Stół warsztatowy z odpadków

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
Awatar użytkownika
Lego87
Posty: 17
Rejestracja: 2022-01-03, 12:11

Stół warsztatowy z odpadków

Post autor: Lego87 » 2022-03-06, 14:00

Cześć.

Niewiele dzieje się na forum więc przy niedzieli wrzucam parę zdjęć z wykonania stołu warsztatowego ułatwiającego grzebanie przy gitarach i nie tylko.

Pozdrawiam
Daniel
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Stół warsztatowy z odpadków

Post autor: poco » 2022-03-07, 21:03

No i gitara!
Też popełniłem stół, ale wielofunkcyjny - 2 imadła, piła tarczowa, frezarka. Zastanawiałem się nad kółkami, ale zrezygnowałem z powodu mobilności przy struganiu, a hamulce nie są pewne. Jakby co, to daje się przestawić ręcznie. Generalnie, im stół cięższy, tym lepszy i najlepiej , jak będzie stacjonarny.
Mam nieodparte wrażenie, że Twój stół będzie chwiejny i wymagał stężeń usztywniających, ale przekonasz się o tym w trakcie użytkowania. Ja mam cargę i resztę podstawy ze świerka 45x145, blat - dąb 45 mm.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stół warsztatowy z odpadków

Post autor: SebastianL » 2022-03-08, 07:33

Dobrze wyszło. Jakby stół się chwiał, to można go dodatkowo usztywnić, lub postawić w rogu pomieszczenia i strugać w kierunku ściany. A nawet, jeśli nie uprawiasz solidnego strugania ręcznego, lecz wszystko robisz z pomocą elektronarzędzi, to problem chybotania może nawet nie wystąpić.

Jak kółka się nie sprawdzą, to można je zdemontować i zastąpić gumowymi podkładkami na przykład.

Również mam w planach stworzenie lepszego miejsca pracy, ale w formie solidnej strugnicy z imadłem i imakami, nie tylko do tworzenia instrumentów.


Te deski pooddzielane przekładkami są na gitary przeznaczone?
Awatar użytkownika
Lego87
Posty: 17
Rejestracja: 2022-01-03, 12:11

Re: Stół warsztatowy z odpadków

Post autor: Lego87 » 2022-03-08, 16:39

Stół na tę chwilę spełnia moje oczekiwania. Co do chwiejności to muszę powiedzieć, że jest stabilny i nawet hamulce bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Nie ma efektu delikatnego przesuwania podczas pracy. Stół posiada ramę pod blatem górnym i dolnym co znacząco wpływa na stabilność. Dużą uwagę poświęciłem również na to, żeby stał równo na nogach i na zachowanie kątów. Docelowo chciałbym jeszcze zrobić szafkę i zamontować imadło stolarskie. Wtedy zobaczy się, jak się będzie zachowywać. Powiem szczerze, że zrobiłem go z odpadków, które mi zostały po budowie domu, a dokładniej z podbitki. Do tego miałem trochę kantówek. Jedyna rzecz, którą kupowałem to kółka i wkręty. Więc jak na "szrotowy" stół to chyba nie jest tak źle :) Tak, to drewno przeznaczone na gitary :)

Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Stół warsztatowy z odpadków

Post autor: Jan » 2022-12-02, 05:06

Bardzo fajny stół. Choć przy struganiu rzeczywiście czasem trzeba używać sporo siły ale to zobaczysz w trakcie użytkowania czy będzie trzeba zrobić zastrzały. I radocha duża że powstało coś z niczego.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ