Pierwszy stratocaster

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Pierwszy stratocaster

Post autor: informatkot » 2020-06-12, 10:02

Witam, przedstawiam swojego pierwszego strata.
Oto pełna specyfikacja instrumentu:
1) Korpus polski jesion. Klejony z dwóch kawałków. Doklejone jest dolne skrzydełko. Grubość body 40mm. Gryf przykręcany bez płytki z delikatnym profilowaniem oraz wcięciem na dłoń.
2) Gryf z 5 kawałków: 2x klon, 2 x jesion po 4mm oraz przez środek sapeli 10mm. Gryf jest dość masywny ale wygodny - raczej pełne "C". Grubość przy siodełku 43mm.
3) Podstrunnica klonowa, a na niej widoczny jest subtelny rygiel. Radius 12".
4) Markery średnica 6mm - naturalne, wykonane z sapeli.
5) Pręt dwustronny Goeldo.
6) Wykończenie gryfu oraz body politurą szelakową. Wcześniej drewno dotarte do gradacji 2000.
7) Przystawki jak na gitarę tego typu przystało ręcznie nawijane. Na początku miały być Merliny ale wygrały przystawki od Pana Darka Hathora: strat silver coils marki Hathor - prosto z manufaktury z Krakowa.
Neck - Alnico 2, 5,5k.
Middle - Alnico 5, 5,8k.
Bridge - Alnico 2&5 8,4k.
Brzmienie piękne, typowe dla stratocastera. Do tego nie brumią - jak na single oczywiści. Jestem bardzo mile zaskoczony – piękne się odzywają. Dla pewności całe body jest wyekranowane taśmą miedzianą. Więcej szczegółów na temat przystawek można się dowiedzieć na forum od Pana Darka. Swoją drogą dziękuję za te single za każdym razem cieszę się jak dziecko kiedy je słyszę :-)
8) Płytka tył oraz przód marki Boston.
9) Gałki białe Boston.
10 Siodełko TUSQ GRAPHTECH, TUSQ XL StratStyle PQL 5010-00, docisk strun rolkowy.
11) Progi - SINTOMS Nikiel Silver Extra Hard 12, 2.3mm wide. Wysokość korony 1.4mm.
12) Płytka Jack Gotoh Jcs-1 CR.
13) Struny Fender 10-46.
14) Mostek Schaller Vintage Tremolo. Wyposażony w siodełka rolkowe. Blok stalowy 37mm.
15) Klucze blokowane D'ADDARIO PLANET WAVES PWAT-6R1 Auto-Trim Tuning Machines. Bardzo solidne jestem pod wrażeniem stabilności tych kluczy – jednym słowem przywiązałem się do marki!

Rafał Kot
Załączniki
StratRKot-4255.jpg
StratRKot-4238.jpg
StratRKot-4231.jpg
StratRKot-4241.jpg
StratRKot-4235.jpg
StratRKot-4247.jpg
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy stratocaster

Post autor: PiotrCh » 2020-06-12, 10:59

Na prawdę super:) Jesion jak żywy, ładnie dobrany (i odpowiedniej klasy) osprzęt.
Powiedz, czy budując tę gitarę korzystałeś z naszego forum? Zachęcam do aktywnego uczestnictwa i pomocy innym kolegom tworzącym swoje własne instrumenty od podstaw:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pierwszy stratocaster

Post autor: Jan » 2020-06-12, 11:43

Gratulacje wygląda zawodowo. Wrzuć jakieś sample dźwiękowe.
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwszy stratocaster

Post autor: poco » 2020-06-12, 15:06

Super. nic dodać, nic ująć. Ważne, że to jest Twoje. A jak zagada, to kwestia odbioru przez uzytkownika i sprzętu nagłaśniającego.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Pierwszy stratocaster

Post autor: informatkot » 2020-06-14, 10:16

Sample nagram w najbliższym czasie. Jak będą gotowe to podlinkuję.

Zanim zbudowałem gitarę mnóstwo czasu spędziłem na czytaniu forum. Jest tu zgromadzony bogaty i praktyczny zasób wiedzy lutniczej. Począwszy od doboru drewna, sposobu jego łączenia i obróbki. Szczegółowo przedstawione są także techniki wykończenia olej, lakiery, politury. Dla amatora takiego jak ja najciekawsze są projekty różnego rodzaju narzędzi np. do nadawania radjusa, nacinania slotów na progi.

Na własnym przykładzie mogę jedynie potwierdzić. Klon to straszny psotnik. Zalecam dużo cierpliwości i ostrożność w obróbce frezarką - lubi pękać. Ogólnie z drewnem nic na siłę. Zalecam przestudiowanie wątku na temat kierunków frezowania względem włókien.

Życzę Wszystkim samych sukcesów w budowany własnego instrumentu.
Życzę miłego dnia
Rafał
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Pierwszy stratocaster

Post autor: Witheltz » 2020-06-15, 05:58

No i ładnie. Jak uspokoi się z tą koronką to może wpadnę pomacać ;-)
Pozdrawiam Paweł B.
ODPOWIEDZ