Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2016-12-27, 19:49

Witam,
mam problem z gitarą elektroakustyczną Ibanez AEL40SE-RL.
Obrazek
Gitarka po zakupie bardzo mnie zadowalała.
Wymieniłem w niej potencjometry w elektronice gdyż szumiały i reagowały nawet na stuknięcie.

Ostatnio (po około kilku latach) zdziwiło mnie że gitara ma wysoką akcję strun. Praktycznie nie dało się grać.

Zacząłem szperać i wywnioskowałem że to może być wina zbyt dużej wilgotności.
Gitarę trzymam cały czas zamkniętą w twardym futerale.
Po wstępnych oględzinach stwierdziłem że mostek się wybrzuszył. Tylna płyta też wyraźnie jest wybrzuszona. Mostek na narożnikach odkleja się delikatnie od płyty.

Chwilowo gitarę wyjąłem z futerału (od około miesiąca wkładałem do niej nawilżacz(wiem mój błąd - naczytałem się o nawilżaniu).

1. Jakie mógłbym podjąć kroki aby przywrócić gitarę do grywalności?

2. Czy mógłbym zastosować glikol propylenowy( absorbent wilgoci) jako wkład do nawilżacza? Mam glikolu pod dostatkiem.

3. Czy (i jeśli) suszyć gitarę za zdjętymi strunami czy z normalnym naciągiem?

4. Czy to odkształcenie może też wpływać na działanie przetwornika piezo pod mostkiem? Siła sygnału dramatycznie spadła i praktycznie gitara poza szumem nie przenosi drgania strun.

5. czy ta deformacja może być spowodowana zbyt grubymi strunami (założyłem 0.12 a oryginalnie były 10tki).
Szkoda mi tego instrumentu i chciałbym go przywrócić do życia. :cry:
Ostatnio zmieniony 2016-12-28, 19:29 przez DamianGr, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: Jerzy S » 2016-12-27, 22:50

Prześlij tu na forum zdjęcia gitary i tych elementów które Cię niepokoją.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-27, 23:47

Ad. 4 myślę, że przyczyna jest gdzie indziej. Nawet przy kiepskim docisku/kontakcie piezak przenosi drgania strun. Sprawdź obwód pod kątem zimnego luta.
pozdrowienia
Piotr
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: piotrkol7 » 2016-12-28, 02:39

Piotrze, ja bym się nie zgodził z Tobą - bardziej właśnie wpływ może mieć słaby kontakt. A zawilgocenie może być faktycznie jego przyczyną. Ale i tak warto sprawdzić obydwie kwestie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: poco » 2016-12-28, 14:02

Należą się koledze przeprosiny za zablokowanie wątku, ale u mnie w historii pobytu na forum nie wyświetlił się tytuł dotyczący przywitania i stąd bez dociekania dalej taka reakcja.
Po reakcji kol. mola dotarłem do początku. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Jeszcze raz przepraszam kolegę Damian Gr i kolegów userów. :oops:
Wracając do tematu, to w przypadku punktowego styku mostka ( jego pióra) z elementem piezo - styk z piezo pod struną, takie wyszlifowanie jak blanki zamku warownego ;-) może powodować, że nie będzie równomiernego nacisku i różnice w głośności.
Producent lub osoba dokonująca regulacji gitary wkładają często pod ten mostek/pióro podkładki i one też mogą powodować takie zjawiska.
Na początek próbował bym ocenić stan wilgotności drewna gitary i ew."dowilżyć" gitarę, a tym samym może top się wyprostuje. To może trochę potrwać ,ale przyspieszanie tego procesu nie jest dobrym podejściem. Inna sprawa, że nie wiemy, czy pudło było fabrycznie płaskie, czy już nie miało wypukłości technologicznej, fabrycznej - patrz solera.
Potem zastanowisz się nad działaniami związanymi z przywróceniem kontaktu mostka z pudłem, czyli bądź podklejenie, bądź odspojenie i powtórne przyklejenie. Ten mostek mógł ulec deformacji i też się odspoić mógł, a pudło było OK. Ale to są tylko gdybania. Zapodasz zdjęcia, to się coś podpowie/doradzi, jak można w ogóle doradzać na odległość. :-D
Podobne tematy mieliśmy już na forum i radzę poszukać, bo jest tam też dużo istotnych dodatkowych informacji. M.in sprawa inspekcji optycznej stanu belkowania gitary, pęknięć, odklejeń itd., itd.
Co do zimnych lutów, to przy okazji serwisu jest wskazanym przelutowanie wszystkich punktów z użyciem kalafonii, co zresztą jest Ci znane.
W temacie tych pałeczek piezo, to nie wiem jak się je sprawdza, czy nie są uszkodzone mechanicznie - przerwa,słaby styk itp., więc nie podpowiem.
Udział strun bym nie fetyszyzował, bo w gruncie rzeczy konstrukcja instrumentu przewiduje zmiany , więc może tylko one ujawniły te przypadłości. Ale to takie gdybanie, które usłyszysz też pewnie od każdego lutnika.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 14:17

Piotrek - bardzo możliwe, że masz rację, wszystko się mogło zdarzyć. Ja jednak z opisu wnioskowałem tak - popatrz:

Płyta się wybrzuszyła, mostek zareagował i nie przeniósł naprężeń przez co jego brzegi się lekko odkleiły od płyty. Jaki wniosek? Najprawdopodobniej mostek jest nadal niezdeformowany czyli płaski, ewentualnie w niewielkim stopniu. Jako że piezak siedzi w mostku pod strunnikiem to wnioskuję, że z kontaktem wszystko jest w porządku. Dodatkowo kolega stwierdził, że dźwięk (drgania mechaniczne) się nie przenosi na sygnał tylko szum przechodzi. Nawet przy byle jakim kontakcie z mostkiem piezak wytworzy sygnał - musiałby być w pustce żeby żadnych drgań nie przyjmował.

Ja bym sprawdził obwód elektryczny w pierwszej kolejności jednak.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: popik10 » 2016-12-28, 15:00

Dywagacje trochę, bez zdjęć.
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2016-12-28, 15:31

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Zdjęcia postaram się wkleić.

Co do Piezo i zimnego lutu to myślę że nie ma tu problemów elektrycznych, bo samo piezo miałem wyciągnięte i ostukiwałem palcem przy podłączonej elektronice. Te stukania ładnie się wzmocniły i miały porządny odstęp sygnału od szumu.
Po zamontowaniu podstrunnika coś tam słychać ale bardzo słaby sygnał w stosunku do szumu. Jednak sygnał jakiś jest tylko bardzo słaby. Mój błąd że o tym wcześniej nie wspomniałem.

Gitara, gdy była nowa, miała niską akcję strun i grało się na niej miękko.
Akcja obecnie osiągnęła jakieś 5-6 mm nad XII progiem. To dla mnie sporo za dużo. Z tego poradnika :
https://www.taylorguitars.com/sites/def ... Guitar.pdf

wyczytałem że może to być problem zbyt dużej wilgotności.
Zważę gitarę i zobaczę czy po pobycie w pokoju przez jakiś czas jej waga zacznie spadać czy rosnąć.

Spróbuję porobić zdjęcia i wkleić.
Dzięki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 15:57

Zmieniłeś baterię w preampie?
pozdrowienia
Piotr
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2016-12-28, 15:59

Ok oto zdjęcia mostka.
Najbarziej martwi mnie wybrzuszenie na lakierze po bokach mostka na jego środku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-12-28, 17:17 przez DamianGr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 16:15

Nie wiem czy to lakier...może to fornir co chciał przy mostku zostać?
Co z baterią w preampie?
pozdrowienia
Piotr
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL40SE-RLV Duża akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2016-12-28, 16:45

PiotrCh pisze:Nie wiem czy to lakier...może to fornir co chciał przy mostku zostać?
Co z baterią w preampie?
Baterie były ok. Dwa paluchy akumulatory świeżo naładowane.Sprawdzałem też z innymi. Być może uszkodził się sam element(pasek) piezo bo w różnych miejscach różnie przenosił uderzenia palca(najlepiej od strony strun basowych - tuż przy zgięciu). Przy doszlifowaniu podstrunnicy na szkle (i zaostrzeniu jej - ściąłem lekko krawędzie pod kątem aby najbardziej opierała się środkiem na elemencie piezo) ) sygnał troszkę się zwiększył. Ale i tak znacząco odbiega to od siły sygnału jaka była po zakupie instrumentu.

Dodaje też zdjęcia pudła z przymiarką :oops: (w tej roli taca od naczyń , nic innego tak długiego nie znalazłem)
Płyta tylna:
Obrazek
Obrazek

Płyta przednia:
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mostek od spodu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL 20E ACV Duża akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 17:29

Tył fajnie się ukształtował, ale przód niestety będzie problematyczny. Wzmocnienie pod mostkiem ma niepokojącą szczelinę, most też jest do ponownego klejenia. Jednym słowem kupa pracy. Nie wiem jak zmusić top do powrotu do płaszczyzny. Czy są jakieś kontrolowane metody? Nie wiem. W najgorszym razie zostaniesz z osprzętem (klucze, zaczepy, nagłośnienie), a reszta do zabawy w lutnictwo.
pozdrowienia
Piotr
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Duża akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2016-12-28, 19:05

PiotrCh pisze:Tył fajnie się ukształtował, ale przód niestety będzie problematyczny. Wzmocnienie pod mostkiem ma niepokojącą szczelinę, most też jest do ponownego klejenia. Jednym słowem kupa pracy. Nie wiem jak zmusić top do powrotu do płaszczyzny. Czy są jakieś kontrolowane metody? Nie wiem. W najgorszym razie zostaniesz z osprzętem (klucze, zaczepy, nagłośnienie), a reszta do zabawy w lutnictwo.
Nie napawa mnie to optymizmem:(
Ale jak tu czytałem po gitarze za 1500 zł nie ma co się spodziewać cudów.
Widziałem na tubie jak gitary z odkształceniami wracają do swoich naturalnych kształtów pod wpływem odpowiedniego traktowania wilgotnością.
Pytanie co mogę najpierw zrobić(Z naciągiem czy bez naciągu strun ?) :
1. Spróbować wolno wysuszyć?
2. Czy może wolno nawilżyć?

Mogę też próbować podkleić wikolem . Problemem będą ściski stolarskie .
Choć wydaje mi się że najpierw trzeba doprowadzić pudło do kształtu jak najbardziej zbliżonego do oryginalnego.

Tu jeszcze filmik z wnętrza:

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 20:15

Wiesz, generalnie współczuję, bo 1,5kzł piechotą nie chodzi, ale nie wiąż nadziei z metodami suszenia/nawilżania. To jakaś loteria i jazda po bandzie. Może się skończyć rozklejeniem elementów, wypaczeniem itp.

Tu masz wątek podobny:
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... u&start=30

skontaktuj się z kolegą on ma już swoje doświadczenie i wnioski - może coś wskóracie. Ja bym się rozglądał jednak za jakimś fajnym wiosłem bez elektroniki.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ