Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Publikacje lutnicze i pokrewne

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-07, 09:44

Też sie na nią natknąłem i też ją chciałem kupić , ale cena była wtedy dla mnie zaporowa. Prawdopodobnie jak w większości tego typu książek, na początku teoria dostępna w każdej bibliotece naukowej, a na dwóch ostatnich stronach praktyka, którą można streścić pukaj, dłutuj aż będzie fajnie :) . Jak nie wiesz kiedy przestać to masz problem :)

pozdrawiam Mirek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: Waldzither9 » 2020-06-19, 11:45

Reasumując : mamy na Youtube filmiki o robieniu gitar, do których linki znajdują się na forum, mamy książki obcojęzyczne do których linki znajdują się w tym temacie, polskie książki powstaną nieprędko, tak jak i warsztaty lutnicze, "bo taki mamy klimat" , może taka forma pośrednia pomiędzy filmem a książką czyli komiks miałby szanse zaistnieć? Mało transferu i pamięci , a przekaz też istotny, o ile było by to dobrze zrobione.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: poco » 2020-06-19, 13:19

Myśl dobra, ale jest jeden haczyk, a mianowicie prawa autorskie do treści z YT. Też chyba już ten temat kiedyś ruszaliśmy, ale czy na pewno, to nie pamiętam . Być może w rozmowie prywatnej się to odbyło, a ja na dzisiaj nie potrafię tego zlokalizować.
Tak między nami jaskiniowcami, to tej treści było by w ciul.
Teraz naszła mnie jedna myśl, a mianowicie, gdyby przyjąć jakiś filmik z YT, ale taki traktujący od a-z i do poszczególnych etapów dopisać nasz komentarz, możliwe inne opcje, itd. w formie dostosowania do możliwości i przygotowania budowniczego. Dać mu możliwość wyboru. Niby to proste, ale jednak niekoniecznie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: Piniu » 2020-06-19, 15:15

Rysiu, jesli ktos wrzuca film na yt publicznie to tam juz akceptuje to ze inni moga go udostepniac , dodawac do list odtwarzania, pokazywac innym etc... W dobrym guście jest aby odtwarzający lub udostepniajacy napisali lub powiedzieli czyj ten film jest. I to wszystko.

Wysłane z Note10+ przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: PiotrCh » 2020-06-19, 15:28

Nie wolno ściągać filmów z YT i upubliczniać w innych repozytoriach. Ktoś, kto wrzucił na YT - pozwala na oglądanie ale tylko w tym serwisie. Więc możemy linkować do YT i nic więcej.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: poco » 2020-06-19, 16:26

I właśnie o tym napisałem, że nie wiadomo co z prawami do korzystania. Jeżeli linkowanie potraktować , jako tylko oglądanie przez kogoś dozwolone, to o ile odbędzie się to na forum, to może być problem. Poza forum, ok.
To są sprawy wg mnie nie do końca jasne i być może znajdzie się taki kubuś, który zwietrzy biznes na złapaniu kogoś na wykorzystywaniu jego "myśli i dorobku intelektualnego". Nam akurat najmniej są potrzebne problemy prawne. Wprawdzie dotychczas nikt nas nie ścigał, ale na zimne lepiej dmuchać. Wierzę, że piniu, jako wytrawny komputerowiec wie, co pisze. Ale wiedzieć, a mieć pewność 100%, to robi różnicę. Dobrze było by zasięgnąć miarodajnej opinii, bo mogą istnieć jakieś indywidualne warunki korzystania, niewidoczne dla oglądającego. Coś w stylu "napisane maleńkimi bukwami na samym dole".
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: PiotrCh » 2020-06-19, 16:35

Ryszard, masz rację, trzeba mieć pewność.
Wg mojego rozumienia tej sytuacji - to my linkując do YT na konkretny kanał nie łamiemy prawa ani względem autora filmu, ani względem YT. Nasz link jest tożsamy z cytowaniem i przekierowaniem do źródła. Za coś takiego nikt się nie przyczepi bo cytować można każdego i wszędzie - jeśli dane źródło jest już w przestrzeni publicznej. Innymi słowy - nie mogę cytować publicznie czegoś co nagrałem pod stołem, ale mogę cytować to co zostało opublikowane. My jako forum nie przywłaszczamy żadnej własności intelektualnej - a odsyłamy zainteresowanych do źródła.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: Piniu » 2020-06-19, 18:23

PiotrCh pisze:Nie wolno ściągać filmów z YT i upubliczniać w innych repozytoriach. Ktoś, kto wrzucił na YT - pozwala na oglądanie ale tylko w tym serwisie. Więc możemy linkować do YT i nic więcej.
Piotruś, a czy ja pisalem o sciaganiu i wyswietlaniu gdzie indziej?? NIE!! Wsxystko w obrebie YT. My tez wyswietlamy na forum folmy z YT za pomoca bbcode i nie jest to niedozwolone bo caly czas idzie z YT. Teraz sie rozumiemy?

Wysłane z Note10+ przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: PiotrCh » 2020-06-19, 18:29

Piotrek - ja to nie do Ciebie pisałem tylko Ryszarda uspokoiłem, żeby się nie martwił bo nie ma czym :)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: poco » 2020-06-19, 20:06

Ok. Jasne i dzięki.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: PiotrCh » 2020-06-19, 20:08

Ale żeby nie było - z Ryszardem bardzo się zgadzam w tym, że kwestia praw autorskich jest bardzo delikatna. Wszystko zależy jaką formę miałby przyjąć taki tutorial i jak bardzo miałby być identyfikowany z naszym forum. Tworzenie czegoś na kształt książki/totoriala z materiałów jedynie nieswoich to już trzeba być czujnym :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: waldek » 2020-07-16, 22:05

Dwa tomy: Ervin Somogyi “The responsive guitar” oraz “Making the responsive guitar”. Nie są to książki tanie, ale jeśli ktoś jest znudzony wszystkimi innymi pozycjami na rynku dotyczącymi gitary akustycznej to do tych dwóch książek warto zajrzeć.
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: waldek » 2021-07-25, 22:01

Dopiero po roku zwróciłem uwagę na tytuł tematu "Co uznać na Biblię.." jak przypomniało mi się spotkanie z autorem książek które wymieniłem. Gdy (krótka) rozmowa zeszła na temat książek, powiedział że czytelnicy nie są zadowoleni bo książki nie zawierają dokładnych grubości płyt rezonansowych; wtedy palnąłem że za 15-20 lat książki staną się Biblią do budowy gitary. Heh. Minęło wiele lat, książki nie stały się Biblią; a świat gitary akustycznej podąża w sobie tylko wiadomym kierunku.
Jeśli kogoś interesuje wypożyczenie wersji elektronicznej, plus pakiet zdjęć ożebrowania akustyków nie dostępny nigdzie indziej, proszę o kontakt na priv. Pamiętam też, że dostałem od autora ok 10 stronicowy "aneks" do obu tomów, uzupełniający jakieś informacje na temat ożebrowania, grubości płyt, itp. Oczywiście w aneksie w dalszym ciągu nie było dokładnych wymiarów
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 13:09 przez waldek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Co uznać za Biblię do budowy gitary akustycznej?

Post autor: Jan » 2021-07-26, 06:40

Ja dorzucę dwie bardzo ważne pozycje uznawane za swoiste biblie lutnictwa a mianowicie "Making Master Guitars" Roya Courtnala i "Big Red Books of American Lutherie" wydawaną i aktualizowaną co jakiś czas przez stowarzyszenie lutników Amerykańskich i Kanadyjskich a której członkami są lutnicy ze wszystkich kontynentów.
Dodam jeszcze jedną pozycję uznawaną za jedną z najważniejszych dla budowy archtopów a mianowicie "Making an Archtop Guitars" Roberta Benedetto - mam ale jakoś nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia.
Ja jak jest możliwość to chętnie zapoznam się z materiałami Waldka bo wiedzy nigdy dość, człowiek całe życie musi się uczyć.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ