Drewniana kartka urodzinowa

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
adam9486
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-11, 20:28

Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: adam9486 » 2016-01-11, 20:38

Witam wszystkich Forumowiczów bardzo serdecznie.
Jest to mój pierwszy post. Na początku chciałbym zaznaczyć, iż przeczytałem bardzo wiele postów związanych z odnawianiem i regeneracją gitar oraz dział majsterkowania, jednak ja nie będę zajmował się typowo gitarą.
Chciałbym zrobić bardzo dobremu koledze gitarzyście prezent w postaci kartki urodzinowej w kształcie korpusu gitary (a właściwie jej fragmentu) wykonanej własnoręcznie z kilku warstw sklejonych ze sobą fornirów + dedykacja z pirografem z tyłu. Kartka szacuję miała by być rozmiarów około 25x17 cm i obejmować swoim kształtem wzór powiedzmy 60 % korpusu gitary w odpowiedniej skali (humbuckery, potencjometry, mostek, zapewne fragment gryfu - oczywiście wszystko płaskie atrapy).
Wzór jaki przyjąłem to klasyczny Les Paul Heritage Cherry. Chcę kupić kilka arkuszy forniru klonowego i mahoniowego (palisander na kawałeczek gryfu), skleić je metodą z przesunięciem słojów o 90 stopni by uzyskać sztywność, sądzę że tak z 3 arkusze (oczywiście w prowizorycznej prasie w postaci dwóch płyt i ścisków). Może pokuszę się o binding.
Moje kwestie:
- czy mogę użyć bejc wodnych, domyślam się że kolor pomarańczowy pomieszany z żółtym będzie ok (bursztyn ciężko dostać) + drugi wiśnia (chyba że polecacie inny)
- chcę użyć kolorowych i rozcieńczonych kitów-wypełniaczy stolarskich do zapełnienia struktury + szlif papierem - czy to dobry pomysł i czy bejca do sunburst nie zostanie wchłonięta i nie będzie plamek
- czy mahoń również warto zabejcować tą samą wiśnią?
- może pokuszę się o inkrustacje np wkładek perłowych
- czy lepiej użyć aerografu czy ściereczki do uzyskania efektu sunburst na takiej powierzchni
- czym przykleić binding na takim odcinku (może być nawet Poxipol) i czy binding też lakierować
- może trywialne - czy wikol da radę skleić i utrzymać w miarę płasko 3-4 warstwy forniru ok 0,6mm po prowizorycznej prasie? Nie chce mi się bawić w perełkę (klej kostny)
- jaki najprostszy lakier zastosować na koniec (w końcu nitro nie jest potrzebne bo grać to nie będzie), nakładać aerografem kilka warstw czy kupić np spray/wałeczek. Może macie jakieś propozycje prostych i błyszczących lakierów imitujących gitarę Gibsona.
Z góry zaznaczam iż nie chcę iść na skróty i prosić o gotowca, nie jest to moim celem. Wiem, że zadałem dużo pytań, ale proszę o wskazówki i pomoc by nie spędzić przy projekcie 3 miesięcy a powiedzmy kilka dni. Cena nie jest najistotniejsza (ale bez przesady), liczy się efekt i stosunkowo rozsądny czas spędzony nad pracą.
Dziękuję z góry za pomoc i przepraszam za tak trywialny post na tak szanowanym forum ;-)
Pozdrawiam
Adam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: poco » 2016-01-11, 23:59

Pomysł ciekawy, ale niosący ze sobą wiele problemów.
Jeżeli wykonasz to w stylu intarsji, to ok, ale inaczej, to będą problemy z barwieniem forniru. Głównie chodzi o ostre przejścia pomiędzy kolorami, małymi detalami różnokolorowymi na tej samej płaszczyźnie, itp.
Wodne odpadają, spirytusowe też, nitro wątpliwe ale już lakierobejce tak.
Powyższe odnoszę do barwienia już wykonanej kartki, bo poszczególne detale jeszcze nie sklejone możesz barwić dowolnym barwnikiem, skleić a na końcu zaimpregnować lakierem bezbarwnym.
Pokaż projekt wraz z założeniami kolorystycznymi, to będzie łatwiej.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: molu » 2016-01-12, 00:06

Może nie do końca będzie to odpowiedź na pytania Adama, ale myślę, że warto rzucić okiem na dwa projekty, które są pokrewne z planem Adama. Eat a peach oraz Clapton Tribute.

T.
adam9486
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-11, 20:28

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: adam9486 » 2016-01-12, 01:09

Koledzy, dziękuję za szybkie odpowiedzi :-)
W załączeniu orientacyjny "plan" jakby miała wyglądać (oczywiście zwykłe zdjęcie LP, bez białego tła, wycięte). Rozmiar jakby przeskalować je na A4.
Co do intarsji to najwyżej pobawiłbym się we wstawienie oryginalnych znaczników progów trochę przyciętych pod rozmiar, reszta tzn. ramki humbuckerów to fragmenty plastiku wycięte z pickguarda, mocowanie mostka to coś wymyślę.
W aż tak ambitne projekty które wskazał Molu chyba nie będę się bawił, może jak będę robił swoją pierwszą (lub kolejną) gitarę :-) Ale robią wrażenie.
Plan mam wstępnie taki by wykorzystać klonowy fornir na front, skleić go z 2-3 fornirami mahoniu dla usztywnienia. Myślałem nad obłogiem, ale bywają pofalowane, a 3 warstwy forniru będą prawie jak sklejka. Następnie wyciąć kształt jak na zdjęciu, zabejcować bursztynem i nanieść sunburst. Zapewne bejca przesączy do mahoniu na krawędziach, ale to można rozwiązać przez finalne doklejenie ostatniej warstwy forniru mahoniu (oryginalne LP mają chyba również bejcowany mahoń, tak się wydaje bo sam lakier tyle nie wybarwi). U góry zrobić wycięcie na "gryf" z palisandru i wkleić go na koniec, zabezpieczyć taśmą maskującą i polakierować. Jak się uda to dookoła położyć binding gdzie występuje. Ewentualnie jak fabryka dać binding i potem bejcować. Do rozważenia.
Z tyłu wypalić życzenia pirografem. Na koniec dać lakier (jeśli będzie binding to chyba razem z nim, tylko żeby się sople nie porobiły - może faktycznie 3 x cienko aerografem). Finalnie na polakierowaną "kartkę" przykleić ramki przetworników, mocowanie mostka, jakieś atrapy potencjometrów, przełącznika i struny.
Plan może niezbyt ambitny, ale na co dzień jestem elektronikiem, kilka lat minęło od kiedy bawiłem się modelarstwem... A tu ot, taki pomysł do głowy strzelił :-)
Załączniki
lp.jpg
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: molu » 2016-01-12, 07:01

LP nie mają bejcowanego mahoniu. Kolor pochodzi od wypełniacza porów oraz (opcjonalnie) od lakieru.

Nie kleiłem nigdy fornirów ze sobą więc ciekaw jestem czy uda Ci się uzyskać idealnie płaską "sklejkę". Inna opcja to cienka deska mahoniowa, zeszlifowana np na 2mm grubości.

T.
popik10

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: popik10 » 2016-01-12, 08:59

Jesli mial bym zrobić sklejkę w domowych warunkach to chyba tylko klejem kontaktowym.
klon czy jawor szczególnie skrawany obwodowo jest bardzo wredny.
jak go nasaczysz wodnym klejem na bank pofaluje. Trzeba mieć wtedy dobry docisk.
P
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: Ender » 2016-01-12, 22:10

Jako stolarz trochę się fornirem zajmowałem i parę rzeczy mogę podpowiedzieć.
Sunburst wykonaj na pojedynczym arkuszu. Musisz mieć jednak świadomość, że nawet bejca spirytusowa (zapomnij o wodnej) pofaluje fornir, więc po każdorazowym barwieniu musisz dość szybko umieścić liść w prasie (dwie płyty w ściskach wystarczą). Przed bejcowaniem przeszlifuj powierzchnię, przy niektórych gatunkach możliwe, że będziesz musiał wykonać wodowanie (odsyłam do google). Szlifowanie po bejcowaniu ostrożnie, tutaj potrzebna praktyka niestety.
Resztę postaraj się wyciąć z kilku innych gatunków. Po pierwsze będziesz miał ostre przejścia kolorów, po drugie bawiąc się układem słojów możesz symulować efekt 3D. Niestety wymaga to na koniec szlifowania do zrównania grubości, więc znowu bejcowanie jest tu przeszkodą.
Biały klej wyjdzie przez pory i naprawdę bardzo trudno go usunąć. Poliuretan również wychodzi, ale jest prosty do usunięcia, gorzej przy barwionym drewnie. Warto na wierzchnią warstwę dać możliwie zwarty gatunek i grubszy liść. Można jednak powalczyć z białym, gruntując najpierw tył wierzchniej warstwy. Polega to z grubsza na rozprowadzeniu cieniutkiej warstwy kleju na całej powierzchni, zostawieniu do przeschnięcia i potem sklejania na ciepło.
Generalnie nic nie wiemy o Twoich umiejętnościach i wiedzy, więc tym trudniej coś doradzić. Tym niemniej rzucasz się wbrew pozorom na dość trudną rzecz, więc wcześniej gorąco radzę poćwiczyć bejcowanie, szlifowanie tego i klejenie.
P.S. Pofalowane obłogi możesz wyprostować przez namoczenie a potem wysuszenie w prasie i ogrzewanie.
popik10

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: popik10 » 2016-01-12, 23:24

Może załatw to intarsją
P
adam9486
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-11, 20:28

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: adam9486 » 2016-01-12, 23:42

Koledzy, dziękuję kolejny raz za wskazówki.
Nie spodziewam się tutaj jakiegoś mega efektu, nie zrobię Gibsona w małej skali, nie ta półka i zaplecze, chodzi o samą zabawę oraz niewątpliwie efekt zaskoczenia dla obdarowanego.
Co do umiejętności - w wieku nastu lat miałem okazję pracować trochę przy drewnie - wuj jest/był stolarzem (niestety już na emeryturze, wysprzedał większość stolarni i mieszka 400 km ode mnie) ale wielokrotnie wakacje u niego spędzałem i coś tam dłubaliśmy, miałem do czynienia z narzędziami i maszynami (prasy, "grubościówki", piły od krajzegi do taśmówki, heblarki, frezarki, szlifierki etc). Robiło się naturalną okleinę na płycie wiórowej, składało fronty itp, ale to było parę lat temu. Stolarka całkowicie obca mi nie jest. Z bejcowaniem, lakierowaniem nitro czy poliestrem gorzej, bo mnie zawsze wyganiał z lakierni (bo to toksyczne) i niewiele podpatrzyłem. Nawet gdybym go podpytał to niewiele by teraz pomógł bo gorzej z pamięcią, a i ostatnie lata robił głownie z gotowych laminatów.
Zresztą wychowałem się i nadal mieszkam w domku jednorodzinnym więc od małego prac przydomowych pełno, dwóch lewych rąk nie mam, ale artystą plastykiem też nie zostałem, tylko mgr inż elektroniki :-)

Ender, a propos - czy uważasz, że sklejenie 3-5 fornirów vikolem/Rakollem się sprawdzi? Pamiętam jak kleiliśmy obłogi dębowe na łuki ławy w prasie i było OK, Vikol po wyschnięciu jest kremowo-półprzeźroczysty.
Inny pomysł: lakierobejca amber a potem brzegi sunburst lakierobejcą w innym kolorze, naniesione aerografem (natrysk), tylko nie jestem pewien czy lakier bezbarwny na końcu nie zmyje lakierobejcy bo takiego czegoś nigdy nie przerabiałem. Tak pomyślałem, bo lakierobejca nie penetruje tak wgłąb jak wodny roztwór i szybciej odparowuje. Jak pisałeś barwienie na mokro takiej cienkiej warstwy może pofalować, stąd ten pomysł.
Czy nie lepiej bejcować po sklejeniu np 3 warstw? Mniejsze ryzyko falowania i przebicia wtórnego kleju.

Popik10 - co do Twojej propozycji intarsji domyślam się że chodzi Ci by zrobić całość "na płasko" jak obraz? Ja myślałem by na płasko zrobić tylko podkład, czyli "korpus" a na koniec nakleić mostki, potencjometry i prawdziwe struny (wyjdzie 3D). Bo samo sunburst wykonane intarsją to mega wyzwanie nawet dla wprawnego artysty. Tak a propos szukałem inspiracji o inkrustacji i znalazłem to:
http://www.intarsja.netgaleria.pl/

Arkusze forniru juź idą z internetu więc pierwsze próby zapewne w weekend. Jak zwykle dużo pytań ale po pierwszych podejściach dam znać :-)

W ostateczności jak po próbach na drewnie sunburst nie będzie wychodził to zrobię najwyżej coś w stylu LP Slash Apetite for Destruction ;-)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: molu » 2016-01-12, 23:55

Sunburst i kolor topu możesz wykonać aerografem i lakierem nitro. Lakier zabarwisz bejcą spirytusową, do której możesz dodać odrobinę acetonu (opcjonalnie). Możesz to rozcieńczyć później 50/50 i bez problemu powinno pójść przez psikawkę.

T.
popik10

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: popik10 » 2016-01-13, 00:18

Molu ma rację.
Idź w nitro i barw bejcą spirytusową.
Kładziesz na początek na całą gitarę żółty, potem po obrysie czerwony. Jak chcesz przyciemniane krawędzie to palisandrem - brąz. Mam na myśli bejce.
Potem na całość czyste nitro. Poletka i gotowe.
To tak mocno skrócone. Ale z tel.
P
adam9486
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-11, 20:28

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: adam9486 » 2016-01-13, 00:37

To jeśli nitro to czy i kiedy dać kapon? Warto byłoby wymieszać go z pyłem ze szlifowania by uzupełnić pory (pamiętam z cyklinowania podłogi w domu taki zabieg). Czy sobie to darować i użyć wypełniacza + szlif?
Mam nadzieję, że mnie z domu nie wyniosą bo nitro strasznie cuchnie, dlatego zacząłem rozglądać się za bardziej neutralnym lakierem (np. Vidaron bezpodkładowy do parkietów - połysk, ale przez aerograf ciężko go przepuścić, a jeśli nawet to nie wiem czy można barwić bejcami).
Z drugiej strony nitro po paru latach fajnie będzie wyglądało, tak "vintage'owo" :-)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: molu » 2016-01-13, 06:59

Na klonie wypełniacz porów nie jest potrzebny. Do mahoniu owszem, tutaj jest kilka opcji: pumeks, białka jajek, produkty akrylowe, klej CA, żywica, malowanie odpowiednią ilość razy kaponem aż wypełnisz pory.

T.
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: Ender » 2016-01-13, 22:24

Adam9486, z bejcowaniem czy dokładniej suburstem na jednej warstwie chodziło mi dokładniej o niezabarwienie elementów w innych kolorach. Ćwiczyłem barwienie już klejonych fornirów i nawet zabezpieczanie ich taśmą nie pomagało. Drewno piło porami i zawsze pojawiały się delikatnie przebarwienia tam, gdzie ich nie chciałem. Co prawda były one przez niektórych akceptowalne, ale nie przeze mnie.
Kleić białym można, ale trzeba to potem dobrze wyszlifować, bo przebicia kleju zawsze wyjdą potem przy bejcowaniu i lakierowaniu. Przebić można uniknąć, ale do tego jest potrzebna po prostu praktyka, trudno opisać cały proces w kilku, czy nawet kilkunastu zdaniach.
Co do warsztatu i narzędzi - do intarsji potrzeba forniru, ostrych skalpeli różnych kształtów, taśmy Java lub choćby malarskiej, kilka ścisków i sztywnej, gładkiej płyty na prasę, bardzo dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości ;-) Wyczucie smaku też się przyda. Natomiast na praktykę trzeba sobie samemu zapracować.
popik10

Re: Drewniana kartka urodzinowa

Post autor: popik10 » 2016-01-14, 07:25

https://lh6.googleusercontent.com/-TNfd ... .jpg?gl=PL
Tego brusta zrobiłem tylko lakierem, oczywiście użyłem innych kolorów, ale wydaje mi się, że to właściwa droga.
Jak pisał Ender, w surowe drewno bejca wnika i nie masz kontroli nad jej rozlewaniem.
ODPOWIEDZ