszy post kolegi Slejsza i :idea: :-D . Prawdopodobnie było coś grzebane w temacie gryfu wcześniej.
Sugeruje to opis "W kanale na pręt wyfrezowanym na 18mm, w połowie "zakresu pracy" pręta znajduje się listewka/łuk. "
Nie frezuje się zwykle kanału równoległego, tylko już po łuku - patrz jig Pinia do tego celu, a listewka zamykająca tylko dociska pręt do dna kanału. ( ta listewka nie musi być koniecznie wklęsła; wystarczy gdy jej wysokość będzie większa niż największe wgłębienie pozostawione po włożeniu pręta, a resztę zrobią ściski.
Tutaj mógł być oryginalnie zamontowany pręt duble single action, ktoś go usunął z niewiadomego powodu i wstawił vintage tak, jak mu się wydawało że będzie dobrze.
Dlatego moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem był by powrót do źródeł.
Jeżeli jednak chcesz wstawić pręt vintage, to będziesz musiał wpasować/wkleić w kanał gryfu tę wypukłą listewkę uzupełniającą kształt kanału jak w oryginalnym tele, a następnie po włożeniu docisnąć pręt innym kawałkiem na całej długości rowka.
Tym samym staniesz się posiadaczem prawie oryginału. :-D
Troszkę więcej pracy, ale się opłaca. Nie będzie tego powietrza wokoło pręta. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-26, 21:11

Darku. Zaskoczyłeś mnie tym stwierdzeniem. Nie mogę zrozumieć mechanizmu tej możliwej destrukcji.
Przejrzałem plany tele dotyczące gryfu i nie wiem gdzie szukać przyczyny.
Dobrze by było , z korzyścią dla forumowiczów abyś przybliżył temat. W końcu doświadczenie jet najważniejsze w naszych wpisach forumowych.
Dla porządku załączam plany gryfu tele.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
Rysunek2.jpg
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-26, 22:24

A mnie nie zaskoczył. Sam bym nie ryzykował napinania listwy sciskami bo faktycznie kiedyś mogłaby wyskoczyć.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-06-27, 03:55

Faktycznie , procedura montowania (wymiany) trussa typu "vintage" jest prozaicznie prosta. Cale to wyginanie listewek to jakas choroba. mozna to wykonac bez robienia sobie problemow...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-27, 06:56

Rację maja koledzy z tym "wyginaniem".
Ponieważ nigdy nie miałem z tym problemów zbagatelizowałem temat, ale człowiek uczy się na błędach. :oops: :-D
Co do opisu darka, to był on i jest wskazany, albowiem tu nie chodzi o wiarę w cokolwiek, ale o uzasadnienie realu.
Dziękuję i pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ