Skrzypce

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

ajneck
Posty: 21
Rejestracja: 2010-07-10, 14:51
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: ajneck » 2010-10-19, 23:29

Witam! Trafiłem na ten wątek,bo szukałem czegoś na temat kleju poliuretanowego na tym forum,na którym jestem już od kilku miesięcy.
Kleję przedwojenną mandolinkę,która ma popękaną i odkształconą od wilgoci górną płytę.W jednym miejscu musiałem dość mocno docisnąć kciukiem,by odkształcona płyta wróciła na swoje miejsce i podejrzewałem,że skórnym bym tego nie złapał.
Dlatego z ulgą przeczytałem,że lutnik polecał klej poliuretanowy.Jestem nim zachwycony,to moje odkrycie.Zauważyłem też,że w miejscu,gdzie tym klejem posmarowałem cieniutko płytę górną i przetarłem,to wygląda to w tym miejscu jak lakierowane i drewno dostaje ładny kolor.Nie wiem tylko,czy nie pogorszy to akustyki,gdybym zrobił tak całą górną płytę.Co sądzicie?
krzeło-stołowe
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-18, 19:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzeło-stołowe » 2012-01-18, 19:58

Witam, witam.

MM Twój instrument jest przepiękny. Ponieważ zrobiłem w swoim życiu kilka
instrumentów smyczkowych, mam parę uwag:

-skąd wytrzasnęłaś taki szablon? Na papierze wygląda spoko, wycięty
go już nie przypomina.
-dlaczego klocki konstrukcyjne nie są wysokości boczków? Jak to połączyć z płytami?
Zanurzając wszystko w kleju?
-narożniki nie dość że zwichrowane i żadne kąty się nie trzymają standardów, nawet
europejsko-afrykańskich, to jeszcze są w kształcie banana.
-dlaczego pomimo tony pianki klocki nie przylegają do boczków?
-boczki klejone na zakładkę?!
-dlaczego nie ma żyłki w prawym wcięciu płyty "C"?
-a gdzie są żeberka?
-dlaczego nadmiar materiału z główki został usunięty za pomocą dłuta (nie piły)
wręcz ze zniszczeniem tego co ma zostać?
-dosyć oryginalnie wykonane zwoje ślimaka...
-czy płycie spodniej zostały nadane jakiekolwiek sklepienia? Nie mówię tu nawet
o grubościach które powinny być ściśle określone.

Jeśli klej poliuretanowy jest taki dobry jak sądzi większość osób w tym temacie,
to dlaczego nie używają go Kremońscy lutnicy.

Jest mnóstwo dokumentacji na zagranicznych forach na ten temat, Wystarczy poszukać.
To chyba wszystko. Czekam na fotki gotowego instrumentu.

Jak Ci idzie na studiach?

Pozdrawiam,
Achoj wielmążne kocięta.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-18, 20:45

Krzeło-stołowe. Miło, że zawitałeś. Dobrym obyczajem jest przywitać się z forumowiczami i napisać coś o sobie zwłaszcza, że z profilu jaki nakreśliłeś o sobie poza wątpliwym humorem nic nie wynika. Jest to Twój wybór, ale jeżeli z równym lekceważeniem siebie masz lekceważyć nas, forumowiczów, to może zmień forum. Szanujemy indywidualność i prywatność, a to co jest w profilu jest formą ukrycia się za zasłoną, ok o ile nie stanie się to nagminna praktyką w odniesieniu do rzeczowości wpisów na forum. Traktujemy wszystkich z należytym szacunkiem i takowego oczekujemy od innych. Życzę przyjemnego udziału w forum i zadowolenia z pomocy innym. Twoje uwagi co do skrzypiec ze wszech miar słuszne, co świadczy o znajomości rzeczy. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
krzeło-stołowe
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-18, 19:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzeło-stołowe » 2012-01-18, 22:12

Witam, witam.

Wybaczcie mój brak kultury. Jednak przypuszczam, że nie ważne jest kto kim jest, i nie sądzę żeby to
kogoś interesowało. Czy jeżeli ktoś udziela "rzeczowych" wypowiedzi nie może pozostać anonimowym?
Nie chcę przez mój komentarz zostać odebranym jako osoba negatywna. Jeśli zrobiłem coś nie tak, to
chciałbym okazać skruchę. Dostanę rozgrzeszenie?

Chciałbym aby na tym jedynym polskim forum lutniczym było więcej treściwych wypowiedzi.
Jeżeli będę w stanie pomóc to chętnie to zrobię.

Pozdrawiam
Achoj wielmążne kocięta.
krzeło-stołowe
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-18, 19:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzeło-stołowe » 2012-01-18, 22:38

Witam, witam.

Zmieniłem dane profilowe na poprawne. Lutnictwo traktuję raczej jako pasję.
Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcia skrzypiec które teraz robię.
Achoj wielmążne kocięta.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-18, 23:01

Chciałbym aby na tym jedynym polskim forum lutniczym było więcej treściwych wypowiedzi.
Jeżeli będę w stanie pomóc to chętnie to zrobię.
Pomoc poczatkujacym to glowne zalozenie forum. Zaskakujace jak wiele osob chce cos grajacego wydlubac. I co ? W sieci polskojezycznej pelne milczenie.Lutnictwo owiane tajemnica. Nie ma kogo zapytac , do kogo sie zwrocic , nawet z prostymi pytaniami. Dobrym przykladem jest -=M'M=- , skrzypce robione na zywiol... Czysta pasja nadrabiajaca z koniecznosci wiedze. Nie moze byc tak , ze jedyne miejsce , gdzie sie mozna czegokolwiek dowiedziec o struganiu instrumentow to wyzsza uczelnia! Zobaczcie co sie dzieje w necie hiszpanskim , niemieckim czy angielskim na temat lutnictwa!
Ale moze wlasnie dlatego niemcy , hiszpanie i inni maja tak wysoki poziom w tej dziedzinie.
Awatar użytkownika
violinerpl
Posty: 232
Rejestracja: 2014-01-16, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Skrzypce

Post autor: violinerpl » 2014-09-02, 23:42

-=M'M=- pisze:Witam, właśnie zaczynam robić skrzypce.
Jak narazie jestem na etapie projektowania, czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia z tym instrumentem??
Z toku dyskusji wysnułem wniosek , ze dostalas sie na Amuz w Poznaniu na lutnictwo. Z tego co wiem tam trzeba przedstawić na wejsciu SWÓJ instrument. Ciekawi mnie, jaki przedstawilas, skoro nawet nie wiesz jakim klejem przykleja się płyty rezonansowe do boczków i ogolnie nie masz większej wiedzy o Sztuce lutniczej. Troche mi sie nie chce w to wierzyc, nie gniewaj sie. Jak sie myle to mnie sprostuj, ale nie sadze by przyjmowali kogos kto nie zna podstawowych zasad Sztuki lutniczej.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ