Wymiana progów

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

Xaber
Posty: 5
Rejestracja: 2015-10-24, 20:34

Wymiana progów

Post autor: Xaber » 2015-10-24, 23:28

Witam. Mam gitarę bez progów taką jak na zdjęciach niżej:
http://screenshooter.net/102660515/nmobnch
http://screenshooter.net/102660515/ylhncxk

Teraz pytanie do Was. Czy warto mi się bawić w wymienianie progów opierając się na filmikach na youtubie czy lepiej oddać do lutnika? Z góry dziękuję :)

Ps. Jeśli istnieje możliwość wymiany i szlifowania progów w warunkach domowych to bardziej bym się nastawiał właśnie na taką opcję.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Wymiana progów

Post autor: poco » 2015-10-25, 00:38

Kolego Xaber. Regulamin na tym forum obowiązuje i radze zacząć od niego.
Pozdrawiam, Ryszard.
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Wymiana progów

Post autor: poco » 2015-10-25, 20:28

Opierać się wolno na wszystkich informacjach, które uznajemy za pomocne.
Skoro jednak jesteś na forum lutniczym, to spróbuj sam tego, na co się zdecydowałeś uczestnictwem w naszym forum. To nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i przede wszystkim -chęci.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana progów

Post autor: molu » 2015-10-25, 20:31

Nie wiem czy dobrze widzę na zdjęciu - ślady po usuniętych progach sugerują, że podstrunnica jest lakierowana na czarno i jest sporo odprysków lakieru. Jeżeli to ma być estetycznie zrobione to sporo zabawy. Nie wiem czy da się to w prosty sposób zrobić. Weź pod uwagę, że nabijając progi w takie poszarpane sloty nie masz pewności, że wszystkie równo siądą. Jeden próg będzie miał więcej lakieru pod spodem inny mniej. Pokaż jakieś zbliżenia podstrunnicy.

T.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Wymiana progów

Post autor: poco » 2015-10-26, 02:49

Jak usunie cały ten syfiasty lakier, to dopiero będzie widać z czym ma do czynienia. Te odpryski, to chyba tylko farba.
Patrząc od czoła podstrunnicy, to jaki kolor ma drewno? Chodzi mi o identyfikację gatunku drewna. To z kolei pozwoli na podpowiedzi właściwe dla dalszych czynności.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Wymiana progów

Post autor: Jerzy S » 2015-10-26, 21:50

Widocznie napisałem w śmietnikowym temacie, gdyż tam mój post wraz z postem Xabera (nota bene o tym samym tytule) znalazłem :) Powtórzę więc raz jeszcze:
Poczytaj dokładnie jak się wymienia progi i jakich narzędzi potrzebujesz. Na niektóre narzędzia są "patenty" które wielu z nas tu wykorzystuje. Jeśli nie dasz rady, w najgorszym wypadku oddasz gitarę do lutnika i ten policzy Cie za progi, szlif, wymianę podstrunnicy, prostowanie gryfu, wymianę pręta, siodełka etc (zależy co popsujesz) - to w wersji pesymistycznej :) Ja do pierwszej wymiany progów podchodziłem z już dość dużym zapleczem informacyjnym Teoretycznym) i jednocześnie z ubogim warsztatem narzędziowym i wyszło, ale zabierałem się do tego jak pies do jeża :) Jeśli jesteś cierpliwy i pokorny to sobie poradzisz.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana progów

Post autor: molu » 2015-10-26, 23:10

Moim zdaniem - jak w aktualnym stanie nabijesz progi to estetycznie na pewno nie będzie. A poza tym nie masz pewności, że wszystkie siądą równo. Twoja decyzja - zdzierać lakier z podstrunnicy, nabić progi, pomalować, czy może próbować zaszpachlować, ponownie naciąć sloty i nabić progi.

T.
ODPOWIEDZ