Barwienie drewna

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Barwienie drewna

Post autor: wojtek » 2015-11-16, 20:01

Chciał bym coś Wam pokazać choć pewnie nic nowego nie stworzyłem ale efekt jest ciekawy .Naszło mnie na pomalowanie mojego Es a na kolor rudy kupiłem farbę do włosów kolor 232 co by to nie znaczyło wiśnia jakaś tam .Po 40 minutach starłem szmatką i położyłem trochę lakieru .To tylko próbka .Moim zdaniem wygląda ciekawie
Załączniki
kol.JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Barwienie drewna

Post autor: PiotrCh » 2015-11-17, 00:01

Bardzo ciekawe - zwłaszcza, że rynek rozpieszcza - bo przecież są one tego warte:) Cała paleta czeka:) I od dziś inaczej patrzę na półki z damskimi innowacjami :D
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Barwienie drewna

Post autor: poco » 2015-11-17, 00:02

No i super! Kto wie, czy sam nie wykorzystam patentu.
Przyznam się szczerze, że o takim patencie , to nawet przez myśl mi nie przeszło, a wydaje się być oczywistym.
Stosowałem już do barwienia farb kakao, kawę inkę, kawę prawdziwą, sienę paloną, ale farby do włosów? Nie , muszę spróbować, a trzeba przyznać, że paleta jest bogata. Szczególnie interesuje mnie barwienie na kolor czarny, imitacja hebanu. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Barwienie drewna

Post autor: Waldzither9 » 2020-03-27, 17:44

Trochę wody upłynęło i ciekaw jestem czy upływ czasu był łaskaw dla koloru włosowego zaaplikowanego na drewno? Bo jeśli ani słońce ani światło mu nie szkodzą to warto byłoby to wykorzystać.
Po głowie chodzi mi też zafarbowanie uwłosienia mojego smyczka w chińskich skrzypcach które obecnie jest białe, jak kolor ogarniający moje własne skronie (czyli pod kolor) wolał bym jednak wiśnię, bo taka dynamiczna.
Pojawia się pytanie o ewentualne płowienie, lub zmiana zdolności skrzypiących włosia smyczka?
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Barwienie drewna

Post autor: poco » 2020-03-27, 19:57

Podsunąłeś mi pomysła do realizacji, a mianowicie czernienie za pomocą, a raczej przy użyciu tuszu do drukarek atramentowych. Może być ciekawie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Barwienie drewna

Post autor: wojtek » 2020-03-28, 05:44

Waldzither9 pisze:
2020-03-27, 17:44
Trochę wody upłynęło i ciekaw jestem czy upływ czasu był łaskaw dla koloru włosowego zaaplikowanego na drewno? Bo jeśli ani słońce ani światło mu nie szkodzą to warto byłoby to wykorzystać.
Po głowie chodzi mi też zafarbowanie uwłosienia mojego smyczka w chińskich skrzypcach które obecnie jest białe, jak kolor ogarniający moje własne skronie (czyli pod kolor) wolał bym jednak wiśnię, bo taka dynamiczna.
Pojawia się pytanie o ewentualne płowienie, lub zmiana zdolności skrzypiących włosia smyczka?
Co prawda gitary już nie mam ale w warsztacie leżą próbki nie wygląda żeby coś się odbarwiało czy płowiało , jak to zadziała na smyczek to pojęcia nie mam .Spróbuj też ciekawy jestem .
pozdrawiam
ww
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Barwienie drewna

Post autor: wojtek » 2020-03-28, 05:51

poco pisze:
2020-03-27, 19:57
Podsunąłeś mi pomysła do realizacji, a mianowicie czernienie za pomocą, a raczej przy użyciu tuszu do drukarek atramentowych. Może być ciekawie.
Pozdrawiam, Ryszard
Ryszard tuszem fajnie nawet klej się barwi .Robiłem jakiś czas temu skorupę na czarno i miałem problem żeby był czarny czarny i tusz zdał egzamin jako sam na pewno by brudził ale pod olejem duńskim wyszło całkiem przyzwoicie .Podobno można kupić ale za granicą jakieś preparaty z jakiegoś drewna ( jak sobie przypomne to napiszę )do barwienia na czarno ,ale podobno barwniki do tkanin się dobrze sprawdzają .Ja ich nie testowałem ale czytałem na zagranicznych forach .
pozdrawiam ww
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Barwienie drewna

Post autor: poco » 2020-03-28, 14:15

Barwniki do tkanin są mocne, ale o ile wiem, wymagają podwyższonej temperatury, moczenia długotrwałego i utrwalania. Najczęściej mocznikiem. I to jest jedyna bariera dla stosowania do barwienia surowego drewna na pewną głębokość.
Lakiery i inne media rozpuszczalnikowe można barwić tymi barwnikami do woli i tu efekt, trwałość w sumie będzie zależny od doświadczenia. Co się będzie działo w trakcie aplikacji na drewno, to trudno mi powiedzieć - nie mam doświadczenia upoważniającego do udzielania porad.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Barwienie drewna

Post autor: Waldzither9 » 2020-04-12, 08:29

Ciekawe czy ktoś tego próbował? https://polskiewrzeciona.wordpress.com/ ... wloskiego/
pewnie trzeba by łupinką zieloną nacierać drewno, a potem ileś czasu czekać aż się utleni, tylko czy efektem będzie czerń czy brunatny no i czy to się czymś utrwala? może wystarczy dać odpowiedni olej lub spirytusowy?
Ciekawy jest jeden z komentarzy, że gotując uzyskuje się czarny.
To tylko pomysł a trzeba by sprawdzić. Przechowywanie go jako barwnik stanowi problem, bo łupiny się psują.W necie ten barwnik występuje jako "wallnut".
Ciekawe czy łupiny trzymane w zamrażalniku nie straciłyby swoich zdolności barwiących?
%%%%%%%%%%%%%%%%%
Na stronach wikipedii jest wpis o włąsnościach barwiących kasztanów
"Kora i łupiny owoców wykorzystywane były w garbarstwie i do barwienia wełny. Odwar z tych surowców barwi wełnę zaprawioną ałunem na kolor czerwonawy, z siarczanem żelaza na brunatno-czarny, a z potażem – jasnokasztanowy (izabelowaty)"
źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasztanowiec_pospolity
§§§§§§§§§§§
Trafiłem też przez przypadek na niemieckojęzyczną stronę o barwieniu w średniowieczu, zastanawiałem się na ile trwałe i możliw
e do zastosowania do drewna były ówczesne środki?
Np owoce czarnego bzu z ałunem, czy by nie wyblakły etc
https://mittelalter.fandom.com/de/wiki/ ... fen#Beizen
nie polecam bo nie testowałem, natomiast warto przedyskutować, może ktoś próbował tych metod.
================
W przepastnych zasobach Wikipedii znalazłem listę pigmentów nieorganicznych, ciekawe co z tego nada się do drewna?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_i ... c_pigments
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Barwienie drewna

Post autor: Waldzither9 » 2021-09-23, 05:59

Do farbowania na niebiesko stosowano w średniowieczu roślinę urzet barwierski niemiecka wikipedia podaje że barwiono nim drzwi (verwendung https://de.wikipedia.org/wiki/F%C3%A4rberwaid )
https://alpina-farben.de/blog/geschicht ... n-frueher/
warto sprawdzić czy miałby negatywny wpływ na akustykę/parametry drewna? Niestety proces produkcji jest wymagający bo liście rośliny przeba "posikać" moczem uzyskiwanym po przepiciu dużą ilością piwa, co wyzwoli pod wpływem promieni słonecznych proces fermentacyjny, niestety bardzo śmierdzi. Od tego że trzeba wypić piwo wzięło się określenie "blaumachen" czyli bumelować albo "blaue Montag". Zanim odkryto Indygo niestety nie było wyboru.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Barwienie drewna

Post autor: Jan » 2021-09-23, 06:24

Ja czasem barwię nadmanganianem potasu i też bardzo ładnie wychodzi. Natomiast na tej stronie można kupić wszelkiej maści ingrediencje do tworzenia wszelkich konserwatorskich mieszanek.
https://www.art-konserwacja.pl/
Pozdrawiam Janek
wakor
Posty: 1
Rejestracja: 2022-12-18, 18:50
Kontakt:

Re: Barwienie drewna

Post autor: wakor » 2022-12-19, 20:19

ciekawy temat, warty zgłębienia zdecydowanie. zawsze fascynowały mnie takie prace i tego typu rękodzieła
ODPOWIEDZ