Kilka pytań od poczatkujacego

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
anton600
Posty: 8
Rejestracja: 2012-01-13, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Kilka pytań od poczatkujacego

Post autor: anton600 » 2012-08-27, 10:52

Witam wszyskch forumowiczów. Wiem ze to banalne pytania ale wole sie zapytac niz cos spieprzyc.

Mam trzy pytana/porady :
1.Wyskrobalem rowek pod pret od strony podstrunnicy czy to wazne czy włoże pret plaskownikiem do góry czy do dołu (jak lepiej).

2.Najpierw przyklejic podstrunnice do gryfu czy obrobic radius z tylu.

3.No i czy macie jakis sposob na przyklejenie podstrunicy do gryfu (mam gotowa z progami) i to dosyc delikatna sprawa progi itp takze niewiem czy scisakimi czy moze sznurkiem obwiazac tylko czy sznurek ja odpowiedzio docisnie ?

Z gory dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Post autor: DR4MA » 2012-08-27, 11:41

Witam.
1. Płaskownikiem od strony podstrunnicy.
2. łatwiej jest doklejać do nie wyprofilowanego.
3. można na te progi wzdłuż położyć listewki i dopiero dociskać. mi tak sie nic z progami nie stało a podstrunnica lezy jak powinna.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-08-27, 14:45

Sznurkiem nie, rób tak jak radzi DR4MA. Coby Ci się nie ślizgała po gryfie wbij ze 4 gwoździki bo bokach podstrunnicy, na końcu i na początku.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-27, 16:16

Esperal, do czego Ty namawiasz początkującego. Narysuj mu co i jak, bo w ferworze zapału do pracy rozczepi podstrunnicę i gryf!
Co to jest radius z tyłu? :shock:
Jeżeli mam Ci radzić, to przyklejaj podstrunnicę do gryfu w pozycji odwrotnej. Co to znaczy? A to, że podstrunnica leży na czymś bardzo sztywnym pod gryfem który ją dociska, a podkładem powinien być sztywny materiał. Np. płyta granitowa, powierzchnia strugnicy, czy cokolwiek innego, co nie ulegnie deformacji pod wpływem nacisku ścisków. Dlaczego właśnie tak?, ano dlatego, że progi i cała podstrunnica opiera się na równym podłożu i nie ma możliwości wygiąć się. Boczne szczeliny powstałe na skutek radiusa możesz wypełnić cienkimi listewkami, co zapobiegnie kołysaniu się gryfu na krzywiźnie podstrunnicy. Jeżeli masz nie założone lub luźne markery , to w ich wnętrzu możesz zablokować podstrunnicę do gryfu nawiercając otworki wiertłem fi1,5 i wkładając w niego gwoździk, który potem usuniesz po przyklejeniu, a otwór zaślepisz markerem. Wystarczą dwa. Mnie nie pływa podstrunnica, bo używam wyłącznie kleju kostnego do klejenia.
Szybki szkic tego o czym pisałem załączam poniżej.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
przyklejanie podstrunnicy.xls
(16.5 KiB) Pobrany 172 razy
via vita curva est
Awatar użytkownika
anton600
Posty: 8
Rejestracja: 2012-01-13, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: anton600 » 2012-08-27, 19:23

z tymi gwozdikami to nie bardzo raczej bo mam gotowa podstrunnice z markerami,bindingiem progami itp . Radius z tylu gryfu- chocilo mi o profil to zaograglenie gdzie trzymasz lape jak grasz :)
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-08-27, 20:35

No rozumiem o co Ci chodziło, ale Ty nie rozumiesz mnie ;) Mam świadomość, że ta podstrunnica jest gotowa, gwoździki wbijaj nie w podstrunnicę a tuż przy jej krawędzi, będą ograniczały ruchy jej na kleju.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-27, 21:02

No i o takie wyjaśnienie z Twojej strony mi chodziło. Ja wiem, że często używamy skrótów myślowych traktując temat za oczywisty. Niestety nie zawsze i nie dla każdego. Wszystko zależy od wyjaśniającego :-D i stąd moja uwaga dotycząca wyjasnienia tak detalicznie, jak to uczyniłeś. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard :mrgreen:
via vita curva est
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-08-28, 14:23

No czasem mam problem z ubraniem myśli w słowa ;-)
ODPOWIEDZ