Skrzypce

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Skrzypce

Post autor: -=M'M=- » 2010-01-15, 23:12

Witam, właśnie zaczynam robić skrzypce.
Jak narazie jestem na etapie projektowania, czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia z tym instrumentem??
RyszardK
Posty: 28
Rejestracja: 2010-03-12, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RyszardK » 2010-03-15, 09:12

RyszardK
Posty: 28
Rejestracja: 2010-03-12, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RyszardK » 2010-03-15, 09:25

Awatar użytkownika
Derech
Posty: 39
Rejestracja: 2010-03-21, 18:44

Post autor: Derech » 2010-03-22, 23:00

Może wiecie gdzie można dorwać takie "rysunki techniczne" skrzypiec jakie pojawiają się w pierwszym filmiku?
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2010-04-12, 09:54

Witam
Również robię skrzypce elektryczne. Mam dość mało czasu bo tylko 2 tygodnie a koleżanka nie ma na czym grać :).
Na zdjęciu przedstawiam wstępny projekt kształtu skrzypiec. Wykorzystam do nich gryf ze starych skrzypiec, które sie połamały.
Teraz mam kilka pytan,
1. Czy taki gryf tylko przykleić czy może dla pewności skręcic jedna śrubą ?
2. Można spotkać skrzypce elektryczne, które sa proste (taki patyk :) ) bez tych rogów, które są u mnie, jak w takich skrzypcach zakłada sie żeberko? W sumie u mnie te rogi są tylko po to aby było jak założyć żeberko.
3. Skrzypce mają być białe, mam farbe nitro białą na to chciałem położyć warstwe lakieru jednak wiadomo, że jak na białą farbę położymy lakier to ten biały zrobi sie taki żółty, jest jakiś sposób aby zachować idealnie biała barwe?
4. Podstrunnica w gryfie to jakis barwiony chyba klon, czy można ją pociągnąć czarną bejcą i na to warstwe lakieru? W sumie nie widziałem skrzypiec z lakierowanymi podstunnicami ale może dać fajny efekt.
5. Do budowy chcę użyć 15 letniej olchy, myslicie, że sie nada? Zrobiłem z niej juz jeden bas i brzmienie jest niczego sobie, więc na skrzypce też powinno być dobre.

Na razie chyba tyle. Dzięki za wszelka pomoc.

Projekt:
Obrazek
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Post autor: -=M'M=- » 2010-04-29, 23:48

jakiś czas temu kupiłam drewno na skrzypce :D
Obrazek
i zajęłam się projektem
tu małe przymiarki
Obrazek

ostatnio wygięłam boczki i przykleiłam je na zrobionej przeze mnie prowadnicy
Obrazek
prowadnica nie wygląda zbyt estetycznie, ale wycięta jest dobrze i spełnia swoją rolę :D
Obrazek
czeka mnie jeszcze sporo pracy, ale jestem na dobrej drodze :D
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-05-17, 15:01

Koniecznie opisz jak Ci to wychodzi , jakie masz problemy itd (oczywiscie jesli masz ochote i czas) . To wszystko sa istotne infermacje i nastepni , ktorzy beda dlubac skrzypce beda Ci wdzieczni za przetarcie drogi. W dziale literatura lutnicza sa lub beda dostepne ksiazki o budowie skrzypiec ...
popik10

Post autor: popik10 » 2010-05-18, 07:29

No pełen szacuneczek dla koleżanki z podjęcie wyzwania :D
Pozdro
Popik
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-18, 14:57

ha mój pradziadek zrobił skrzypce na płytę rezonansom ponoć mówił że najlepsze jest drewno o jednakowych przyrostach
+_+
-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Post autor: -=M'M=- » 2010-06-10, 08:50

ostatnio sporo się dzieje jeśli chodzi o skrzypce które robie (zwłaszcza biorąc pod uwagę moje kontuzje, rozcięte paluchy, pęcherze itd. :? )
oto kilka fotek, zrobione telefonem więc jakość jest marna.
czerwone plamy to tylko moja krew :P
niedługo konczę więc będzie więcej zdjęć :twisted:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
popik10

Post autor: popik10 » 2010-06-18, 08:39

Jakiego ty "Słonko" kleju używasz??
Widzę, że się pieni, to wielki błąd. Przy instrumentach akustycznych spoiny powinny być twarde. Takie żeby dobrze przenosiły drgania.
Taki klej je raczej pochłania.
A z innej beczki, jaką masz grubość płyty wierzchniej??
Sprawdzałaś cytomierzem "czy na oko".

Pozdro i działaj dalej.
Popik
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2010-06-19, 18:19

Podziwiam determinację i upór w dążeniu do celu ... Ślady krwi na nie skończonym jeszcze instrumencie też o czymś świadczą. Jest tylko jedna uwaga o której wspomniał wcześniej Popik. Kleju skarbie widzę nie szczędzisz... i to z tego co widzę na fotkach to chyba poliuretan który rośnie i pieni się na wilgotnym drewnie. Taki klej nadaje się do naprawy skołatkowanych krzeseł lub innych sprzętów domowych z drewna, ale do lutnictwa kompletnie nie... Fajnie wszytko Ci idzie i widzę , że masz niesamowity potencjał i zmysł do tego fantastycznego rzemiosła. Kleju jednak używaj oszczędnie i z głową. No i przede wszystkim kleju który nie będzie tłumił z trudem zdobytego często bardzo drogiego drewna. Klej poliuretanowy jest świetnym klejem to fakt. Ale w istocie niczym się nieróżni od pianki poliuretanowej używanej w budownictwie. Z wodą reaguje chemicznie pieniąc się i rosnąc.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2010-06-19, 18:23

Zapomniałem o jednej ważnej sprawie. Wielkie gratulacje dla Ciebie z okazji rozpoczęcia nauki Na wydziale Lutnictwa Artystycznego w Poznaniu.
podstawa to dokładność
-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Post autor: -=M'M=- » 2010-06-20, 08:56

tak jest, używam kleju poliuretanowego, na płytę spodnią nie żałowałam, bo zawsze można to wyczyścić, a poza tym elementy strasznie jeździły pmiędzy sobą więc dalam go więcej. dobrze wiem że ten klej się pieni, puchnie itd, jednakże polecił mi go lutnik który mnie uczyl, mimo takich mankamentów ma on bardzo dobre właściwości akustyczne i o to mi chodziło, na wierzchnią płytę dałam go znikomą ilość więc jest sklejone tak jak być powinno.


Dziękuje za gratulacje, jakby ktoś miał kiedyś jakieś pytania na które będę znać odpowiedź to polecam się :D
popik10

Post autor: popik10 » 2010-06-23, 07:25

Jak to mówią "każden jeden swój rozum ma".
Ja naprawiam obecnie kontrabas, i stosuje tylko skórny.
Zależy mi na zgodności z oryginałem, może tak jest jak mówisz z tym poliuretanem. Okaże się jak skończysz. W każdym razie łądnie Ci idzie.

A drugie pytanie, jakie dałaś grubości płyt wierzchniej i spodniej??

Powodzenia.
Popik
ODPOWIEDZ