kolumny audio DIY

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

kolumny audio DIY

Post autor: molu » 2014-10-22, 11:57

Tak trochę dla paddierżania razgawora zarzucę temat.
Jakiś czas temu naszło mnie na wydzierganie sobie kolumn audio. Te, które miałem zaczynały zdychać, a nigdy jakoś fajnie nie grały. No niestety wraz ze zmianą kolumn trzeba było zmienić resztę łańcuszka, ale dzisiaj można za śmiesznie niskie pieniądze kupić fajne używane wzmacniacze i cdki.

Od czegoś trzeba zacząć...
Obrazek

Chociaż nie.. na początku poświęciłem kilka miesięcy na czytanie forum diyaudio i jeszcze paru innych. Zapoznanie się z tematem, przegląd konstrukcji diy, zakupy bebechów.. od pomysłu do realizacji minęło sporo czasu. Zdecydowałem się na monitory, w sumie to niezbyt małe (powyżej 20l), bass reflex na przedzie. Wykonanie wg tego projektu. Konstrukcja z mdf, klejona, gdzieniegdzie wkręty, ale głównie z przyczyn montażowych. Mdf 18mm, a na to warstwa hdf 3mm by uniknąć klawiszowania po oklejeniu. Projekt rozpocząłem w grudniu 2013, ale nie jest skończony... po zmontowaniu całości, odpaleniu, trzeba było się trochę nacieszyć dźwiękiem, a przede wszystkim okleić fornirem.. i tutaj jest największa porażka :) do tej pory stoją nieoklejone, golasy. A fornir czeka pocięty na kawałki. W sumie to tylko na dobre wychodzi.. dzięki temu co się ma skurczyć w obudowie to się skurczy.. obudowa też się sezonuje, mdf wysycha, i nieznacznie zmienia rozmiary. Właśnie z tego powodu powstaje zjawisko klawiszowania (czyli uwidaczniają się krawędzie na łączeniu elementów, nawet jak po montażu są idealnie spasowane, wyszlifowane na równo). Jako, że korzystałem z gotowego projektu to nie rzucałem się na pomiary, stronienie, itp.. po złożeniu grało od razu, wg mnie baaaardzo dobrze. Zrobiłem niewielkie odstępstwa od "oryginału", głównie konstrukcyjne w obrębie przedniej ścianki, ale podejrzewam, że ich wpływ można by wychwycić tylko na podstawie pomiarów. Na ucho raczej nie...

Kilka fotek z budowy.

Klejenie. Górna i dolna ścianka na dwóch wkrętach. Tylko te ścianki poza klejem są skręcane. Reszta tylko klejona. Do klejenia użyłem kleju poliuretanowego Sudal 66A.
Obrazek

Skrzyneczki gotowe. Linijka ma 50cm.
Obrazek

Zwrotnice.
Obrazek

Klejenie frontów. Każda płyta czołowa to 3 warstwy mdf.: 19 + 19 + 10mm
Obrazek

Cyrkiel do frezowania otworów pod głośniki i BR. Kolumny z mdf to cyrkiel też..
Obrazek

Podfrezowania na głośniki zrobione, czas na otwory
Obrazek

I otwory
Obrazek


Pył.. kosmiczne ilości pyłu. Gdyby nie odkurzacz podłączony do frezarki, to bym chyba stał po kostki w pyle. Maska na twarz obowiązkowa.
Obrazek

Otwory pod śruby mocujące głośniki
Obrazek

Widok od tyłu. Nakrętki pazurkowe wpuszczone w deskę.
Obrazek

Terminale głośnika wystają poza obrys obudowy, więc trzeba zrobić podfrezowanie. Białe płyty są prowadnicami dla frezarki
Obrazek

Obrazek

Ołówkiem zaznaczyłem miejsce gdzie będzie podfrezowanie (faza) za głośnikiem średnio/niskotonowym
Obrazek

Obrazek

Fazowanie gotowe. Większego się nie da - za mały frez. Jeżeli ktoś ciekaw po co się to robi - odsyłam do strony
Obrazek

Obrazek

Tak to mniej więcej będzie wyglądać.
Obrazek

Usczelnianie siloknem. Nie wiem czy ten krok jest potrzeny, bo w sumie klej polimerowy całkiem nieżle wypełnia szczeliny (spienia się) ale jak bym miał nie spać po nocach.... Wnętrze przy krawędziach oklejone taśmą co by nie zabrudzić ścianek silikonem. Wiem, że nie będzie tego widać, ale ..
Obrazek

I już bez taśmy...
Obrazek

Gdzie by wcisnąć zwrotnicę....?
Obrazek

Fronty wklejone
Obrazek

Skosy na przednich ściankach wyfrezowane
Obrazek

Obrazek

Otwory pod terminale
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Montaż bebechów... stylowa błękitna pianka..
Obrazek

Obrazek

No i wsio poskładane do kupy
Obrazek

Obrazek

Arkusz forniru z rozłożonymi formami poszczególnych ścianek. Taśma papierowa zabezpiecza fornir przed uszkodzeniem podczas cięcia. Fornir to wenge
Obrazek

Godzina łażenia na klęczkach... i pocięte.
Obrazek


No i to by było na tyle.. przede mną jeszcze oklejenie hdfem i fornirem. Do klejenia forniru mam kontaktowy pattex universal. Wykończenie forniru będzie woskiem Osmo.


T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kolumny audio DIY

Post autor: PiotrCh » 2014-10-22, 12:51

Ciekawe kolumienki. Powiedz jeszcze, jak je napędzasz i w jakim pokoju (metraż)? Jakieś standy? Napisz coś o wrażeniach odsłuchowych. Ja mam już części do kolumienek jednodrożnych wspomaganych tubą basową, jakoś tak polubiłem szerokopasmowce i brak zwrotnicy, ale tu widać, że zwrotka przyzwoicie skleja te głośniki. Pomiar pomiarem, uchu ma się podobać;)

Gdzie ci pocięli mdf 18? To mnie hamuje, markety wokół mnie handlują 10 max:(
pozdrowienia
Piotr
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: kolumny audio DIY

Post autor: lutnik.pl » 2014-10-22, 13:03

Jakie głośniki użyłeś ?
Trening czyni mistrza.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: kolumny audio DIY

Post autor: molu » 2014-10-22, 14:52

Mam wzmacniacz stereo harman kardon pm635i. Pokój 12-14m2. Brak standów. Na chwilę obecną nie mam tyle miejsca by je swobodnie postawić. Stoją na dość sporym biurku. Mdf 18mm kupiłem w Leroy Merlin, tam też pocięli na wymiar, od razu przy zakupie. Z tego co wiem to można kupić w necie z usługą cięcia. A nawet cięcia krawędzi pod kątem 45st..

Wrażenia odsłuchowe.. przede wszystkim bardzo fajnie chodzą na niskich głośnościach. Nie trzeba rozkręcać. Bas nisko schodzący, wysokie bardzo przyjemne dla ucha. Ktoś pisał, że metalowe kopułki są kłujące w uszy i charakterystyczne.. jakoś tego nie zauważam. Trochę cofnięty środek, ale o tym dowiedziałem się robiąc porównanie z zestawem kumpla (fabryczny zestaw, 2,5 drożne). Wrażenia odsłuchowe na pewno są u mnie zaburzone przez kilka czynników - kolumny na biurku, czyli brak przestrzeni zaraz przed/poniżej kolumny. Do tego lokalizacja na dłuższej ścianie pokoju. Co by nie było - i tak nie ma odwrotu do tanich kolumn jak już ktoś sobie zafunduje zestaw na podobnym poziomie.

Głośniki - Visaton W170s i Seas 27TBFC/G

T.
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: kolumny audio DIY

Post autor: Ender » 2014-10-22, 17:04

Środki czymś wypełnisz czy zostawisz puste?
Ostatni raz kolumny robiłem z 20 lat temu i z wypełnieniem (wata, wełna, skrawki gąbki) chodziły lepiej niż bez, może dzisiaj coś się pozmieniało.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kolumny audio DIY

Post autor: PiotrCh » 2014-10-22, 17:37

dziś też się tłumi, przede wszystkim konstrukje zamknięte.

No to ładnie. Taki zestawik zabije każde kino domowe, które dudni i syczy i cos tam gra:) z tym środkowym pasmem to tak jest... dlatego ja przerzuciłem się na szerokopasmowce, bo one mają przede wszystkim wspaniałe średnie, a trzeba sie postarać o wspomożenie basu i wysokich, ale to prościej niż zadbać o śrenie, tak z mojego doświadczenia. Dlatego one way to dla mnie jedyna droga:) Fajnie. a rozstawienie kolumn na czas słuchania to najważneijsza sprawa. nic tak nie wpływa na przestrzeń jak dobrze ustawione kolumny, po słuchaniu można je znów w meblościankę wcisnąć;)
pozdrowienia
Piotr
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Re: kolumny audio DIY

Post autor: kibic » 2014-10-23, 08:15

molu pisze: dzisiaj można za śmiesznie niskie pieniądze kupić fajne używane wzmacniacze i cdki.T.
No ba ... bo kto by chciał teraz kupić takie coś co nie ma 5+1 kanałów, efektów i wejścia USB na mp3 ? ;-)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: kolumny audio DIY

Post autor: molu » 2014-10-23, 17:52

Ender - teraz nic nie ma oprócz gąbki na tyle, góra i dół. Mam jeszcze do wpakowania wełnę owczą, ale to przy okazji rozbebeszania przy fornirowaniu będę się już bawił.

T.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: kolumny audio DIY

Post autor: Tanto » 2014-11-02, 19:37

Molu, jak masz ochotę naprawdę się pobawić to może pokusisz się o zrobienie maskownicy takiej jak w starych Sansui'ach? ;-)
Świetnie to wygląda (mam SP-50), ale zrobienie czegoś takiego chałupniczo - masssakra... https://www.youtube.com/watch?v=zVO8wNKqyCc
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: kolumny audio DIY

Post autor: molu » 2015-07-31, 10:45

No to finał historii...
Półtora roku sobie poczekały skrzynki na oklejanie. Jak je odpaliłem to już mi się tak nie spieszyło to fornirowania. Poza tym chciałem poczekać aż się "wysezonują" czyli żeby się pokazało klawiszowanie. Nie chciałem by wyszło pod fornirem.

Całość forniru klejona przy pomocy Pattex Unoversal Classic. To jest klej kontaktowy. Bardzo szybko się nim pracuje. Nanoszenie kleju, 10 minut czekania i docisk. Po przyłożeniu nie ma przebacz.. trzeba się pilnować i dobrze zaplanować pozycjonowanie i nakładanie forniru. Zabawa jest, szczególnie jeżeli zależy komuś na kontynuacji rysunku na fornirze na sąsiednich ściankach. Ale na szczęście się udało.
Obrazek

Przycinanie forniru do krawędzi. Zostawiałem ok 1mm naddatku, który później był szlifowany. Przy cięciu jest ryzyko wyrywania włókiem na krawędzi i później są malutkie ubytki.
Obrazek

Całość oklejona. Przy pomocy dremela wycinam nadmiar forniru w otworach. Zostawiam ok 4mm od krawędzi - będzie później frezowane.
Obrazek

I po frezowaniu. Strzępki na krawędzi znikają po przeszlifowaniu papierem ściernym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystko wycięte, skrzynki gotowe do woskowania. Ale wcześniej... szlif, szlif, szlif.. szlifierka oscylacyjna, papier 150, później 240. Przy pomocy kompresora usunięty pył. Przetarcie wilgotną szmatką w celu podniesienia włosków na fornirze. Kolejny szlif papierem 400 na klocku - usuwanie włosków. I jeszcze raz przecieranie na wilgotno i papier 800 na klocku. Po każdym szlifowaniu przedmuchanie kompresorem
Obrazek

Pierwsza warstwa wosku. Używałem Osmo 3032. Super się nanosi, bardzo przyjemny w dotyku po wyschnięciu.
Obrazek

Z woskiem i bez..
Obrazek

Nie wiem czy wieszanie było konieczne do schnięcia ale na pewno nie zaszkodziło..
Obrazek

Dwie warstwy wosku.
Obrazek

No i tak się prezentują w słońcu. W mieszkaniu trochę ciemniejsze.
Obrazek
Obrazek

T.
ODPOWIEDZ