Gitara po pradziadku

Historia lutnictwa , postacie , zdarzenia , informacje

Moderator: Jan

payonk
Posty: 5
Rejestracja: 2013-11-08, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Gitara po pradziadku

Post autor: payonk » 2013-11-08, 16:59

Witam,

ostatnio sprzątając piwnicę znalazłem gitarę, wraz z listem w którym zostało opisane, że mój pradziadek przekazuje ją babci, która pomogła mu przechować ją w czasach powstania warszawskiego. Próbowałem znaleźć zakład lutniczy który ją wykonał, aby chociaż ocenić jej wiek, niestety zakład nie istnieje, a w Polskim Związku Lutniczym nie mają informacji o zakładzie ani o lutniku. Może ktoś z forum zajmuje się starymi instrumentami muzycznymi, mógłby mi coś o niej powiedzieć i określić jej wartość?

Instrument jest kompletny, ze wszystkimi oryginalnymi częściami, ozdobiony masą perłową (na gryfie, przy naciągach, kołeczkach, nawet najmniejsze detale). Pudło z tyłu niestety uszkodzone, pęknięcie widoczne na zdjęciach

Poniżej zamieszczam link do galerii w której przedstawione są zdjęcia w/w instrumentu

https://plus.google.com/u/0/photos/1022 ... 5809876641

z góry dziękuję wszystkim za pomoc
payonk
Posty: 5
Rejestracja: 2013-11-08, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: payonk » 2013-11-08, 17:26

chciałem edytować post, ale już za późno. W jednym z antykwariatów stwierdzono, że jest to gitara XIX-wieczna, produkcji rosyjskiej, wklejka ze środka jest po naprawie, nie od osoby która gitarę stworzyła. Czy ktoś może posiada jakieś informacje odnośnie możliwej wartości tego instrumentu?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-11-08, 22:16

ale już ściągaj z niej te struny jak chcesz coś uratować jeszcze. i tak ju dosc sie wygięła od tego
payonk
Posty: 5
Rejestracja: 2013-11-08, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: payonk » 2013-11-08, 23:07

Struny są zupełnie luźno, można wszystkie odciągnąć po kilka centymetrów. Wygięła się może od wilgoci, leżała wiele lat w piwnicy
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-09, 02:02

Gitara jest rosyjska, na to wskazuje ilość strun.
Gryf jest demontowalny po odkręceniu tej śruby, która prawdopodobnie służyła jednocześnie do regulacji wysokości strun nad chwytnią. /mam taka wersję kupioną w ówczesnym Leningradzie/. Wygląda na to, że będziesz potrzebował specjalnego klucza 4-kątnego - do nabycia na aukcjach lub dopasować klucz od nakręcania zegarów. Inne opcje też możliwe, nawet nasadowy z 12 = kątnym podziałem.
Na forum znajdziesz odpowiedź na temat ewentualnej naprawy pudła, o ile zdecydujesz się samemu to wykonać.
Jaką wartość przedstawia w chwili obecnej? Opału, ponieważ nie ma nic n/t historii i znajduje się w stanie opłakanym. Ceną rynkową będzie koszt renowacji oszacowany przez lutnika, ale nikt nie odpowie Ci na pytanie, jakie będą jej walory brzmieniowe po rekonstrukcji. Może powalać, a może tez być jako dekoracja na ścianę lub sentymentalny wyraz zachowania pamięci po przodku.
Zdejm struny, albo inaczej, zdemontuj wszystko, co jest możliwe. Potem zrób zdjęcia jeszcze raz, ale ukazujące lepiej skale dewastacji i zastanowimy się wspólnie jak pokonać problemy.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
payonk
Posty: 5
Rejestracja: 2013-11-08, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: payonk » 2013-11-09, 13:09

gitara rosyjska, to wiem, napisałem to już wyżej. kluczyk jest na zdjęciu, wiem do czego służy. naprawa lutnicza to koszt 300zł, tego też już się dowiedziałem. Jeśli chodzi o wartość historyczną, to istnieje, o tym też już pisałem, że jest do niej dołączony list intencyjny pradziadka, w którym jest opisane, jak była przechowywana podczas powstania warszawskiego w którym dziadek uczestniczył.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-09, 13:27

Skoro zatem wiemy wszystko od strony historycznej, to należy zadbać o techniczną.
Inaczej mówiąc, musisz podjąć słuszna decyzję n/t losów onej. Czyli, czy Ty sam, czy lutnik będzie doprowadzał ja do stanu używalności.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ