Podstrunnica

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
anton600
Posty: 8
Rejestracja: 2012-01-13, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Podstrunnica

Post autor: anton600 » 2012-07-13, 17:10

Witam i odrazu przepraszam za to głupie pytanie ale buduje swoją pierwszą gitarę (stratocaster) i mam problem. Otóż zrobiłem gryf o dł. 643 mm i zamówiłem podstrunnice do gitary 25,5 cala to jedyna jaka znalazlem

http://guitarproject.pl/p/132/1527/pods ... nicze.html

troche dziwna jak do strata (binding i markery) ale co tam. Problem polega na tym że zrobiłem
gryf 21 progowy a podstrunica ma 22 i wystaje poza gryf jakieś 0,5cm.
Da się coś z tym zrobić ? Mam odawać podstrunnice do saklepu ? . Wiem że to troche głupie ale nie przemyślałem i tak wyszło.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-07-13, 19:38

Takie podstrunnice, markery są np. w Ibanezach, które również mają taką menzurę. Podstrunnica może wystawać, tylko zadbaj o to, by nie wisiała w powietrzu. Powinna się opierać na korpusie, czyli gryf bez podstrunnicy powinien być równy z korpusem.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-07-13, 20:36

Z podparciem mogą być problemy. Jeżeli nie da się bezkarnie skrócić podstrunnicy od strony deski lub wysunąć ją w przeciwnym kierunku, to zostawił bym ten próg nie podparty i też nic się nie będzie działo, bo ileż to razy z niego będziesz korzystał w sposób, który będzie słyszalny jako "kupa" przez słuchaczy? Nigdy, na bank. To jest Twoja gitara i możesz wykonać ją tak jak Ci leży.
Druga opcja, to telefon do sprzedawcy i dogadanie wymiany sztuka za sztukę. To jest wyrób typowy i zawsze go zbędą bez problemów.
Trzecia opcja, to zostawić sobie tę podstrunnicę na następną gitarę, a kupić właściwą. :-P
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-07-13, 20:39

Nie wymieni bo nie ma na co :-P Do strata sprzedają tylko całe gryfy a podstrunnic nie.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-07-14, 00:06

Podstrunnice w roznych sklepach sprzedaja rozne... Gibson , fender i PRS najczesciej. Poza tym taka podstrunnica moze wystawac bez zadnego problemu poza gryf i na dodatek wisiec w powietrzu. Trick taki stosuje np Warmoth w gryfach - kopiach jazza albo precla aby dodac jeden prog. Stopa ma normalny wymiar a podstrunnica sobie wystaje :)
Trzeba uwazac jednak aby ta wystajaca podstrunnica nie nachodzila na pretwornik , bo wtedy tzw "dupa blada" ....Picek nie bedzie dzialal...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-07-14, 06:17

I ten ostatni post wyczerpuje odpowiedź na pytanie. Reszta w rękach kolegi pytającego. :-P :-D Zamykam temat. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zablokowany