Utrzymanie wilgotności w mieszkaniu

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kargul.x
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-13, 19:02

Utrzymanie wilgotności w mieszkaniu

Post autor: kargul.x » 2023-05-29, 23:09

Od początku ostatniej zimy staram się utrzymać w mieszkaniu wilgotność na poziomie ok. 50%. Okazuje się, że to jest bardzo trudne. Mam dwa nawilżacze, współczesny ewaporacyjny z higrostatem, i taki z czasów PRL, podłączony do gniazdka sterowanego higrostatem. Prawie cały czas oba muszą działać, szybko ubywa wody a i tak często mi spada do 40-45%. Mam 3 higrometry elektroniczne i pokazują trochę inne wartości ale bez wielkich różnic. Mieszkanie 72,5m w starym bloku, okna nowe, rozszczelniane. Wydaje mi się czasami, że jest trochę duszno jak wchodzę do domu a działają nawilżacze. Wietrzenie obniża w dużym stopniu momentalnie, nawet teraz wiosną jeśli temperatura jest podobna jak w domu.
Nasuwa mi się więc pytanie, w jakim stopniu trzeba się tym martwić. Czy każdy dbający o instrumenty nawilża mieszkanie tak intensywnie? Mam różne gitary elektryczne od ok. 25 lat i nie zauważyłem nigdy efektów suszy, a trzymałem w trumnie, w szmaciaku lub na wieszaku na ścianie. Nie były to zbyt wysokiej klasy gitary i się nie martwiłem, a teraz mam dużo lepszą i nie wiem czy mam się martwić, czy przesadzam. A może tylko w futerale utrzymywać optymalną. Jak szybko drewno reaguje, czy ważne są wahania w ciągu np. jednej doby, czy bardziej długoterminowa uśredniona wartość? Jakie macie w tym temacie doświadczenie i wiedzę?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Utrzymanie wilgotności w mieszkaniu

Post autor: poco » 2023-07-14, 01:10

To, że dbasz o swoje gitary, to dobrze, ale bez przesady. Jak instrument odizolujesz od otoczenia, to zmiany atmosfery nie będą istotne. Chodzi głównie o duże różnice miedzy "gołym" instrumentem, a otoczeniem. Zwykle na zmiany reagują struny, pudła , ale deski już niekoniecznie. Zważywszy na wszechobecną wilgoć, to wypada od czasu do czasu przewietrzyć futerały i osuszyć instrument (przetrzeć suchą, bawełniana ściereczką). To jest ważna kontrola stanu posiadania i reagowanie w razie potrzeby.

Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Utrzymanie wilgotności w mieszkaniu

Post autor: Jan » 2023-07-22, 12:54

Najwazniejszym jest by nie trzymac instrumentu w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfery. Podpowiem tobie że duzo łatwiej utrzymac wilgotnosc w szafie np takiej zbudowanej na i strument. Jezeli ten i strument jest bardzo cenny bo robienie cudow przy malo cennych instrumentach wydaje sie niepotrzebne chyba ze ktos ma takie hobby. Samo umiejscowienie instrumentu z dala od zrodla ciepla zazwyczaj wystarcza. Innym sposobem jest trzymanie i strumentu w futerale ze specjalnym nawilżaczem. Sa tez bardzo tanie nawilzacze gabkowe ktore wklada sie w otwor rezonansowy i wymienia w suchych porach grzewczych raz na tydzien np
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ