Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Opisy interesujących rozwiązań , komentarze tychże itd...

Moderator: Jan

avecave
Posty: 5
Rejestracja: 2021-05-24, 12:53

Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: avecave » 2021-05-24, 13:04

Dzień dobry!
Udało mi się nabyć ciekawy instrument, jest to kontrabas elektryczny niemieckiej firmy Herrnsdorf.
Niestety informacji na jego temat jest niewiele, a instrument jest chyba dosyć rzadki.
Udało mi się znaleźć kilka egzemplarzy w internecie, ale wszystkie różnią się od mojego główką.
Standardowo (chyba) była tam podobna do główki w gitarze klasycznej, płaska z dwoma podłużnymi otworami. Natomiast w moim jest, zdawało by się normalny klasyczny gryf kontrabasowy..
Jeśli ktoś coś wie, będę wdzięczny za wszelkie informacje :)

Zdjęcia:
https://photos.app.goo.gl/xGTTZS3oiqFh5Ryb7

PS
Tyle znalazłem..
http://jazzgitarren.k-server.org/herrnsdorf.html
http://muzeum.sovietguitars.com/museum. ... agbass.htm
http://kolekcjonergitar.pl/galeria-view ... ro-artist/
avecave
Posty: 5
Rejestracja: 2021-05-24, 12:53

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: avecave » 2021-06-10, 11:25

Pomocne forum, dziękuję za pomoc i pozdrawiam..
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: SebastianL » 2021-06-10, 12:54

To forum skupiające garstkę pasjonatów, a nie znawców kontrabasów. Nie mamy tu nikogo, kto by się na takich instrumentach znał, toteż pytanie pozostało bez odpowiedzi.

Forum tworzą ludzie, którzy dzielą się swoją wiedza i umiejętnościami na tyle, na ile mogą. Nie wypada więc, byś je krytykował za to, że nie znalazł się nikt obeznany w dość rzadkim instrumencie. Forum napędzane jest przez ludzi, którzy w pierwszej kolejności dają coś od siebie.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: Jan » 2021-06-10, 20:50

No niestety nie ma widocznie nikogo kto mógłby tobie pomóc merytorycznie, Sebastian streścił po krótce w czym rzecz więc nie obrażaj się kolego ale czasem nie uzyska się odpowiedzi, nie oznacza to ignorowania twojego tematu tylko brak znawców w danej kwestii. Prędzej jakieś informacje znajdziesz na tematycznych stronach o kontrabasach a jeżeli nie to na zagranicznych stronach. My w swoich wąskich specjalizacjach także ciągle drążymy tematyczne fora zagraniczne gdzie najszybciej znajdziesz kogoś kto ci odpowie. Dzisiaj w specjalistycznych zagadnieniach często widać że obszar Polski to za mało a dzięki netowi okazuje się, że temat nie jest obcy jakiejś osobie na drugim końcu Świata :-)
Pozdrawiam Janek
avecave
Posty: 5
Rejestracja: 2021-05-24, 12:53

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: avecave » 2021-06-29, 15:08

Nie tyle krytyka co zaskoczenie ciszą.. ale pewnie przeszacowałem "nietypowość" znaleziska.
Przepraszam, nie miałem zamiaru nikogo urazić, chodziło raczej o aktywizację :P
Tak czy inaczej dzięki za reakcję :)

A skoro już temat jakoś ruszył..
Zastanawiam się nad zamówieniem rozłączanego Humbuckera (Hathor Pickups) na miejsce obecnego i piezo pod mostek.
Czy macie może jakieś pomysły co do przetworników (producent, model, albo gdzie robią fajne na zamówienie) lub modernizacji tego instrnentu (naprawiłem parę sprzętów ale specjalista ze mnie żaden)?
Może któryś z was podjął by się tej modernizacji?
Montaż przetworników, zrobienie masy, bo tym producent nie pomyślał.. i pewnie coś tam się jeszcze znajdzie.
Lokalizacja najlepiej Łódzkie, ale wycieczką w jakieś ładne miejsce też nie pogardzę :)
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: Waldzither9 » 2021-06-30, 16:39

Gdybyś zechciał sam przerobić temat, a reportaż zdjęciowy opublikował na łamach forum to niewątpliwie inni kontrabaśnięci będą szczęśliwi i nabiorą większego szacunku do Ciebie. Na forum są różne porady dotyczące gitar basowych, gdybyś coś ciekawego znalazł co mogłoby się "przydać" to jest to dla wszystkich, niestety kontrabas "elektryczny" to nie jest instrument kupowany na pierwszą komunię, który każdy lutnik naprawi po ciemku lewą ręką. Temat jest raczej niszowy, albo nawet bardzo, bardzo.
Jakąś wiedzę przypuszczalnie można wyszukać na forach zagranicznych.
Pozdrawiam Andrzej
avecave
Posty: 5
Rejestracja: 2021-05-24, 12:53

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: avecave » 2021-06-30, 17:21

Temat rzeczywiście niszowy, ale zasadniczo instrument ten nie różni się wiele od bezprogowego basu. Większa menzura i zabawna główka to jedyne istotne różnice konstrukcyjne, może jeszcze mostek, ale takie pewnie też by się gdzieś w jakichś basach znalazło. Sposób trzymania chyba nie podchodzi pod budowę...
Nie liczę, że każdy lutnik naprawi mi go po ciemku lewą ręką bo po pierwsze - instrument nie jest uszkodzony, a po drugie wystarczy mi jeden lutnik ;)
Rozumiem Andrzeju, że nie mieszkasz w ładnym miejscu ani w woj Łódzkim :P
Tak czy inaczej sam się tego nie podejmę, nawet w imię "większego szacunku w oczach innych kontrabasistów" i mam nadzieję, że znajdzie się tu ktoś chętny podjęcia się zadania :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: poco » 2021-07-02, 09:28

Powiem/napiszę tak. Nie za bardzo widzę potrzebę takiej przeróbki, albowiem instrument może na tym stracić. Mój przyjaciel ze szkoły ma elektryka tej samej firmy (do dzisiaj sprawna) https://kolekcjonergitar.pl/galeria/, na którym grał jego śp.brat. To był rok 1964 ! gdzie posiadanie gitary elektrycznej firmowej i to zza granicy było wydarzeniem. (W kapeli szkolnej grał również śp. Andrzej Pluszcz, basista i muzyk, który grał z Nalepą , Recydywa i w ogóle środowisko wrocławskie http://dziennikarzerp.eu/ARCHIWUM/2005- ... uszcz.html, obaj kończyliśmy to samo Liceum w Żaganiu i kontynuowałem szkolny band). Tam również przetwornik był/jest schowany pod podstrunnicą. Dodanie i wymiana przetworników niewiele pewnie zmieni, ale wiązać się może z koniecznymi otworami na przewody, itp. Chyba, że piezo podłączysz na zewnątrz. Dzisiaj, przy takiej elektronice można ukręcić każde brzmienie, więc pomyśl raczej o kostkach , wzmacniaczu,paczce itp, niż o ingerencji w gitarę. Zawsze oryginał będzie miał wartość większą niż taki po przeróbkach.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
avecave
Posty: 5
Rejestracja: 2021-05-24, 12:53

Re: Kontrabas elektryczny Herrnsdorf lata 50/60-te

Post autor: avecave » 2021-07-07, 14:26

Super, bardzo fajnie zasięgnąć historii! Dziękuję za opowieść i linki :) :)

Problem w tym, że ktoś już dokonał przeróbek.. Nie ma oryginalnej półkolistej przystawki tylko jakaś płaska gitarowa (wyglądająca mi na Defilową...) na którą ktoś powiększył otwór, pojawiły się też nowe dziurki na śrubki do jej przykręcenia.
Kształt przetwornika poprzedni posiadacz próbował zrównoważyć zjechaniem mostka na płasko - gra smyczkiem odpada (fragment mostka do dorobienia). Niestety niewiele to pomogło bo struny różnie łapią głośność... W Oryginale były 2 przełączniki, podejrzewam, że on/off i barwa. Pozostał jeden, drugi to atrapa. Była pewnie też jakoś masa doprowadzona bo tak burczy i sprzęga, że ciężko to w ogóle podgłośnić. Dosztukowałem przewód do strunociągu na pałę żeby zobaczyć jak to gra...
Tak więc, jak to mówią "pozamiatane" :P

Foty środka:
https://photos.app.goo.gl/tdSPy1MyVeHrEj1c7
ODPOWIEDZ