Problem z gryfem

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

Sanczo
Posty: 1
Rejestracja: 2013-04-24, 20:50
Lokalizacja: Warszawa

Problem z gryfem

Post autor: Sanczo » 2013-04-24, 21:03

Witam forumowiczów!
Mam pewien problem ze swoim basem. Jest to nieprodukowany już model Corta, kopia 4-strunowego jazz bass. Poza standardowymi problemami z progami jest jeden poważniejszy również dotyczący gryfu. Jest jakby trochę 'opuszczony'. Tak jakby grawitacja działała bardziej na główkę niż resztę gitary. Nie przejmowałbym się tym, gdyby nie to, że w okolicach 20 progu nie za się grać, bo struna G jest na krawędzi obrysu podstrunnicy. Jak mogę sobie z tym poradzić i ile by mnie to kosztowało? Bas jest zbyt fajny, żeby się go pozbywać za psie pieniądze. Trafił się dobrze brzmiący kawałek drewna i dźwiękiem niewiele ustępuje wyższej półce instrumentów. Jeżeli będzie to pomocne, to w okolicy majówki postaram się wrzucić zdjęcie.
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Post autor: Odi » 2013-04-25, 07:19

Wydaje mi się, że dużo z tym nie zrobisz, gryf zrobiony ze słabego kawałka drewna należałoby wymienić. Tymczasowo możesz spróbować przesunąć siodełko nieco do góry.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2013-04-25, 13:59

Poluzuj struny , poluzuj śruby mocujące gryf , ustaw gryf w osi tak aby struny z gryfu nie spadały i porządnie dokręć śruby . Gryf niby powinien być spasowany ale jak poluzujesz śruby to sam się przekonasz o ile tam jest luzu . Zresztą nawet w amerykański Fenderach żle przykręcony gryf to standard (niestety )
Awatar użytkownika
DominikK
Posty: 106
Rejestracja: 2013-04-04, 11:13
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Post autor: DominikK » 2013-05-01, 08:17

Znajomy w swojej gitarze (strat Witkowskiego z początku lat '90) miał podobny problem.
Poluzował struny i śruby, odgiął szyjkę na siłę w odpowiednią stronę, skręcił i się trzymało.
Kilka innych napraw w tej gitarze wykonywał na podobnej zasadzie ;)
ale to już inna historia.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-05-01, 08:40

Sanczo. A konia Ty poił, ha!?
Przyszedłeś po pomoc w rozwiązaniu problemu, a nikt nie wie ktoś zacz. Chyba nie giermek Don Kichota (Sancho), bo wtedy bym zrozumiał Twoje zachowanie.
Jesteś kolego duży i do kąta Cie nie postawię za niestosowne zachowanie, ale powiem, że wypadało by się przywitać. To tak niewiele kosztuje, a tak wiele mówi o gościu.
Temat zamykam do czasu .....
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zablokowany