Progi o asymetrycznej koronie

Opisy interesujących rozwiązań , komentarze tychże itd...

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Progi o asymetrycznej koronie

Post autor: PiotrCh » 2020-10-24, 20:06

Ja też szukam trójkami górek do korekty. Zawsze jest coś do poprawy.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Progi o asymetrycznej koronie

Post autor: SebastianL » 2020-10-24, 20:24

Ja szczerze powiedziawszy spotkałem się z opinią, że da się nabić idealnie progi, ale to chyba rzadkość. Nawet jeśli to możliwe, to mi się jeszcze nie udało. Techniki równania również mogą być różne. Na poniższym filmie lutnik Ad van Kuijk twierdzi że progi nabił młotkiem idealnie. Użył techniki porównania trzech progów.

https://youtu.be/weeFzukvBuU

Co do innego brzmienia, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że niekoniecznie kształt miał tutaj wpływ, a przynajmniej niekoniecznie ten wpływ był całkowity. Równie dobrze może chodzić o szerokość wierzchu progu, a nie jego o kształt jako taki. To znaczy, może zamontowanie progów wąskich, jak do mandoliny, dałoby taki sam efekt. Pytanie, czy materiał z którego wykonane były oba komplety progów nie różnił się?

To tylko takie gdybania. Trzeba próbować różnych rozwiązań.

Od siebie jeszcze tylko dodam, że legato zapewne wychodzi łatwiej, tak jak to się dzieje na przykład w przypadku wysokich progów, gdzie legato również jest łatwiejsze.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Progi o asymetrycznej koronie

Post autor: Waldzither9 » 2020-10-25, 20:21

W przypadku wysokich progów o tradycyjnym kształcie im mocniej dociskasz struny tym większą powierzchnią mają kontakt z progiem, w trójkątnych zawsze jest taki sam, w asymetrycznych coś pomiędzy. Oczywiście ceną jest mniejsza trwałość przy mniejszej powierzchni styku.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ