Skrzypce na wzór Gusetto

Historia lutnictwa , postacie , zdarzenia , informacje

Moderator: Jan

przemek
Posty: 18
Rejestracja: 2017-02-24, 20:28

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: przemek » 2017-03-01, 09:17

Być może. Są takie dwa kartusze ale niestety nawet pod mikroskopem (technicznym) nie da się odczytać co było napisane (czyli w normalnych warunkach). Mam tez normalny optyczny mikroskop ale niestety nie da się włożyć pod okular skrzypiec choć to raczej nic by nie zmieniło.
Już próbowałem odszukać coś podobnego ale na ten moment bez skutku.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: Jacek A. R. » 2017-03-01, 09:51

@ Przemek: oczywiście znakomicie rozumiem siłę pierwszego, niekiedy trafnego skojarzenia, ale różnie z tym bywa. Ja z kolei być może mylnie jąłem poszukiwać jakiegoś zespołu muzycznego klasztotnego (acz nie należy, moim zdaniem, wykluczać tego tropu), bowiem motyw głowy zakonnika jako główka takich czy podobnych instrumentów, a nawet przedstawienie zakonnika grającego na skrzypcach znalazłem na naczyniach zgoła świeckich np. porcelanowych kuflach do piwa. Tak więc ten czy podobny motyw występuje dosyć często, o czym się przekonałem oglądając wyniki wyszukiwania w internecie a i pamiętając moje dawne działania i odwiedziny w muzeach. Jeśli nie znajdziemy żadnych informacji dodatkowych (sygnatury, inskrypcje, etc.) to styloznawczo rzecz biorąc obiekt próbował bym datować na czas tzw. stylów historyzujących - plus/minus wiek XIX - tu - styl tzw. neo renesansowy - a pochodzenie - szeroko rozumiane Niemcy czy warsztat/pracownia wiodąca się z kręgu niemieckiej kultury warsztatowej, może Saksonia ?

@Piniu: moją pierwszą myślą był właśnie herb; jeśli nie szlachecki czy arystokratyczny to może tzw. herbik mieszczański zwany gmerkiem. Herby takie czy inne były często stosowane jako znaki własnościowe. Aliści obejrzałem sobie dokładniej ten obrazek w silnym powiększeniu i z podniesionym kontrastem i niestety nie znalazłem żadnych elementów typowych czy wręcz niezbędnych dla herbu czyli korony (lub mitry książęcej) tzw. labr, tarczy z samym przedstawieniem herbu czyli tzw. klejnotem. Nie mówię już o dodatkowych ozdobach czyli tzw. panopliach jakże czesto towarzyszących tarczy z klejnotem. Do tego: tarcze herbowe w tradycji niemieckiej ale i innych krajów Zachodniej Europy często były dzielone na cztery pola ukazując herby rodziców/rodzin Męża i Żony. I stąd to przedstawienie kojarzy mi się - może mylnie - raczej nie z herbem a ze "zwykłym" elementem dekoracyjnym - acz, być może, dosyć dowolnie inspirowane wyglądem herbów. Być może zdjęcie o znacznie lepszej jakości było by pomocne w rozwiązaniu tej kwestii. Ale, jak napisał właśnie @Przemek, ogląd pod mikroskopem niewiele pomógł.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
przemek
Posty: 18
Rejestracja: 2017-02-24, 20:28

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: przemek » 2017-03-01, 11:42

Jacku tylko do tego co mówisz trzeba posiadać wiedzę której mi zwyczajnie brak. Jam zwykły informatyk jest :)

Dlatego tez liczę na ludzi którzy wiedza więcej i być może razem do czegoś dojdziemy.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: Jacek A. R. » 2017-03-01, 12:09

Przemku: informatyka jest cudowną nauką tak dziś pożyteczną jak ongiś trudna sztuka czytania i pisania...pamiętam, jak blisko 40 lat temu dzięki pomocy Przyjaciół informatyków zacząłem się poważniej interesować "komputerologią stosowaną" i tak od tamtych czasów do dziś pracuję na platformie Macintosh Apple, nie mogąc odżałować, iż lata temu porzucono "klasyczny" Mac OS na rzecz wprowadzonego czy wymuszonego przez p. Joba OS oparty na systemie NeXT będącym z kolei opartym na UniXie. Znamy potęgę UniX'a ale po co taki system, zaprojektowany do administrowania pewną liczbą terminali przez administratora, wkładać do skromnego komputera osobistego ?

Ad rem: żałuję iż wiolinistyka nie leży w zakresie moich zainteresowań, zajmuję się po amatorsku gitarystyką. Natomiast jeśli byśmy mieli lepszej jakości zdjęcia, to popytał bym czy to na zagranicznych forach czy to poprosił bym o konsultacje w muzeach; w MET (Metropolitan Museum of Art) jest bardzo dobrze prowadzony dział instrumentów muzycznych.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
przemek
Posty: 18
Rejestracja: 2017-02-24, 20:28

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: przemek » 2017-03-01, 15:19

Mogę Ci przesłać lepszej jakości zdjęcia (Nikon D5300). Tylko nie przez forum bo ono max. dopuszczę 800px
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skrzypce na wzór Gusetto

Post autor: Jacek A. R. » 2017-03-01, 15:26

Przemku - znakomicie: moj adres
jar/at/webmedia/dot/com/dot/pl
Popytam przy okazji różnych Fajnych Ludzi...
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
ODPOWIEDZ