A może by tak sklecić FAQ??

Tutaj czekamy na waszą inicjatywę...To co powinno być a niema , to co jest a nie powinno być etc.

Moderator: poco

OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

A może by tak sklecić FAQ??

Post autor: OlseNN » 2012-01-11, 19:37

Czołem!

Słuchajcie, wprawdzie na forum jestem zarejestrowany niedługo, ale przeglądam je już znacznie dłużej. I widzę wręcz palącą potrzebę stworzenia lutniczego FAQ. To, które jest dostępne w górnym pasku, dotyczy jedynie technicznej strony działania forum, natomiast pojawia się tu - o czym dobrze wiecie - sporo osób, które nawet nie tyle nie maja pojęcia o lutnictwie, ale nie mają nawet odrobiny zmysłu technicznego. Stąd wydaje mi się, że wyróżniający się wątek z najczęściej zadawanymi pytaniami byłby niezmiernie przydatny, mimo że forum nie rozrosło się jeszcze do jakichś niebotycznych rozmiarów i przy użyciu wyszukiwarki rozwiązania wszelkich interesujących kwestii można znaleźć dość szybko. Ale tu kolejna kwestia - chęć pozyskania wiedzy nie zawsze idzie w parze z umiejętnością obsługi wyszukiwarki. :)

Widzę, że nie tak dawno temu dyskutowany był temat stworzenia "oślej łączki". To jest oczywiście bardzo dobry pomysł, który najpewniej zredukowałby częstotliwość zadawania pewnych pytań, ale porządny i przejrzysty FAQ pełniłby, moim zdaniem, taką funkcję znacznie jeszcze lepiej.

Sprawa, nad którą by się trzeba zastanowić, to szczegółowość takiego zbioru pytań. Otóż widziałem już fora, gdzie FAQ zajmowało po 15 stron - tym samym zniechęcało tylko nowicjuszy do czytania. Ile więc tego miałoby być? Nie wiem, ale tak na chłopski rozum 15-20 pytań/odpowiedzi to jest ilość, jaka jest do przełknięcia dla napalonego nowicjusza.

Zastanawiam się nad podziałem pytań na kategorie - ale czy to na pewno byłoby potrzebne? Poddaję pod dyskusję.

Pytania, jakie mi przychodzą do głowy w pierwszej kolejności, to:

1. Z jakiego drewna da się zrobić gitarę?
Odp. http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=101

2. Z jakiego drewna NIE robi się gitar?
Odp. Buk definitywnie się nie nadaje. Dąb też, ale trzeba wspomnieć, że Brian May ma w swej gitarze blok z drzewa dębowego i gra to znakomicie. Dąb jest też używany do tworzenia gitar typu "cigar box".

3. Jakie narzędzia są niezbędne, by zrobić gitarę?
Odp.: Pilniki do drewna, ściski stolarskie - i to sporo (to podstawa!)...


...i tu więcej na razie nie będę wpisywał, bo po co mam się produkować, jeśli pomysł miałby być odrzucony w całości. :)

Proszę o odzew.

Pozdr, ol.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-11, 19:46

FAQ to bardzo dobry pomysl . Zacznijmy od propozycji pytan. Mozna je wstawiac tutaj...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-11, 20:01

That sept. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-11, 20:40

To co napewno trzeba bedzie zrobic to slownik terminow lutniczo- gitarowych . Ostatnie rozmowy na temat przetwornikow mi to uswiadomily.
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-11, 21:02

kombinat pisze:Od kiedy korzystam z internetu, a to będzie jakieś 10 lat to zawsze na forach ganiono początkujących za lenistwo i nieumiejętność radzenia sobie samodzielnie (zwłaszcza, że informacje były, tylko trzeba było poszukać, poświęcić czas na przeczytanie kilku wątków).
Fakt. I często na forach pojęcie netykiety kojarzą tylko najstarsi górale. Ale... Można, jak to ująłeś, ganić i polegać na moderatorach, którzy zmuszeni są robić porządek, ale można też spróbować ukrócić chęć zadawania tych samych pytań po raz setny. Ot, co - przynajmniej teoretycznie FAQ powinno przynosić taką korzyść.

Natomiast przykładowe pytania, które podałem, są - i owszem - banalnie proste i na poziomie nie przystającym (no, zwyczajnie - przyznaję - za proste), ale przecież bywają zadawane.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-12, 11:33

Bardzo podoba mi się układ tytułu postu na elektrodzie.
Wymusza się tam żeby osoba zakładająca post zawarła w temacie dwie rzeczy.
Czego dotyczy i jaki jest problem.
Inaczej temat ląduje w koszu.
Bardzo to uczytelni dane kategorie i łatwo jest się poruszać.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-12, 13:22

Warto rozważyć to co proponuje Popik. Może pozwoli uniknąć niespodziewanek i bałaganu, a tym samym będzie można przekierowywać na wstępie do określonego działu lub do kosza. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-01-12, 14:44

Popieram i podpisuję się.
ODPOWIEDZ